December 6, 2021, 7:07 am

МАН: Агенцијата за медиуми се однесува како цензор, а не како самостоен регулатор

Македонската асоцијација на новинари (МАН) денеска со соопштение реагираше во врска со последните активности на Агенцијата за медиуми, односно Привремената комисија за надзор на медиумите во предизборниот период. Во соопштението се оценува дека Агенцијата за медиуми продолжува да се однесува како цензор,...

ПАНДОВ: Со пенкало во рака на 11 декември да излеземе масовно и да заокружиме за онаа политичка опција која мислиме дека носи просперитет, подобар...

Целта е да ги објасниме штетните политики на СДСМ, Сорос и нивното вонбрачно дете СЈО. Сведоци сме дека подолг период Македонија се наоѓа под жестока негативна кампања на овие три субјекти и оттука чувствуваме потреба дека треба директно да...

ДАШТЕВСКИ: Целта е бирање на една марионетска влада која ќе може да биде управувана од надворешни структури

Сегашната политичката состојба во Македонија има за цел од страна на опозицијата да предизвика дестабилизација и федерализација на Република Македонија што не им одговара на ниеден етнос, ниту на Македонците, ниту на Албанците. Со тоа да предизвика бирање на...

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ДА ЧИСТИ КАНАЛИЗАЦИИ: Перјаниците на Заев бараат бркање од работа и бутање во канализација на администрацијата!

Бранко Тричковски и Оливера Трајковска со омаловажувања за административните работници дека работат во државни штали, од канибалистот Заев, кој велеше даека ќе јаде живи луѓе, бараат „штетниците и крлежите“ да биле распоредени да чистат одводни канали за парче леб...

ГРУЕВСКИ НАЈАВИ УШТЕ ЕДНА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА: Германски STS Textiles , нова инвестиција во Велес и нови 1000 вработувања

Добра вест за Велес, но и за сите населени места во близината на Велес и одлична вест за македонската економија. Денес е потпишувањето на договорот за инвестирање, а многу брзо потоа и конкретна реализација на инвестицијата на германската компанија...

Чилиманов: Јанева бара од медиумите да не ја критикуваат

„Во третиот извештај Специјалната обвинителка, Катица Јанева безмалку се прогласува за партиски функционер и едноставно бара од телевизиите да го балансираат своето известување за неа“, истакна новинарот и член на ад-хок телото за медиуми, Цветин Чилиманов. „ Таа од медиумите...

КОЛОНИ НА ГРАНИЦИТЕ: Продолжениот викенд предизвика гужва на граничните премини!

Продолжениот викенд и евтините аранжмани во соседна Бугарија предизвикаа застои од неколку часа на граничниот премин Деве Баир Како што јавуваат заглавените патници, утринава колоните биле околу еден километар, а се чекало по половина до цел час за да се...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЌЕ БАРА СПЕЦИЈАЛЕН СУД: Во новиот извештај на ЕК ќе се бара специјален суд и посилна цензура!

Најновиот извештај за напредокот на Македонија кој се очекува да го објави Европската комисија ќе има посебен дел посветен за судството Според за сега неофицијални информации, во овој дел од извештајот ќе се третира и формирањето на посебно одделение во...

АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ТВРДИ: УСАИД ги поткопува традиционалните вредности во Македонија!

Американскиот новинар Род Дреер силно ја критикуваше работата на државната агенција за помош УСАИД во Македонија велејќи дека организацијата презема активности за ширење на левичарска идеологија во нашата земја. Во два текста објавени на интернет-страницата на списанието „Американ конзерватив“,...

ГОЛЕМ СКАНДАЛ НА МАКЕДОНСКИОТ МЕДИУМСКИ ЕТЕР

Во текот на вчерашниот ден гледачите беа сведоци на скандалозна емисија на авторот и водител Миленко Неделковски. Емисијата Миленко Неделковски Шоу која траеше 20 минути помина во целосен молк, освен поздравниот и одјавниот дел на почетокот и крајот кога водителот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...
- Advertisement -spot_img