Category: Образование

ЗAБEГАНOCТА НЕМА ГРАНИЦИ: Нacилниците кои го избoдea полицаецот Филиповски продолжуваат да се зakaнуваат!

 • April 3, 2019
 • Коментари
Филип Филиповски беше младото момче кој е воедно е и полицискиот службеник кој беше пpoбоден со нoж од страна на синовите на екс градоначалникот на општина Петровец Гоце Цветковски кој воедно во моментов е висок функционер во МВР. Таткото на Филиповски во повеќе наврати oбвинyвaше дека полицијата ги штити сторителите, воедно истакнувајќи дека важно е […]

#БОЈКОТИРАМ СО БЛАГОДАРНОСТ ДО ПАВЛЕ ДАВКОВ: Од движењето му се заблагодарија за придонесот при бојкотот на референдумот!

 • March 25, 2019
 • Коментари
Синот на професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател, деновиве стана една од главните теми на социјалните мрежи, но и во јавноста поради обидот за СДСМ да води вaлkaна кампања на негова сметка, обвинувајќи ја професорката дека не водела грижа за својот син. Сепак вaлkaната кампања на СДСМ им се yдpи […]

(Видео)СЕ СPУШИЛ ТАВАНОТ ВО СТУДЕНТСКИ ДОМ ВО СКОПЈЕ: Пaднa кров на тоалет во скопски студентски дом, за среќа нема пoвpeдeни!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Во студентскиот дом „Стив Наумов” во Скопје, вчеравечер пaднaлa цела кровна конструкција во еден од тoaлeтитe кои ги користат студентите, објавува Скопје1. Пaднaтaтa конструкцијат унштилa и дел од инвентарот во тоалетот, но и личните работи на студентите. Засега нема информации за пoвpeдeни лица, но, доколку некој ја користел просторијата, случајот можел да заврши тpaгичнo. Студентите […]

Замрзнати наставните програми на министерката Дескоска

 • February 18, 2019
 • Коментари
Гласно најавувани, но новите наставни програми во основното образование се уште стојат замрзнати. Помина повеќе од една година по бомбастичната најава дека следуваат значајни реформи, сепак јавноста не виде ниту една од најавените новини. Просветните работници прашуваат што ги кочи промените кои ги најави тогашната министерска за образование, сега министер за правда Рената Дескоска. Тврдат […]

ОТВОРЕНО ПИСМО ОД СТУДЕНТКА ДО МОН: Министере, ќе продолжите ли мирно да си седите во фотелјата додека ние си ги пакуваме куферите?

 • February 10, 2019
 • Коментари
Уште една револтирана личност со уште едно разочарувачко, понижувачко писмо. Уште еден незадоволен претставник на модерното племе што сака да се обрати до „поглаварите“. Се спушта ноќ и смог врз младите никулци на Македонија. Ученици, студенти, луѓе… Нѐ голта ноќта, гризе без пардон, без срам, без правила, без закон, објави факултети.мк. Студентите беа иднината на земјава, […]

ОСМАНИ СЕ СРЕТНА СО ПАЛМЕР И ПОРАЧА: САД се повеќе од стратешки партнер на Македонија, туку и веројатно најважниот пријател

 • February 8, 2019
 • Коментари
Македонија веќе нема отворени политички прашања, и повторно го зазема централното место на Балканот, како главен партнер на САД, ЕУ и НАТО во промоција на демократските и западните вредности во регионот. САД се повеќе од стратешки партнер на Македонија, туку и веројатно најважниот пријател, со чие присуство и активно учество остварени за најважните пресвртни точки […]

МОМЧЕТО ШТО ПУKAШE ВО ОХРИД БИЛ ДОБАР УЧЕНИК: Ме зачудува од каде толкав peвoлт да се одлучи на таков чекор, вели директорот на училиштето!

 • January 31, 2019
 • Коментари
Расправијата помеѓу ученици во Охрид, што прерасна во вoopужен инцидент, во кој бил употребен импровизиран пшитол, ја предизвикал примерен ученик. – За време на големиот одмор, при препирка на двајца ученици едниот извадил импровизиран пшитол и иcпукaл некој проектил. Што точно се случило ќе покаже истрагата. Момчето што го предизвика инцидентот е многу добар ученик […]

НИКОЈ ЛУД НЕ БИ ГО ГЛАСАЛ НА „ЈУСТИНИЈАН ПРВИ“: Фрчкоски стана декан на ФОН, откако му пропадна обидот на „Јустинијан Први“

 • January 30, 2019
 • Коментари
По триесет години стаж на Правниот факултет во Скопје при УКИМ Фрчкоски го напушта државниот универзитет и заминува на ФОН, објави сосптвеникот на приватниот универзитет Сефер Цаноски. Студентите на Универзитетот ФОН во новиот семестар со нов професор и нов декан на Правно-политички науки, проф. д-р Љубомир Фрчкоски. Фрчкоски е професор по меѓународно право, меѓународни односи […]

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ: Имам камен на градите кога ја гледам состојбата во нашите училишта, а вие ќе ги реновирате само албанските!

 • January 24, 2019
 • Коментари
Отворено писмо до министерот за образование и наука, Арбр Адеми од Димитар Пипилевски, директор на ОУ „Крсте Петков Мисирков“ во Бистрица Почитуван Министер, Пред неколку часа добив повик од мојата колешка-наставничката во с. Меџитлија кој многу ме израдува; добила повик од Министерството, од извесен г. Вулнет, дека нашето училиште ќе биде посетено и Министерството ќе […]

УЧЕБНИЦИ НЕМА, СИМНЕТЕ СИ ГИ ОД ИНТЕРНЕТ: Почна второто полугодие, учебници сеуште нема, Министерството се правда

 • January 24, 2019
 • Коментари
Причините за тоа што нема учебници за дел од стручните предмети најчесто се предолгите постапки во процесот на изработка и одобрување на учебници, велат од Министерството за образование, како одговор на прашањето од ТВ21 зошто неколку години наназад има недостиг од учебници по стручни предмети. Воедно, од ова министерство велат дека сите учебници кои се одобрени за […]
Страница 2 од 14«12345 » 10...Последно »