September 27, 2021, 11:32 am

ВО ЖИВО: Груевски ќе објави нова мерка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ќе објави нова мерка.  Во Музејот на Македонската борба за државност и самостојност, во тек е обраќањето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

МИЈАЛКОВ ЗА СЈО: Ниту сум направил штета на буџетот, ниту сум остварил материјална корист – СЈО е продолжена рака на СДСМ!

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Екс директорот на УБК Сашо Мијалков на прашање на Press24 одговара дека последната истрага за случајот "Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период. - "Toa што...

СЕ РЕШАВА СТАНБЕНОТО ПРАШАЊЕ НА ПРИПАДНИЦИТЕ НА АРМ: Поставен камен темелникот на првата, ќе се градат и други згради

Почна израдбата на првата зграда која ќе го реши станбеното прашање на 32-ца припадници на Армијата на Република Македонија. Оваа зграда е во рамки на проектот „АРМ – мој вистински дом“, преку кој припадниците на Армијата под поволни услови...

ВНИМАТЕЛНО НА СКОПСКАТА ОБИКОЛНИЦА: Погледнете каде има времен режим и работи на патиштата

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои...

ГРУЕВСКИ: Поставувањето на плоча на Кајмакчалан треба да се решава институционално

Во врска со настаните поврзани со плочата на Кајмакчалан не можам да го оправдам ниту нелегалното поставување на спомен плоча од војници од друга држава кои нелегално ја поминале границата и нелегално поставиле спомен плоча во Македонија, ниту пак...

ОД ДЕНЕС АЛКОХОЛ ЌЕ СЕ ПРОДАВА ДО 19 ЧАСОТ

Алкохолните пијалaци од денес во трговските објекти повторно ќе се продаваат од 6.00 до 19.00 часот, место до 21.00 часот. Според законските одредби, продолженото време на продажба до 21.00 часот важи од мај до крајот на септември. За тие што нема...

ЦЕНЗОРОТ ОДАМНА БЕШЕ ПРЕПОЗНАЕН: Зошто никој не скокна кога беше цензурирана емисијата на Миленко Неделковски?

Влетувањето на директорот на Агенцијата за медиуми Зоран Трајчевски на седницата на ад-хок телото формирано како резултат на Пржинскиот договор за контрола на медиумите во земјава, предизвика силни реакции во новинарската фела, особено откако беше откриено дека токму директорот...

КОГА СЕЉАЧКИОТ КОМПЛЕКС ЌЕ СЕ ПРЕНЕСЕ ВО СКОПЈЕ: Остри реакции на новинарската фела на цензурата спроведена од Агенцијата на медиуми!

Ад-хок телото за мониторирање на медиумите со три гласа „за“ и два „против“ одлучи Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) да поведе прекршочна постапка против телевизија Сител за небалансираност во известувањето.   Од ваквиот предлог на ад-хок телото се...

(ФОТО+ВИДЕО) ЕБР НА ТЕРЕН: Справување со терористички закани во планина

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во рамки на обуката за логорување, изведоа тактичко-показна вежба со три различни сценарија за справување со терористички закани во планина. Единицата за време на обуката за логорување беше посетена од директорот на Бирото за...

ГРУЕВСКИ НА ТЕРЕН: Изградбата на експресниот пат Велес – Штип при крај

Изградбата на експресниот пат од Велес до Штип во должина од 26 километри е при крај. Асфалтирањето се очекува да заврши за неколку дена, а се планираат и два железнички премини за кои ќе бидат набавени и сигнални уреди...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Турција гo вклyчи цpвeниoт aлapм: Издaдeнo пpeдyпpeдyвaњe зa цyнaми пo cилнитe зeмjoтpecи штo гo зaфaтиja Kpит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во...
- Advertisement -spot_img