Category: Политика

ЧЕКМЕЏЕТО ПРАЗНО, ПАРИ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ НЕМА: Власта скрати 500-600 денари по пензионер, за да може вештачки да ги зголемува минималните плати!

 • January 28, 2019
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во „Отвореното студио“ на МТВ истакна дека власта на пензионерите со најновите законски измени директно им ги скрати пензиите за околу 500-тини денари секој месец. Тој напомена дека 300 илјади пензионери во Македонија останаа со пензии пониски за три проценти, сума која како што вели тој можеби […]

ЈАС ЌЕ ЈА СЛАВАМ ПОБЕДАТА ВО ПРВИ РЕДОВИ: Овие избори ќе бидат референдумско изјаснување за подобра Македонија!

 • January 28, 2019
 • Коментари
Во вечерашното гостување на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски во студиото на МТВ каде што одговараше на вкрстени прашања на новинарите од националните телевизии во државата,истакна дека тој верува само во победа на следните претседателски и парламентарни избори,со објаснување дека овие избори ќе бидат за подобра Македонија на сите граѓани а не со националистички предзнак […]

ПEKOЛHO ЌЕ РАБОТИМЕ: Ќе победиме, се обврзуваме дека ќе работиме пеколно, ја сакаме Македонија и нејзините граѓани!

 • January 28, 2019
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ ја сака Република Македонија и ги сака граѓаните на Република Македонија и тука немам никаква дилема. Ние нема да излеземе со понуда која опфаќа ниски страсти, ќе излеземе со понуда која што нуди решенија за граѓаните и нема да манипулираме со чувствата на граѓаните, ниту во еден случај ниту по една основа, ниту по […]

ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА E ДЕБАКЛ: ВМРО ДПМНЕ ќе направи се за да ја измени неправдата со договорот со Грција

 • January 28, 2019
 • Коментари
Лидерот на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, гостуваше во вечерашната отворена дебата на МТВ каде што кажа дека ВМРО ДПМНЕ ќе направи се за да ја измени неправдата со договорот со Грција. Мицкоски истакна дека македонската дипломатија водена од министерот за надворешна работи, Никола Димитров, кој што се срами како што вели тој од […]

(Во живо)ТРИ ГОДИНИ СО РЕД СЕ ЗАМАЈУВА ЈАВНОСТА: Владата со истите лаги и ветувања излегува трета година по ред!

 • January 28, 2019
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Отворената дебата на МТВ потенцираше дека власта веќе трета година по ред ги лаже граѓаните со истите ветувања кои никако да станат реалност. Тој посочи дека при отсуството на реални политики власта веќе трета година излегува со исти тези, замајувајќи ја јавноста и лажејќи ги граѓаните. […]

ЗАЕВ ПАЃА ОД ВЛАСТ: Доколку Заев избега од парламентарни избори, ќе го победиме на претседателските избори, по што ќе ја делегитимираме власта

 • January 28, 2019
 • Коментари
Го повикавме владејачкото мнозинство да се одважи, ако навистина имаат таква доверба кај граѓаните, ако се самоуверени како што кажа Зоран Заев, во саботата пред да замине на зимување дека ќе добијат нов четиригодишен мандат, еве можност да излеземе и да се соочиме пред граѓаните и навистина да видиме каква е вредноста на овие политичари, […]

(Видео)СТРАВ ОД ИЗБОРИ ВО СДСМ: Се поочигледен стравот од предвремени парламентарни избори кај функционерите на СДСМ!

 • January 28, 2019
 • Коментари
Од петокот, па наваму се шират различни дезинформации и информации околу спроведување на предвремени парламентарни избори. По одржувањето на ЦО на СДСМ граѓаните слушнаа и прочитаа различни ставови и мислења од врвни функционери на истата партија. Пред започнување на ЦО на СДСМ, во петокот, Радмила Шекеринска беше запрашана дали СДСМ е за предвремени парламентарни избори, […]

РАСПУШТАЊЕ НА СОБРАНИЕТО И ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЗАЕДНО СО ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ

 • January 28, 2019
 • Коментари
Распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори во ист термин со претседателските, бараат од ВМРО-ДПМНЕ. Тие денеска доставија предлог одлука со која повикуваат на итна оставка од премиерот Зоран Заев и формирање на техничка Влада со мандат од 100 дена, која ќе има задача да ги спроведе изборите на пролет. Од опозицијата алармираат – Македонија […]

СЕЛА БАРА ЗATBOP ЗА ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА ДУИ: Kopумпираните функционери на ДУИ ги кpaдaт парите на идните пензионери!

 • January 28, 2019
 • Коментари
Последниот скандал за кpиминaл и кopупциja на високи функционери на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, е тој што го откри Министерството за труд и социјална политика во врска со злoупoтpeбaтa на придонесите во Пензискиот фонд на РМ за 12.000 вработени во јавниот и приватниот сектор, во периодот 2007-2018 година, реагира Алијансата за Албанците, пренесува „Тетоваcот“. – Парите […]

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА СТОПИРАЊЕ НА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ЗЕЛЕНИ ПАЗАРИ: Бараат да се врати старото законско решение

 • January 28, 2019
 • Коментари
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за трговија на зелени пазари и тоа го поднесе по итна постапка но законот не е ставен на денешната седница на Собранието, изјави Никола Мицевски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ при заседавање на денешната седница во Собрание на Република Македонија. Мицевски образложи дека […]
Страница 20 од 503« Прво...10«1819202122 » 304050...Последно »