Category: Политика

ЗАЕВ ЦРПИ ПАРИ ПРЕКУ СТРУМИЦА ГАС: Без лиценца “Струмица гас” неконтролирано црпи државни пари!

 • November 28, 2016
 • Коментари
„Вечер” изврши увид во документацијата на Струмица Гас, каде што може да се најдат низа на скандалозни и нелогични договори. Имено, ЈП Струмица гас гасот го продава по цена која е неколку пати повисока од пазарната, има само 11 вработени и пак работи со загуба поради тоа што сите пари ги префрла на Си-ен-џи системс, […]

ВО ТИРАНА НА МАЛА ВРАТА ФОРМИРАНА „ГОЛЕМА АЛБАНИЈА“: Заев ја отвори пандорината кутија, од Тирана започна формирањето на „Голема Албанија“

 • November 28, 2016
 • Коментари
Планот на Зоран Заев за кантонизација ја отвори пандорината кутија. Овој план од ден да ден делува се пореално со оглед на тоа што во Тирана е формирана Унија на албански општини во регионот. Ова претставува увертира во планот за кој се залага и Заев, а тоа е формирање на Голема Албанија.   Во Тирана […]

ГРУЕВСКИ НА СРЕДБА СО ЖИТЕЛИТЕ НА КОНЧЕ: Нови вработувања со рестартирање на рудникот „Боров Дол“

 • November 28, 2016
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител во 4 Изборна единица Никола Груевски денеска најави продолжување на мерките и проектите за отворање нови работни места со кои во следниот четиригодишен период се планира да бидат отворени нови 70.000 работни места.   Пред жителите на Конче Груевски најави сто нови вработувања со рестартирањето на рудникот за бакар „Боров […]

ПОПОСКИ: Изградба на нов Драмски театар и Национална галерија

 • November 28, 2016
 • Коментари
Во изминатиот период беше вработен поголем број на уметнички кадар. Воедно платите беа зголемени за 70 проценти, посочи денес носителот на кандидатската листа во првата изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. -Во следниот период се фокусираме и на инфраструктурата така што би нагласил дека во програмата за 2017-2020 е предвидена изградбата на нов Драмски театар […]

ГРУЕВСКИ ВО ВАСИЛЕВО: Презентирани нови проекти за земјоделството

 • November 28, 2016
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител во 4. Изборна единица Никола Груевски денеска пред жителите на општина Василево ја презентираше Изборната програма за следниот четиригодишен период во која, како што рече, голем дел е посветен на развојот на земјоделството. Тој нагласи дека станува збор за крупни проекти со кои имаат сериозна намера да го зајакнат македонското […]

ДИМОВСКИ: На граѓаните на Штип им е совршено јасно дека во Штип се создава и се гради единстено кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт.

 • November 28, 2016
 • Коментари
На граѓаните на Штип им е совршено јасно дека во Штип се создава и се гради единстено кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт. Кога СДСМ е на власт, во Штип ниту се гради, ниту се создава, истакна денес од Штип носителот на кандидатската листа од ВМРО-ДПМНе во ИЕ 3 Илија Димовски. -Штип е регионален центар за […]

СДСМ НА СУД ЗА УКРАДЕНАТА КАМПАЊА: Никој од нив не се јави за да се консултираме за дозвола за користење на нашата кампања

 • November 28, 2016
 • Коментари
Првпат слушаме дека некоја партија во Македонија ја земала нашата кампања како своја. Ние ќе видиме за какво „позајмување“ се работи и кој го сторил тоа – дали опозициската СДСМ или некоја пиар-агенција што им ја работи кампањата. Потоа ќе видиме и дали може да тужиме некого и по која основа, изјави вчера за „Дневник“ […]

Груевски најави низа проекти за Скопје

 • November 28, 2016
 • Коментари
Гасификација, три подземни сообраќајници, нов комплекс клиники, два нови студентски домови, импозантен амфитеатар… За Скопје, предвидуваме изградба на три подземни сообраќајници и тоа: Првата од раскрсницата кај Народна банка до Владата, втората е крстосница на две нивоа кај ТЦ Мавровка и Судска палата и третата е подземна сообраќајница кај Јужен булевар. Инвестицијата е околу 100 […]

Осми ден од изборната кампања – партиите на митинзи ги претставуваат програмите

 • November 28, 2016
 • Коментари
Политичките партии денеска, на осмиот ден од изборната кампања за предвремените парламентарни избори, ќе ги претстават своите програми на средби со граѓани и на митинзи низ Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе одржат митинг во Велес.  

ОД „ТВ НОВА“ РАСПАЛИ ПО СДСМ: Шират невистини, бегаат од јавно соочување со ВМРО-ДПМНЕ, па измислуваат изговори!

 • November 27, 2016
 • Коментари
СДСМ бега од јавно соочување со ВМРО-ДПМНЕ на ТВ Нова, медиум кој секогаш им овозможува на сите политички партии простор за да ги искажат своите ставови на различни теми. Потоа им дава лажни информации на одредени портали дека не биле навремено информирани за темите и термините за дебатни емисии.     Спротивно на пласираните информациите, […]