Category: Образование

(Видео)СТУДЕНТСКИ ПРОТЕС ВО ДВОРОТ НА СТИВ: Топла вода немало речиси две недели!

 • October 22, 2018
 • Коментари
Група студенти сместени во студентскиот дом „Стив Наумов“ одржаа мирен протест во дворот на домот бидејќи две недели немале топла вода ниту греење. Порачаа дека проблемот се решава две недели, но резултати нема. – Ни студи и не можеме да се избањаме. Цевките од парното две недели стојат во дворот, раскопано е, но никој не […]

АДВОКАТСКАТА КОМОРА СО БАРАЊЕ: Да се обезбедат потребните услови на судењето за „27 април“

 • October 17, 2018
 • Коментари
Адвокатската комора на РМ апелира да се обезбедат потребните услови за нормално одвивање на судскиот процес за „27 април“, се со цел за непречено и фер судење. Група адвокати ангажирани како бранители во предметот КОК БР. 40/18 што се однесува на случувањата од 27 април минатата година во Собранието на РМ, што се води пред […]

МАКЕДОНСКИ НАУЧНИК ДЕЛ ОД НОВО АСТРОНОМСКО ОТКРИТИЕ: Тања Петрушевска дел од тимот астрофизичари кои за прв пат открија експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда

 • October 12, 2018
 • Коментари
Астрофизичарите за прв пат најдоа доказ за експлозија на супернова која формирала неутронска ѕвезда која многу блиску орбитира до друга неутронска ѕвезда. Студијата била предводена од тим од Калифорнискиот институт за технологија, а вклучи и истражувач од Универзитетот во Нова Горица, каде во моментов работи Македонката др. Тања Петрушевска, информира Скопското астрономско друштво. Системот на […]

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ ВО ГРАДИНКА ВО СКОПЈЕ: Ги ставале дечињата во шкаф за да „ги јадат бубачките“!

 • October 9, 2018
 • Коментари
По скандалот во гевгелиската градинка, каде воспитувачка грубо и непристојно се однесува кон децата, нов случај ја тресе Македонија. Во градинката „Буба Мара“, главното седиште во Ново Лисиче, две негователки грубо се однесувале кон деца, и истите биле заворани во шкафче да ги јадат бубачките. Ова за „Фокус“ го раскажува мајката Маја Ѓеорѓиева, чија три […]

ЦЕНЗУРА: Откако почнаа да прават скечеви против власта ги избркаа од Телма, Фчерашни Новости го промени газдата

 • September 9, 2018
 • Коментари
Откако почнаа да прават скечеви против власта на СДСМ, Фчерашни Новости ја раскинаа сорбаотката со ТВ Телма. Четвртата сезона на “ФЧЕРАШНИ НОВОСТИ’ ќе се емитува на  Канал 5 телевизија, откако според наши извори се набркани од телевизија Телма поради разлики со уредникот и низата на скечеви кои се насочени против актуелната власт.

ВАЖНО ЌЕРКАТА НА ДИМИТРОВ ДОБИ СТИПЕНДИЈА: Учениците школската година ја започнаа со парталави учебници, без работни тетратки…

 • September 6, 2018
 • Коментари
Парталави учебници, без корици, работни тетратки пополнети од претходната генерација, некаде нема ниту стари. Вака ја почнаа децата во основно и во средно училиште новата учебна година. Благо разочарани ученици, а многу изнервирани родители е впечатокот што се добива од првите неколку дена од новата учебна година, пренесува порталот Факултети. Како топло лепче се чекаат […]

СТУДЕНТИТЕ СРЕД СЕСИЈА ОСТАА НА УЛИЦА: Се калкулира со списоците за сместување во студентските домови

 • September 4, 2018
 • Коментари
Студентите гневни и револтирани од состојбите во образованието во Република Македонија, последниот случај за кои тие се изреволтирани е доцнењето на списоците за сместување во студентските домови. -Секоја година излегуваат на 31 август, а сега веќе е четврти септември, а не сме ни почнати со вселувањето. Студентите одат со куфери, бидејќи некои имаат за полагање, […]

ПОЧНУВА УЧЕБНАТА ГОДИНА: Часовите нема да бидат намалени, ќе се учи по стара програма, саботите пак ќе се одработуваат

 • September 3, 2018
 • Коментари
Новата учебна година ќе почне без многу структурални промени, кои до јуни ги најавуваше претходната министерка за образование и наука Рената Дескоска. Новините се директно поврзани со Законот за основно образование, кој остана на ниво на јавна расправа и надлежните не успеаја да го донесат до почетокот на новата учебна година. Беше најавен и нов […]

УШТЕ НЕМА УЧЕБНИЦИ ЗА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА: Се корегираат грешките

 • August 31, 2018
 • Коментари
Поради корекции на грешките и исправки на нелогичности од страна на Министерството за образование и наука, се уште не се подготвени бесплатните учебници за средно образование, иако училишната година започнува в понеделник на 3 септември. Договорите со издавачките куќи кои треба да ги достават учебниците низ средните училишта се финализирани пред две недели, односно на […]

ОД ГОТВАЧ ДО ДИРЕКТОР НА ОБРАЗОВНА ИНСТИТУЦИЈА: Никој не може да ги најде професионалните кадри кои ги ветуваше Заев

 • August 29, 2018
 • Коментари
Градоначалникот на Пробиштип, спротивно на законот за директор на образовна институција поставил готвач без соодветно образование и работно искуство, а пробиштипјани најавија кривична пријава против локалната власт, но и новоназначената директорка   Како од готвач се станува директор на градинка, освен ако назначувањето не е по партиска директива и апсолутно спротивно на ветувањата на Заев […]
Страница 4 од 14« Прво...«23456 » 10...Последно »