Category: Политика

ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ НА ЗАЕВ КОГА НЕ Е ПРЕД МЕДИУМИ: Ќе бркаме од чистачка до министер, живи луѓе има да јадеме

Додека вчера пред камера говореше како нема да брка луѓе од работа, опозицискиот лидер Зоран Заев кога не е пред медиумите, на партиски состаноци и меѓу членовите на СДСМ ги храбри дека живи луѓе има да јадат и кога СДСМ ќе дојде на власт ќе брка од чистачка до министер. Заев вчера во изјава пред […]

ЗАЕВ ПО АЛБАНСКИТЕ, АХМЕТИ ПО ПРАВОСЛАВНИТЕ ГЛАСОВИ: ДУИ ќе кандидира православен Албанец за пратеник во петтата изборна единица!

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за изборите на 11 декември сериозно ќе игра на гласовите на православните Албанци и на кандидатската листа во Петтата изборна единица високо позициониран ќе биде Бранко Манојловски, брифираат од партијата. Ова ќе биде првпат ДУИ на листите за пратеници да номинира православни Албанци.   Манојловски е меѓу првите што јавно […]

АЛБАНСКО ЗНАМЕ И ДВОЈАЗИЧНИ ТАБЛИ ВО СТРУМИЦА: ДУИ бара од Заев да воведе двојазичност прво во Струмица!

Зоран Заев прво треба да ги спроведе во пракса најавите за двојазичност во сите градови на Македонија и граѓанскиот концепт што СДСМ го нуди со својата програма, за да ги убеди Албанците да поверуваат во ваквата идеја и концепт што ги промовираат Социјалдемократите, без разлика на етничката припадност, смета шефот на кабинетот на Али Ахмети, […]

ОВА СЕ НОСИТЕЛИТЕ НА СДСМ: Заев бега од Груевски, шарените добиваат четири пратенички места!

Иако рокот за доставување истекува на 11 ноември, партиските штабови засилено прават изборни пресметки. Коалицијата предводена од СДСМ официјално ќе ги објави имињата на носителите и кандидатите во шесте изборни единици на Конгресот кој ќе се одржи во недела. 4 пратенички места ќе им отстапат на активисти од Шарената револуција. Телма повикувајќи се на високи […]

ГРУЕВСКИ: Граѓаните знаат дека ние го остваруваме зборот и дека може да ни веруваат

  • November 1, 2016
  • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес промовираше значајни мерки за здравството кои се дел од новата програма на владејачката партија. Тој испрати и порака за изборите на 11-ти декември. -Граѓаните знаат дека ние нашиот збор го остваруваме и дека може да ни веруваат. Заедно ќе направиме многу повеќе. Нашата борба за напредок во секое поле продолжува. На овие […]

СДСМ И ДИУ ЗАПОЧНАА ЖЕСТОКА БОРБА ЗА АЛБАНСКИТЕ ГЛАСОВИ: Кој ветува поголеми права на Албанците?

Почна жестоката борба на СДСМ и ДУИ за албанските гласови, а со тоа и дуелот за ветување поголеми права на Албанците во Македонија. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, им порача на социјалдемократите дека немаат право да ги бараат албанските гласови на претстојните избори. Ова, како што објави телевизија Телма, Ахмети го изјави пред подмладокот на […]

НЕ МУ ДОЛЖАМ НИШТО НА СДСМ: Љубчо Георгиевски смета дека понудата на ВМРО-ДПМНЕ била многу добра, а СДСМ треба да му се извини!

Лидерот на ВМРО-НП, Љупчо Георгиевски во интервју за Телма, ги отфрли информациите дека ги напуштил преговорите со десниот блок затоа што не дале гаранции дека нема да влезат во коалиција со ВМРО – ДПМНЕ. -Ја користам оваа прилика да кажам дека тоа се само шпекулации. Во преговорите што ги имавме со Павле Трајанов и Јове […]

ЗАЕВ И АХМЕТИ СО ИСТИ БАРАЊА: Ахмети не влегувал во Влада без бинационална држава и двојазичност, Заев нема ни да ги добие изборите!

Лидерот на најголемата албанска партија во државава Али Ахмети вечерва пред својата младина во Чаир промовираше нови „решенија“ кои ќе доведат до конечно бинационализирање на државата. Иако од партијата негираат, со ова излагање на Ахмети практично се поставува барање за нов Рамковен договор Најлута конкуренција на Ахмети овие избори најверојатно ќе му биде Зоран Заев […]

СДСМ ОТВОРИЛЕ ШТАБ ВО ЏАМИЈА: СДСМ влегува во водите на радикалниот исламизам преку Муки Зекири?

Откако не успеа планот за бесправна изградба на џамија во Крива Паланка, финансирана со крвавите пари од радикалните исламисти, кои ги поддржуваше тогаш „независниот новинар“, а од пред некој месец и член на Извршниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, најверојатно со истите тие крвави пари импровизираниот муслимански верски објект стана Централен изборен штаб на СДСМ […]

ГРУЕВСКИ: Продолжуваме да работиме на намалување на неврботеноста и покрај отворените 160 илјади работни места во изминатите 10 години

  • October 30, 2016
  • Коментари
Продолжуваме да работиме на намалување на неварботеноста и покрај отворените 160 илјади работни места во изминатите 10 години. Отворањето нови работни места, останува нашата цел, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски при посетата на гевгелиско. Невработеноста потенцира Груевски, секаде низ државата е проблем број еден, а и овде во Гевгелија, иако тука има забележителен […]