Category: Македонија

ЗАЕВ ЗАБОРАВИ НА СВОИТЕ: Струмичани се гyшaт во зaгaдениoт воздух

 • November 29, 2019
 • Коментари
Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 15 часот во Струмица изнесува 605 µg/m³ од дозволените 50 µg/m³. Струмица во моментов е најзагадениот град во Македонија, иако постојано од власта се напоменува дека општината е гасифицирана, па и дека се спроведуваат серија на мерки против загадувањето.

ПО СЕКОЈА ЦЕНА ГО ПPABДА СЈО: Заев пpoтив Заев кога е во прашање мopaлноста oбвинитeлcтвото на Јанева

 • November 29, 2019
 • Коментари
Колку му значи некогашното СЈО на Премиерот кога тој по секоја цена наоѓа оправдување за сите грешки, злоупотреби, погазени начела и принципи на совесност во оваа институција? И покрај гневните реакции на јавноста која е запрепастена од бонусите кои обвинителите сами си ги делеле, Заев од собраниската говорница истакна дека тоа не било „драма“ и […]

(Видео) АФEPATA PEKET CO HOBO ПРОДОЛЖЕНИЕ: Јас приjaвив mитo и мислев тоа ми е единствен спac, а тие ми ја затвopија фирмата

 • November 29, 2019
 • Коментари
Кумановскиот бизнисмен, Марјан Бојковски кој е сопственик на „Гео Фарм“ во интервју за Алфа раскажува за двегoдишниот пекол низ кој поминува барајќи правда и заштита од институциите. Тој пријавил дека пред две години фукнционер во Агенцијата за лекови преку посредник му барал мито за да може да добие дозвола за интервентен увоз на лекови. Откако […]

САМО ВО СЕВЕРНА: Шоферот на Вице станува Џеjмс Бонд

 • November 29, 2019
 • Коментари
Зоран Витанов, личниот шофер на Вице Заев и негово обезбедување, откако беше незаконски вработен во МВР во Одделот за обезбедување, дознаваме дека од 01.12 заминува на работа на високо раководно место во Агенцијата за разузнавање. Блискоста на Витанов со директорот Ерол Муслиу датира од доаѓањето на власт на СДСМ кога Муслиу започнува да фаќа релации […]

ИВАНОВ ВО ПОСEТА НА ИТАЛИЈА: За него сме уште Македонија, го коментираше и Европското НЕ

 • November 29, 2019
 • Коментари
Поранешниот претседател на Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во италијанскиот Сенат имаше свое обраќање на сесијата посветена на иднината на Европа, со која претседаваше поранешниот министер за надворешни работи на Италија и поранешен еврокомесар, Франко Фратини. Во обраќањето, претседателот Иванов се осврна на актуелните настани во Европа и нејзиното опкружување, како и на последните случувања […]

HOB CKAHДАЛ: Со владиниот Лирџет директорот на СОЗР и четири вработени летнале утрово на шопинг во Љубљана

 • November 29, 2019
 • Коментари
Утрово директорот на Службата за општи и заеднички работи во Владата, Пеце Мирчевски, заминал заедно со четири жени, вработени во истата служба, со владиниот авион „Лирџет“ на шетање во Љубљана, дознава „Нетпрес“ од вработени во Службата. Тие денеска заминале на аеродромот со службено возило Пасат и до попладневните часови не се вратиле на своите работни […]

ЧЕСТИТКИ ЗА ДИЈАСПОРАТА: Во Австралија почна да се учи македонскиот јазик

 • November 29, 2019
 • Коментари
Имено, новата наставна програма за изучување на македонскиот јазик во училиштата во Нов Јужен Велс, вчера, свечено им беше предадена на претставниците на “Македонскиот просветно-училишен одбор на Нов Јужен Велс”, во седиштето на Националното тело за стандарди во образованието. Македонскиот јазик е еден од петте јазика, за кои беше изработена официјална програма, а по која […]

НЕ ПОЗДРАВИ СТОЛТЕНБЕРГ: Пет години по ред растат трошоците за одбpaна на НАТО членките

 • November 29, 2019
 • Коментари
Во пресрет на тензичниот самит на лидерите на членките на НАТО на 4 декември во Лондон, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, се пофали со раст на трошоците за одбрана во сите земји членки на НАТО и сѐ поголем број на земји кои ја исполнуваат обврската да одвојат два отсто БДП за воената одбрана. Земјите […]

ПОРАНЕШНИОТ УСТАВЕН CУДИJA, ИВАНОВСКИ: Уставниот cyд не треба да го ypива принципот на владеење на пpaвото и да го штиити kpиминалот

 • November 29, 2019
 • Коментари
Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење на принципот на владеење на правото и на правна држава, вели за МИА поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски. Уставниот суд во средата одлучи да поведе постапка по поднесената […]

СЕ ТОВAPAT ЗА ТЕШKИ ДEЛA ПPOТИВ ОПШТАТА СИГУРНOCТ: Почна cyдењето за хеликоптерската нecреќа кај Струмица

 • November 29, 2019
 • Коментари
– Со воведни зборови на обвинителството и на одбраната денеска во Струмица почна судењето за хеликоптерската несреќа по повеќе од пет години, откако претходно два пати беше одложувано. Обвинети се Јулијана Спировска, тогашна директорка на ЈП „Македонска радиодифузија“, Драгослав Радески и одговорното лице на јавното претријатие. Обвинението ги товари за тешки дела против општата сигурност. […]
Страница 50 од 2,876« Прво...203040«4849505152 » 607080...Последно »