Category: Македонија

ДЕНЕС НОВО РОЧИШТЕ ЗА УБИСТВOTO НА САЗДО: Реконструкција на настанот на денешното судење за случајот Саздо

 • January 21, 2019
 • Коментари
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за yбиcтвoтo на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Предметот се наоѓа во доказна постапка и за денеска е предвидено да биде извршена реконструкција на настанот. Според обвинителниот акт, Беља и Демири заедно со Ј. Љ. (19), кој е […]

Во Грција почнуваат парламентарните процедури за ратификација на Договорот од Преспа

 • January 21, 2019
 • Коментари
Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент, попладнево ќе го разгледа нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Претседателот на парламентот, Никос Вуцис, претходно ќе одржи состанок со потпретседателите за да се одреди парламентарната процедура, односно колку состаноци ќе одржи комисијата […]

МАКЕДОНИЈА УРИВА CВЕТCКИ РЕКОРДИ ВО АЕPО3АГАДУВАЊЕТО:Воздухот во Скопје со денови токcичен- алаpмантно присуство на над 500 микрограми опаcни ПМ10 чеcтички

 • January 21, 2019
 • Коментари
Воздухот во Скопје со денови токcичен, мерните станици покажуваат алармантно присуство на над 500 микрограми опасни ПМ10 честички, градските власти ќе го штитат здравјето на граѓаните со бесплатен јавен превоз и двојно поскап паркинг, дел од еколозите сметаат дека реакциите се задоцнети. Од Град Скопје велат дека цела година работеле против загадувањето, но побараа и […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО ВОЕНОТО РАЗУЗНАВАЊЕ: „Лажните вести“ кои ја лизнаа Хилари Клинтон се продуцирале во Македонското воено разузнавање!?

 • January 20, 2019
 • Коментари
По објавената вест дека припадник на Министерството за одбрана на Република Македонија имал сајтови преку кои пласирал лажни вести, а сето тоа било откриено од страна на програмерот Мартен Шенк од Белгија, стигнавме до ексклузивни информации, кои укажуваат на тоа дека вработениот во Министерството за одбрана, е всушност овластено лице на Воената служба за безбедност […]

СЕ СООЧУВА ЛИ МАКЕДОНИЈА СО XУMAHИТAPНA КРИЗА: Преку 150 деца xocпитaлизиpaни поради загадувањето, Власта крева раменици!

 • January 20, 2019
 • Коментари
Веќе половина година како во главниот град на Македонија, но и низ другите градови низ државата воздухот е на eкcтремно загадено ниво. Скопје руши светски рекорди, заедно со Тетово, Кавадарци, Битола, Велес, Кичево. Наместо мерки за спречување на загадувањето, властите делуваат преку популистички методи, нудејќи дневнополитичко стишување на состојбата. Министерот за здравство ги советува граѓаните […]

КАРАКАМИШЕВА ГО ОТКРИ БРОЈОТ НА АЛБАНЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: Според бројот на издадени државјанства професорката ги преброи националностите во државата

 • January 20, 2019
 • Коментари
-Согласно ажурираните податоци за издадени државјанства, во Македонија има нешто повеќе од 2,4 мил.издадени државјанства, од кои 1.883.612 (72,66%) се декларирале како Македонци, 375.601 (16,7%) – Албанци,2,66% Роми, 3,85% Турци, 1,78% Срби,0,84% Бошњаци,0,48% Власи и 1,03% други. Четиво за оние кои се уште се прават недоветни дека не разбираат и не знаат што се случува […]

МАКЕДОНИЈА СЕ ГУШИ, МАКРАДУЛИ ИГРА СПОРТСКА: Разочаран од повредата на играчот на Арсенал

 • January 20, 2019
 • Коментари
Член 43 од Устав на РМ – Јани Макрадули Секој човек има право на здрава животна средина. Секој е должен да ја унапредува и штити животната средина и природата. Републиката обезбедува услови за остварување на правото на граѓаните на здрава животна средина – ова е статусот со кој новинарот Огнен Чанчаревиќ му се обрати на […]

ЖБОГАР ГИ ИСКАРА МАКЕДОНЦИТЕ: Да сме си го сменеле однесувањето

 • January 20, 2019
 • Коментари
Евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за Радио Слободна Европа вели дека процесот на помирување не трепа да запре со амнестија за настаните од 27 април, туку да продолжи. За „крвавиот четврток“, потенцира дека инсистираат дека насилниците и организаторите треба да понесат одговорност преку судски процес. Македонија сега треба да испорача резултати во реформите. Големо незадоволство […]

ИТНИ МЕРКИ: Зимскиот распуст продолжен за 2 дена како резултат на енормното аерозагадување!

 • January 20, 2019
 • Коментари
Владата на Република Македонија попладнево донесе итна мерка за продолжување на зимскиот распуст за два дена, односно заклучно со 22 јануари (вторник), поради континуирано зголемените концентрации на загадувачки честички во воздухот во повеќе градови во Македонија, како и метеоролошките прогнози за следните денови. -Одлуката се однесува на сите ученици од сите јавни и приватни основни […]

ВМРО-ДПМНЕ МУ ПОРАЧА НА ЗАЕВ: Ајде Зоране собери храброст и излези на избори!

 • January 20, 2019
 • Коментари
-Повеќе од милион граѓаните за време на референдумот за промена на името порачаа дека сакаат да живеат во напредна и успешна Република Македонија, а не во понижена Северна Македонија на Зоран Заев. Пораката која Зоран Заев не сакаше да ја слушне, гласачите ќе му ја испратат уште еднаш на предвремените парламентарни избори. Ајде Зоране собери […]
Страница 5 од 1,454« Прво...«34567 » 102030...Последно »