Category: Образование

СТИВ НАУМОВ УШТЕ БЕЗ ГРЕЕЊЕ И ТОПЛА ВОДА: Хаос во студентските домови!

 • October 26, 2018
 • Коментари
Студентите од домот „Стив Наумов“ и натаму чекаат греење и топла вода. Иако надлежните најавија решавање на проблемот, радијаторите и денеска останаа студени, а болјерите празни. До санирање на проблемот, студентите се принудени да греат вода во тенџериња за да се искапат. Од студентскиот „Стив Наумов“ велат дека се во координација со БЕГ и очекуваат […]

ПАРТИСКИ ВРАБОТУВАЊА ВО УЧИЛИШТАТА: Во ООУ св.Климент Охридски вработувања спротивно на законот?

 • October 24, 2018
 • Коментари
Според информациите кои пристигнаа до нашата редакција во ООУ св.Климент Охридски од с.Драчево, бил објавен оглас за оделенски наставник без притоа да се испочитува законот, односно иако во диспозитивот на огласот се напишани членовите и законите по кои се објавува огласот, истите не се испочитувани. Нашите сознанија велат дека огласот е објавен според член 80 […]

НИЗА НЕРЕГУЛАРНОСТИ НА ТЕТОВСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ: Што се открија ревизорите?

 • October 24, 2018
 • Коментари
Државните ревизори утврдија многу нерегуларности покажа ревизорскиот извештај на Државниот завод за ревизија, објави Факултети.мк. Ревизорите утврдиле дека универзитетски Совет не е основан, што е дел од законската регулатива. Според ревизорите Сенатот не е основан поради недоволен број на членови. Исто така тие утврдиле дека кај дел од набавките на стоки нее почитуван Законот за […]

(Видео)СТУДЕНТСКИ ПРОТЕС ВО ДВОРОТ НА СТИВ: Топла вода немало речиси две недели!

 • October 22, 2018
 • Коментари
Група студенти сместени во студентскиот дом „Стив Наумов“ одржаа мирен протест во дворот на домот бидејќи две недели немале топла вода ниту греење. Порачаа дека проблемот се решава две недели, но резултати нема. – Ни студи и не можеме да се избањаме. Цевките од парното две недели стојат во дворот, раскопано е, но никој не […]

АДВОКАТСКАТА КОМОРА СО БАРАЊЕ: Да се обезбедат потребните услови на судењето за „27 април“

 • October 17, 2018
 • Коментари
Адвокатската комора на РМ апелира да се обезбедат потребните услови за нормално одвивање на судскиот процес за „27 април“, се со цел за непречено и фер судење. Група адвокати ангажирани како бранители во предметот КОК БР. 40/18 што се однесува на случувањата од 27 април минатата година во Собранието на РМ, што се води пред […]

МАКЕДОНСКИ НАУЧНИК ДЕЛ ОД НОВО АСТРОНОМСКО ОТКРИТИЕ: Тања Петрушевска дел од тимот астрофизичари кои за прв пат открија експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда

 • October 12, 2018
 • Коментари
Астрофизичарите за прв пат најдоа доказ за експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда која многу блиску орбитира до друга неутронска ѕвезда. Студијата била предводена од тим од Калифорнискиот институт за технологија, а вклучи и истражувач од Универзитетот во Нова Горица, каде во моментов работи Македонката др. Тања Петрушевска, информира Скопското астрономско друштво. Системот на […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО ГРАДИНКА ВО СКОПЈЕ: Ги ставале дечињата во шкаф за да „ги јадат бубачките“!

 • October 9, 2018
 • Коментари
По скандалот во гевгелиската градинка, каде воспитувачка грубо и непристојно се однесува кон децата, нов случај ја тресе Македонија. Во градинката „Буба Мара“, главното седиште во Ново Лисиче, две негователки грубо се однесувале кон деца, и истите биле заворани во шкафче да ги јадат бубачките. Ова за „Фокус“ го раскажува мајката Маја Ѓеорѓиева, чија три […]

ЏАБЕ ЌЕ ГО МЕЊАМЕ ИМЕТО И УСТАВОТ: Каменост вели дека ќе направи се Договорот од Преспа никогаш да не се ратификува во грчкиот парламент

 • September 17, 2018
 • Коментари
Ќе направам се за овој договор да не дојде во парламентот. Но, ако договорот дојде во парламентот, тогаш немам друг избор, вели Панос Каменос повторувајќи го уште еднаш неговиот став дека Независни Грци ќе ја повлечат довербта за владата доколку Договорот од Преспа дојде за ратификација пред грчките пратеници. Во интервју за утринската информативна емисија […]

ЦЕНЗУРА: Откако почнаа да прават скечеви против власта ги избркаа од Телма, Фчерашни Новости го промени газдата

 • September 9, 2018
 • Коментари
Откако почнаа да прават скечеви против власта на СДСМ, Фчерашни Новости ја раскинаа сорбаотката со ТВ Телма. Четвртата сезона на “ФЧЕРАШНИ НОВОСТИ’ ќе се емитува на  Канал 5 телевизија, откако според наши извори се набркани од телевизија Телма поради разлики со уредникот и низата на скечеви кои се насочени против актуелната власт.

ВАЖНО ЌЕРКАТА НА ДИМИТРОВ ДОБИ СТИПЕНДИЈА: Учениците школската година ја започнаа со парталави учебници, без работни тетратки…

 • September 6, 2018
 • Коментари
Парталави учебници, без корици, работни тетратки пополнети од претходната генерација, некаде нема ниту стари. Вака ја почнаа децата во основно и во средно училиште новата учебна година. Благо разочарани ученици, а многу изнервирани родители е впечатокот што се добива од првите неколку дена од новата учебна година, пренесува порталот Факултети. Како топло лепче се чекаат […]
Страница 1 од 1112345 » 10...Последно »