Category: Образование

СКАНДАЛОЗЕН ПРОПУСТ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО: Недостасуваат речиси 40.000 учебници низ цела држава, МОН и Владата молчат

Новата учебна година не почна еднакво за сите ученици во Република Македонија. Поминаа два месеци од почеток на школската година, а недостасуваат речиси 40.000 учебници низ цела држава, во скоро сите основни училишта. Додека голем број на ученици немаат од што да учат и се оставени да се снаоѓаат како знаат и умеат, од Владата […]

СКАНДАЛ: Владата на СДСМ го укина појадокот во студентските домови

Планот за живот на СДСМ и најавите за подобар студентски стандард во периодот пред декемвриските избори ги зголемуваат маките на македонските студенти. По низата укинувања и стопирања на мерки наменети за нив, меѓу кои згаснувањето на дисперзираните студии, стопирањето на проектот 30/35 кој обезбедуваше финансиски поволности при студирањето за повозрасните граѓани со интерес за студирање, […]

РАСПОРЕД НА РАБОТНИ САБОТИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ДО КРАЈОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

  • September 16, 2017
  • Коментари
Денешната работна сабота нема да биде единствената за основците и средношколците во претстојната учебна година. Освен денеска, учениците до крајот на учебната година ќе одработуваат уште три саботи, односно вкупно по две во секое полугодие. Според одлуката на Министерството за образование и наука (МОН) објавена во „Службен весник“, до почетокот на зимскиот распуст, основните и […]

ЗАЕВ ЌЕ ПРАВИ ЧИСТКА ЗА ДА ВРАБОТУВА ПАРТИСКИ ПОСЛУШНИЦИ: Заев најави масовно бркање на професори и наставници!

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев во своето гостување во емисијата 24 Отворено на Телевизија 24 најави дека ќе брка професори и наставници од работа. Заев изјави дека не требало да му се дава приоритет на квантитетот на образованието, дека ќе чинело тоа што професори и наставници ќе останат без работа, но како што […]

БЕСПЛАТНО ИЗУЧУВАЊЕ НА РУСКИОТ ЈАЗИК:Конкурс за бесплатно учење руски јазик во Центарот при УКИМ

Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од почетокот на новата академска година ќе спроведе активности за бесплатно изучување на рускиот јазик за сите заинтересирани граѓани на Република Македонија. – Крајниот рок за поднесувањето на пријавата е 5 септември до 20 часот. Идејата е да им се даде можност на сите оние […]

БЕСПЛАТНО УЧЕЊЕ РУСКИ ЈАЗИК: Бесплатно изучување на рускиот јазик на универзитетот „Св.Кирил и Методиј“

Рускиот центар при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од почетокот на новата академска година ќе спроведе активности за бесплатно изучување на рускиот јазик за сите заинтересирани граѓани на Република Македонија. – Крајниот рок за поднесувањето на пријавата е 5 септември до 20 часот. Идејата е да им се даде можност на сите оние […]

Над 20.000 првачиња ќе седнат во училишните клупи

  • September 1, 2017
  • Коментари
Над 20.000 првачиња ќе седнат во училишните клупи во новата 2017/2018 година, која наместо традиционално на 1 септември, со одлука на Министерството за образование и наука ќе почне на 4 септември. Според податоците на Министерството за образование и наука бројката на запишани првачиња според досегашните податоци со кои располага МОН изнесува 20.437. Во Скопје од […]

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ВЕЛЕС СО РЕАКЦИЈА: Никој не ги консултирал градоначалниците, градинките или родителите за двосменското работење!

  • August 24, 2017
  • Коментари
Градоначалникот на Општина Велес Славчо Чадиев на денешната прес-конференција, реагираше на одлуката на Министерството за труд и социјална политика (МТСП) за воведување на двосменско работење во детските градинки. Чадиев рече е многу тешко да се реализира оваа одлука од 1 септември и оти за тоа има многу причини. – Никој од МТСП не ја контактираше […]

НАМЕСТО ПОДОБРИ УСЛОВИ, КРАТЕЊЕ ОД СТУДЕНТИТЕ: СДС скрати 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите, а ветуваше подобри услови во високото образование

Политиката на СДС е лицемерна. Лицемерието на СДС највеќе на свој грб ќе го почувствуваат студентите. СДС скрати цели 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите низ државата, а ветуваше подобри услови во високото образование, велат од ВМРО-ДПМНЕ.   -Заев, Десковска, Туфегџиќ, Богоев и останатите во текот на изборите ветуваа квалитетно високо образование и […]

ДЕСКОВСКА СЕ ПОКАЈА ШТО СЕ ПОЈАВИ НА ДУЕЛ: До 2006 СДС изгради 0 училишта, додека ВМРО-ДПМНЕ 74, а реконструираше 400!

Гости во  емисијата “ Само Вистина” на Канал 5 телевизија беа министерката за образование Рената Дескоска  и поранешниот министер за образование Спиро Ристовски.   Екс министерот Ристовски во “образовниот” дуел нагласи: -Во 2006 година кога ВМРО-ДПМНЕ го превзеде владеењето и ја формираше владата на Република Македонија буџетот кој се одвојуваше од вкупниот буџет за Министерството […]
Страница 5 од 12« Прво...«34567 » 10...Последно »