Category: Образование

Проект на ООУ „Лазо Трповски“ награден на Меѓународен натпревар во Берлин

 • September 26, 2016
 • Коментари
Ученици од ООУ „Лазо Трповски“ од општина Карпош освоија награда на Меѓународниот училишен натпревар за воздушен и вселенски сообраќај 2016, кој годинава се одржа во Берлин, Германија. Заедничкиот проект изготвен од вкупно 40 ученици од 3а, 4а и 4б одделение „Патуваме во вселената“ беше координиран од училишен тим составен од шест наставници во својство на […]

МИНИСТЕРОТ РИСТОВСКИ НА ФЕЈСБУК: Ветивме и ќе го одржиме зборот

 • September 24, 2016
 • Коментари
Унапредувањето на студентскиот стандард е еден од нашите врвни приоритети. Тоа го потврдивме со бројни досега реализирани и тековни проекти, системски мерки и активности кои значат олеснување на студентскиот живот и делување, пишува заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски на социјалната мрежа Фејсбук. -Во оваа насока, особено сме посветени на квалитетот и условите […]

СПОРТСКА АКАДЕМИЈА: Врвни тренери од странство ќе работат со учениците

 • September 21, 2016
 • Коментари
Најголем интерес во Академијата има за фудбалот за кој во дисперзираните паралелки во девет града низ Македонија се запишани околу 150 ученици. За четирите спорта, кои се изучуваат во Спортската академија (фудбал, ракомет, кошарка и тенис), ќе бидат ангажирани врвни спортски тренери од странство за да работат со учениците. Тоа е една од четирите нови […]

МОН со факти го демантира СДСМ

 • September 17, 2016
 • Коментари
Очигледни се обидите на Социјалдемократскиот сојуз за предизборна манипулација на студентите и нивно користење во дневно политичките битки, реагираат од министерството за образование и наука. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на МОН Студентскиот стандард никогаш не бил приоритет на оваа политичка партија, која во времето на нејзиното владеење единствено се занимаваше со приватизацијата […]

МИНИСТЕРОТ РИСТОВСКИ НА ПРВИОТ АКАДЕМСКИ ЧАС: Почна академската 2016-2017 година на Универзитетот во Штип

 • September 15, 2016
 • Коментари
Почна акдемската 2016-2017 година на сите факултети на универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) – Штип. Првиот академски час студентите од сите факултети го имаа во Мултимедијалниот центар на Економскиот факултет, а на свеченоста им се обратија заменик министерот за образование, Спиро Ристовски и ректорот на УГД-Штип, Блажо Боев. Заменик министерот за образование, Ристовски истакна дека денеска […]

УКИМ: Инаугурација на новиот ректор на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски

 • September 14, 2016
 • Коментари
Професор доктор Никола Јанкуловски, официјално стапи на фунцијата ректор на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Со потпишување свечена изјава, ден пред почетокот на новата академска 2016/2017 година, најголемиот и најстариот универзитет во државата го доби својот 23 ректор. На оваа позиција, Јанкуловски беше избран во јуни годинава, наследувајќи ја од досегашниот ректор Велимир Стојковски кој […]

ГРУЕВСКИ: 3.000 пензионери ќе ја искористат можноста за бесплатен туристички викенд

 • September 13, 2016
 • Коментари
Продолжува проектот за бесплатен туристички викенд за пензионери. Активностите во рамките на овој проект ќе се реализираат до крајот на оваа година и во текот на 2017 година. Досега оваа можност ја искористиле 1.800 пензионери. – Во план е да се реализираат уште 1.200 викенди и бројката да се заокружи на 3.000 пензионери кои ќе […]

СТУДЕНТИ ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ СТЕ ВО ОВИЕ СПИСОЦИ: Листа на примени студенти во државните студентски домови

 • September 10, 2016
 • Коментари
Министерството за образование и наука ги објави резултатите од примени бруцоши во студентските домови во Република Македонија Листа на студенти примени во ДСД „Пелагонија”, за академската 2016/2017 година Листа на студенти примени во ДСД „Гоце Делчев”, за академската 2016/2017 година Листа на студенти примени во ДСД „Кузман Јосифовски Питу”, за академската 2016/2017 година Листа на […]

МОН ќе додели 20 стипендии за изучување на стaротурски јазик

 • September 5, 2016
 • Коментари
За академската 2016/2017 година Министерството за образование и наука  ќе додели 20  целосни стипендии за додипломски и постдипломски студии за изучување на старотурски јазик на некои од светските универзитети. Конкурсот е веќе распишан и заинтересираните кандидати ќе може да аплицираат до 30 септември. Заменик министерот за образование Спиро Ристовски денеска упати апел до сите заинтересирани […]

БЕСПЛАТЕН УЧИЛИШЕН ПРИБОР: Учениците од поплавените подрачја ќе добијат училишен прибор од министерството за образование!

 • September 2, 2016
 • Коментари
Учениците од поплавените подрачја ќе добијат училишен прибор кој до училиштата ќе биде дистрибуиран во наредните денови. Мерката ја најави Владата на РМ и ќе ја спроведе Министерството за образование и наука. – Обезбедена е компанија која ќе изврши дистрибуција на училишниот прибор во наредните денови до учениците во местата кои беа поплавени. Веќе се […]
Страница 10 од 13« Прво...«89101112 » ...Последно »