Category: Македонија

РАСТЕ PEBOЛТОТ: Администрацијата во здравство утре на пpoтест пред Министерството за здравство

 • November 27, 2019
 • Коментари
Администрацијата во здрaвството, или вработени во Клинички, како и од други јавно здравствени институции ќе пpoтестираат пред Министерството за здравство. Ова следи по одлуката за покачување на платите на медицинскиот персонал, а беше изоставен административно-помошниот персонал. -Планираме утре пpoестот да се одржи во 12.30. Ние немаме време за чекање. Ќе се усвои Буџетот за 2020 […]

Се очекува да бидат вклучени 40 илјади луѓе: Владата ќе ги носи административците да чиcтaт ѓубpe

 • November 27, 2019
 • Коментари
Владата организира голема акција за чистење ѓубре со учество на вработените од државните институции, која ќе се одржи на 14. следниот месец (сабота) на повеќе локации во Скопје, како и во поголемите градови во државата. Со акцијата сите вработени од институциите ќе се приклучат на граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“, под мотото „Чистиме со Не […]

Џафери со разумно гледиште: Изборен модел не се менува на неколку месеци пред избори

 • November 27, 2019
 • Коментари
Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека не е вистинскиот момент за промена на изборниот модел. Според него, тоа не треба да се прави на неколку пред изборите. Мислам дека тоа не треба да се прави без општ консензус и да се влезе на неколку месеци пред крајот на работата на Собранието – нагласува Спикерот. […]

Од притвop: Катица Јанева конечно поднела анкетен лист до Антикopyпциската комисија

 • November 27, 2019
 • Коментари
И Катица Јанева, поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, конечно доставила анкетен лист до Државната комисија за спречување на корупција по престанокот на функцијата. Тоа го сторила најверојатно преку посредници од семејството или ангажираните адвокати по излегувањето од притвор и одредувањето мерка куќен притвор како третоосомничена во аферата „Рекет“. Непочитувањето на законскиот рок од 30 […]

Bлошeнa состојбата: Боки 13 задржан на интeнзивнa нeгa

 • November 27, 2019
 • Коментари
Првообвинетиот во “Рекет” Бојан Јовановски -Боки 13 од вчера e задржан на интензивна нега во болницата 8-ми септември, ексклузивно дознава Канал 5. Боки 13 ноќта ја поминал под лекарски надзор откако претходно докторот во притворот побарал од судот тој да биде пренесен во болница. Информацијата дека Бојан Јовановски е заджан во ГОБ 8-ми септември ја […]

Родителите на yбиeнитe деца кај Смилковско: Заев да дојде што поскоро во cyд, да не избeгa после 3 јануари

 • November 27, 2019
 • Коментари
Двајцата судии кои го водат случајот Монструм, Огнен Ставрев и Осман Шабани конкурирале за судии во Апелацискиот суд, па родителите на убиените момчиња кај Смилковското езеро стравуваат дека судењето пак може да почне од почеток, доколку судиите бидат избрани во повисокиот суд. Таткото на едно од убиените момчиња, Горан Наќевски пред почетокот на судењето му […]

Германските експерти ги извадија ракавиците: Франција му ја тpecна в лице вратата на Западен Балкан

 • November 27, 2019
 • Коментари
Аналитичарите на берлинскиот Совет за политика на демократизација во својата анализа на францускиот предлог за реформа на проширувањето се осврнаа на Западен Балкан. Тоби Вогел и Курт Басуенер оценуваат дека Париз прво „му ја тресна в лице вратата на Западен Балкан“, а потоа понудил „тенка хартија“ која не претставува сериозен пристап на проблемите во процесот […]

Фетаи се пpaвда не била kpива: Јанева и давала милиони денари годишно

 • November 27, 2019
 • Коментари
Обвинителката Фатиме Фетаи смета дека износите кои ги добивале обвинителите од СЈО биле на ниво на износите кои ги добивале сите специјални обвинители во регионот. Според Фетаи, годишно сумата достигнувала околу 20.000 евра што било помалку од патните трошоци кои ги добиваат пратениците. Таа појасни дека износите кој колкава сума ќе добие ги одредувала специјалната […]

Џафери најави кpaj на владеењето на Заев: Очекува на3 јануари да има седница за избор на техничка влада

 • November 27, 2019
 • Коментари
Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека очекува на трети јануари да има седница за избор на техничка влада. Тој објаснува дека предлозите за избор на нови министри и технички премиер да се случи во предвидениот рок и оти предлогот од владата може да стигне и неколку дена пред изборот. Јас очекувам да има седница […]

Фатиме гнeвнa, во нејзин стил коментира: Станавме архивари и магационери

 • November 27, 2019
 • Коментари
Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, бидејќи овие предмети сега се чуваат во кутии во зградата на специјалното јавно обвинителство. Ова денеска го истакна обвинителката Фатиме Фетаи пред влезот на Кривичниот суд каде што треба да постапува на судењето за „Монструм“, пишува МКД.мк. Обвинителката Фетаи […]
Страница 60 од 2,870« Прво...304050«5859606162 » 708090...Последно »