Category: Политика

ВМРО-ДПМНЕ свика Извршен Комитет

 • February 24, 2017
 • Коментари
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе заседава во текот на денот каде ќе се разгледуваат најновите случувања околу актуелната состојба и понатамошните чекори кои ќе се превземат, информираат од партијата. Седницата е свикана во моментите кога расте незадоволството меѓу граѓаните поради штетните и опасни одлуки за редефинирање на државата чие донесување го најавува СДСМ и ДУИ. […]

РАСТЕ ГНЕВОТ НА НАРОДОТ: Искршени повеќе штабови на СДСМ

 • February 24, 2017
 • Коментари
Опозициските медиуми јавуваат за повеќе искршени локални штабови на СДСМ во Куманово, Битола, Прилеп, скопско Драчево. Кршењето на штабовите се случува паралелно со зголемениот револт на граѓаните поради како што се вели во реакциите предавничката политика на СДСМ кон македонските интереси и прифаќање на штетни одлуки како остранување на можноста за одучување на мнозинството Македонци […]

АРНАУДОВ: ВМРО е преторијанската гарда на македонскиот народ

 • February 24, 2017
 • Коментари
ВМРО е пре­то­ри­јан­ска­та гар­да на ма­ке­дон­ски­от на­род и на ма­ке­дон­ска­та др­жа­ва. Вмров­ци­те, ка­ко и дру­ги­те што да­ва­ат, не­кои мал­ку, не­кои по­ве­ќе, не­кои мно­гу, се раз­ли­ку­ва­ат од оста­на­ти­те по тоа што тие да­ва­ат сѐ. Тие ни­ко­гаш не се из­мо­ру­ва­ат од да­ва­ње­то за сво­ја­та та­тко­ви­на, вели членот на Извршниот комитет на ВМРО НП Ламбе Арнаудов во интервју […]

ИСКРШЕН ШТАБОТ НА СДСМ ВО ДРАЧЕВО: Локалните членство на СДСМ само го искршило штабот незадоволно од предавството на Заев!

 • February 24, 2017
 • Коментари
Денес во Драчево беше искршен штабот на местната организација на СДСМ, пренесува А1он. За овој инцидент до нашата редакција пристигна и реакција од членовите, барајќи од партиската централа да не испраќа празни соопштенија полни со лаги, туку да ја кажат вистината за тоа кој го искршил штабот Реакцијата на членовите на СДСМ од Драчево ја […]

АХМЕТИ ГО ИЗВЕСТИЛ ДАНКАН ЗА МОЖНОСТА ДУИ ДА ОДИ ВО ОПОЗИЦИЈА: Сеуште нема договор со СДСМ, можеби ќе одиме во опозиција

 • February 24, 2017
 • Коментари
Во Британската резиденција во Скопје, Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, се сретна со британскиот министер за Европа и за Америка, Алан Данкан и британскиот амбасадор Чарлс Гарет кои се во посета на Македонија Данкан ја изрази поддшката на Велика Британија за една стабилна и напредна Македонија и истакна дека решавањето на ситуацијата […]

НЕМА ДОГОВОР СО СДСМ: Ахмети изјави дека денес претседателството на ДУИ ќе ја разгледува можноста за одење во опозиција!

 • February 24, 2017
 • Коментари
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред почетокот на Централното претседателство рече дека е мала можноста да има договор денеска. – Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција, рече Ахмети. Според него, се уште не е постигнат договорот дали ќе ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за тој да го добие мандатот од […]

ЗАЕВ САМО НЕ ПРЕГОВАРАЛ, САМО КЛАТЕЛ СО ГЛАВАТА: Заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на ДУИ!

 • February 24, 2017
 • Коментари
Текстот на Законот не бил прашање на преговори, немало можност ниедна партија да ја ограничи употребата на албанскиот јазик како што го предвиделе ДУИ и другите албански партии, истакна вечерва во емисијата „патот кон“ на Алсат портпаролот на ДУИ, Бујар османи, откривајќи дека заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на албанските партии.   -Законот […]

5.000 ЕВРА КАЗНА АКО НЕ ЗБОРУВАТЕ АЛБАНСКИ: Заев прифатил казнување на секој оној кој не зборува Албански со 5.000 евра!

 • February 23, 2017
 • Коментари
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М телевизија гласноговорникот на ДУИ, Бујар Османи. –Овој закон е за употреба и заштита на албанскиот јазик. Тука многу јасно се предвидени механизмите за набљудување на употребата на албанскиот јазик и […]

БОГОРОДИЦИТЕ ОД СЕГА И НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Османи објасни дека со Заев договориле и двојазични банкноти!

 • February 23, 2017
 • Коментари
И банкнотите и монетите ќе бидат на албански!, рече Османи. Со Заев договоривме албанскиот јазик да го има на парите, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М телевизија портпаролот на ДУИ, Али Ахмети. На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече: –Како член 8 од овој закон, и банкнотите […]

ЗАВРШИ СРЕДБАТА СО БРИТАНСКИТЕ ДИПЛОМАТИ: Британскиот амбасадор и британкиот министер за Европа завршија со состанокот во ВМРО-ДПМНЕ

 • February 23, 2017
 • Коментари
Заврши средбата на амбасадорот Чарлс Гарет и британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, па оттаму заминаа во СДСМ. Средбата траеше еден час, двајцата дипломати не сакаа да дадат изјава ниту коментар за состанокот, пренсува Сител Герет и министерот за Европа на Велика Британија, денес беа во посета на седиштето […]