Category: Образование

СТУДЕНТСКИТЕ ДОМОВИ ДОБИВААТ НОВ ЛИК: Од есен европско сместување за студентите во „Гоце Делчев“

 • June 29, 2016
 • Коментари
Во блокот „Б“ монтирани се нови лифтови, а собите за студентите наликуваат на мал хотелски апартман. Нови кревети, прозорци, работна масичка, мини-фриждер и кујна, нови радијатори. Сѐ мириса на ново, пишува Телеграф.мк Следната академска година студентите од студентскиот дом „Гоце Делчев“ ќе имаат услови за престој какви што имаат нивните колеги од најразвиените земји од […]

МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ УНИВЕРЗИТЕТ: „Дамјан Груев“ универзитет за национална одбрана, безбедност и мир!

Собранието денес го изгласа Законот за основање на Универзитет за национална, одбрана, безбедност и мир „Дамјан Груев“ – Скопје. Законот беше поддржан од 67 пратеници, а 6 пратеници гласаа против. Пратениците на Владата велат дека со овој Универзитет студентите ќе имаат можност плус да направат избор каде ќе студираат, а Заменик министерот за образование, Спиро […]

СПИРО РИСТОВСКИ: Македонските студенти во следните 2-3 години ќе добијат најсовремени услови за сместување со поддршка од државата

 • June 27, 2016
 • Коментари
Старите лифтови во сите државни студентските дом во кои има инсталирано лифтови се заменуваат со нови. Постапката е во тек и до почетокот на новата студиска година се очекува во студентските домови да има нови лифтови. Старите лифтови во сите државни студентските дом во кои има инсталирано лифтови се заменуваат со нови. Постапката е во […]

РАЗБИВАЊЕ НА МОНОПОЛОТ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО: Универзитетот „Дамјан Груев“ ќе биде решение за монополот врз образованието

 • June 27, 2016
 • Коментари
Со формирањето на новиот Универзитет „Дамјан Груев“ ќе се срушат монополите на одредени факултети, зголемување на конкуренцијата во Високото образование и решавање на голем број проблеми на студентите, смета ВМРО-ДПМНЕ. – Јавната тајна дека на дел од факултетите во Скопје и дел од професорите во Скопје, постои чување на монополот, чување на фамилијарните релации и […]

ИЗБРАН НОВИОТ РЕКТОР НА УКИМ: Никола Јанкуловски е новиот ректор на универзитетот „Св.Кирил и Методиј“

 • June 27, 2016
 • Коментари
Професорот Никола Јанкуловски е избран за нов ректор на УКИМ. Тој со 43 гласа денес беше назначен за оваа функција. Другиот кандидат Ненад Новковски доби шест гласа, додека шест од гласачките ливчиња се неважечки. Јанкуловски е декан на Медицинскиот факултет во Скопје , универзитетски професор, а по професија е абдоминален хирург. Од септември 2007 до […]

АКТИВИСТИ И ПЛАТЕНИЦИ НА СДСМ И СОРОС ГО БЛОКИРААТ ИЗБОРОТ НА НОВ РЕКТОР

 • June 27, 2016
 • Коментари
Најголемата опозициска партија СДСМ продолжува со политиката на деструкција. Активисти и членови на оваа партија преку таканаречените пленуми кои се под директна контрола на опозицијата го блокираат изборот на нов ректор на УКИМ. Активисти на соросовиот Студентски пленум, утрово го блокираа влезот на Ректоратот на УКИМ, каде на седница на Сенат треба да се избере новиот ректор […]

УТРЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ПОЛУМАТУРАНТИТЕ ОД ЕКСТЕРНОТО

 • June 12, 2016
 • Коментари
 Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за  28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни. Тестирањето заврши вчера, заменик министерот за образование Спиро Ристовски е задоволен од тоа како […]

Донирана нова компјутерска опрема за студентскиот дом „Гоце Делчев“

 • June 10, 2016
 • Коментари
Нови 20 десктоп компјутери, два ТВ уреда и два печатача, како и опрема за безжичен интернет и пакет услуги од Македонски Телеком доби читалната во реновираниот блок „Б“ на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје. Опремата во вредност од над 900.000 денари е донација од Македонски Телеком. На претставувањето на новата дигитална читална присуствуваа заменикот […]

ВИСОКА ПЛАТА И ЛЕСНО ВРАБОТУВАЊЕ: Ристовски апелира новите студенти да изберат технички факултети!

 • June 5, 2016
 • Коментари
Анализата на пазарот покажува дека со упис на техничките факултети полесен е потоа пристапот до работните места. Постои сериозен пораст на упис на техничките факултети од 21 на 31 процент, посочува заменик министерот за образование Спиро Ристовски за Канал 5. На полагањето на државната матура, вкупно 16 859 матуранти полагаа мајчин јазик и литература. Математика […]

СТУДЕНТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА: Миграција на Балканот – заеднички безбедносни предизвици!

 • June 5, 2016
 • Коментари
-Миграцијата на Балканот: заеднички безбедносни предизвици и начини за справување со продолжената криза, е темата на регионалната студентска конференција, што ќе се одржи денеска во организација на Фондацијата Конрад Аденауер во соработка со Факултетот за безбедност – Скопје. Студентската конференција претставува еден вид македонско-грчка академска размена. Поддржана е од Универзитетот Аристотел од Солун (Aristotelian University […]
Страница 12 од 13« Прво...«910111213 »