КРИС СМИТ: Со пари на американски граѓани Сорос финансира поранешни комунисти за да сруши демократски избрана власт во Македонија

„Поглед на Вашингтон“ е една од најслушаните радио емисии во САД, која се пренесува на стотици радио станици низ цела Америка. „Американците ќе бидат шокирани кога ќе дознаат дека Сорос во соработка со американската Влада преку УСАИД финансирал левичарски организации...

КОЈ ПРВ ДО 61 ПРАТЕНИК И НОВА ВЛАДА: Започна трката по обезбедување на 61 пратеник за формирање на Влада!

Започна трката по потписи и обезбедување мандати со кои ќе се формира новата Владина коалиција, откако по консултациите во текот на вчерашниот ден, Претседателот Иванов во обраќањето изјави дека мандатот ќе го добие оној кој на пимено ќе докаже...

ПРИСТИГНА ШЕСТИОТ ВОЗ: Последниот ултра-модерен воз пристинга на пристаништето во Солун!

Ова е шестиот и последен воз од инвестицијата на Владата вредна 25 милиони евра за обнова на возовите во железницата, информира министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски преку својот Фејсбук профил. -Моментално возот се наоѓа на пристаништето во Солун...

ИНСПЕКТОРИ ОД КОНРЕСОТ ВО АМБАСАДАТА НА САД: Конгресот ќе ја истражува работата на амбасадорот на САД во Македонија!

Американскиот конгресмен Кристофер Смит реагира на информациите дека американската амбасада во Макдонија е сериозен финансиер на активностите на невладините организации поврзани со фондацијата на Сорос и вели дека доколку САД издвојуваат финансии за вакви активности, тоа мора да биде...

ВМРО-ДПМНЕ ПОВТОРНО МОЖЕ ДА ПРЕДЛОЖИ МАНДАТАР: Не постои пречка за повторно да се додели мандатот на претставник од ВМРО-ДПМНЕ!

Доделувањето на мандатот за формирање на Влада по втор пат на иста партија е легитимна одлука. Нема никаква правна или уставна пречка мандатот да биде доделен на истиот мандатар ако тој обезбеди мнозинство. Уставниот суд веќе има донесено пресуда...

РУСКОТО МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Загрижени сме поради можност за ескалација на конфликтот по диктат на Западот!

По вчерашната средба помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и Амбасадорот на Руската Федерација, попладнево Министерството за надворешни работи на Русија излезе со соопштение во врска со политичката криза во државава Од Руското МНР известуваат дека се загрижени поради продлабочената политичка криза...

ПОПИСОТ ВО 2002 БИЛ ФАЛСИФИКУВАН: Постојат докази дека пописот бил фалсификуван од 17% на 25% Албанско население!

Согласно резултатите од последниот попис спроведен во 2002 година, во Македонија живеат 25.17% Албанци од вкупното население. Сепак, овие податоци уште од самиот почеток се оспорувани, а официјална верификација од други институции или меѓународни организации нема Во текот на 2009...

(Видео)ЗАЕВ ВО ДОМОТ НА ЛЕНЧЕ РИСТОСКА: Доцна во ноќта Заев ја посети Ленче Ристоска, што се договара?

Струмичкото Ауди А8 со кое се вози претседателот на СДСМ Зоран Заев токму вечерва е забележано пред зградата во која живее специјалната обвинителка Ленче Рисотоска на улицата „Алберт Ајнштајн“ во Скопје. Камерата на КУРИР го забележа Заев како влегува...

РУДНИ БОГАТСТВА ЗА КОИ НИКОЈ НЕ ЗБОРУВА: Огромни количини на ураниум кај Битола, берилиум во Прилеп, злато во јужна Македонија!

Американската Централна разузнавачка служба – ЦИА неодамна објави илјадници тајни документи поврзани со Македонија и Југославија. Во еден од тие документи се крие тајната за наоѓалиштата за берилиум во Струмица и карпестите предели во близина на Прилеп. Уште во 1950 година...

ИВАНОВ СО ИЗВЕСТУВАЊЕ ПО КОНСУЛТАЦИИТЕ: Мандатот ќе го добие оној кој ќе достави доказ дека има 61 пратеник!

По остварените консултации сакам да известам дека мандат за состав на нова Влада ќе добие партијата или Коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието, со други зборови- прво потврда и доказ за мнозинство, па...
- Advertisement -

Latest News

Нов земјотpec со јачина од 4,4 степени ја погоди Грција

Нов послаб земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала денес го потресе подрачјето на Еласона во грчката...
- Advertisement -