Category: Политика

СУДОТ ПАДНА ПРЕД ПРИТИСОЦИТЕ: Под притисокот на СДС, судот го доведува во прашање сопствениот интегритет и независност!

 • July 19, 2017
 • Коментари
Судот вчера донесе срамна одлука. Судот вчера падна под притисокот на СДС и нивните медиуми, СЈО и политичките случаи кои ти ги сценираат. Вчерашната одлука на судот го погреба концептот на правна држава. Одлуката за притвор која ја донесоа нема никаква правна основа, туку е партиско политичка нарачка која треба да го означи политичкиот прогон […]

НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ЗАКОНОТ ЗА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Села се сретна со Бејли, на маса ултиматумот од сто дена

 • July 19, 2017
 • Коментари
Села имал средба со Бејли и го информирал амбасадорот Бејли за улогата на ДР-ДПА во владеењето во реформската Влада на Република Македонија, придонесувајќи да новата влада што порано ги исполни сите реформи. Претседателот на ДР-ДПА Зијад Села и генералниот секретар Арбен Таравари, вчера се сретнаа со американскиот амбасадор Џес Бејли.Според партиското соопштение, тема на разговорот […]

СУДОТ ПОДЛЕГНА НА ПРИТИСОЦИТЕ: Одлуката за притвор не е заснована на правни аргументи, туку врз притисоци и политички реваншизам!

 • July 18, 2017
 • Коментари
Одлуката да се изрече притвор за три лица кои се предмет на политички прогон од страна на СЈО е срамна и без никаков издржан правен аргумент, рече на денешната прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. Посочи дека одлуката е политичка, а не правна. – Медиумите под контрола на СДС ја најавија уште пред да биде официјално […]

АПЕЛАЦИЈА ОДРЕДИ ПРИТВОРИ: Грујевски, Јакимовски и Бошковски добија притвор, Мијалков останува без пасош

 • July 18, 2017
 • Коментари
Екс началникот на Петтата управа Горан Грујевски, поранешниот функционер во УБК сега директор на меѓународниот центар СЕЛЕК во Романија Тони Јакимовски и Никола Бошковски исто така дел од Управата, им беше одредена мерка притвор по жалбите до Апелација на претходните одлуки за определување на мерка претпазливост – пренесуваат во кусото соопштение на Апелациониот суд Од […]

ГРУЕВСКИ НА КОМИТСКА ВЕЧЕР ВО ГАЗИ БАБА

 • July 18, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, синоќа присуствуваше на традиционална Комитска вечер организирана од општинскиот комитет на општина Гази Баба.       На свеченоста присуствуваа и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, поранешниот директор на УБК Митко Чавков, градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски и други истакнати членови на партијата.  

ОВА ГО НЕМА НИ ВО ДАНСКА: На вакви збунети типови не им се доверува ниту киоск, а не пак државен буџет!

 • July 17, 2017
 • Коментари
Силен и елоквентен говор на министерот Тевдовски на денешната елаборација на ребалансот на буџетот пред Комисијата за буџет при Собранието на Р.Македонија.  Објасни се, и за универзитетите, и за образовението. Не ја заборави и поентата на буџетот, а ниту енергијата меѓу пратениците.

ЧАВКОВ БИЛ НА 100 МЕТРИ ОД СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ: Ги координирал активностите на полицијата со цел заштита на пратениците и враќање на мирот!

 • July 17, 2017
 • Коментари
Реториката на демонстрантите кои 60 дена протестираа пред 27 април, практично беше непроменета и ништо не укажуваше на тоа дека може да се случи нешто што би предизвикало зголемен безбедносен ризик, изјави Митко Чавков во неговото гостување на ТВ Нова На 27 април, во критичниот час екс-директорот на БЈБ Митко Чавков имал активна комуникација со […]

ИЛИ ПРИФАТИ, ИЛИ ЌЕ ТЕ РЕШИМЕ НА ДРУГ НАЧИН: Оливер Спасовски и неговите партиски војници им се заканувале на полицајци!

 • July 17, 2017
 • Коментари
„Или прифати, или ќе те решиме на друг начин“ – вака Оливер Спасовски и неговите партиски кадри им се заканувале на професионалците во МВР, кои ги терале самите да си дадат отказ инаку ќе бидат отпуштени или распределени на пониски места, изјави екс-директорот БЈБ и министер на МВР Митко Чавков – Јас не знам по […]

СУБВЕНЦИИ ЗА СТАНОИЗДАВАЧИТЕ: ВМРО-ДПМНЕ предлага да се воведе субвенција за издавачите на станови во Охрид!

 • July 17, 2017
 • Коментари
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Љубен Арнаудов денеска изјави дека пратениците од оваа партија од Охрид поднеле амандмани на ребалансот на Буџетот со кои бараат субвенционирање на штетите од земјотресите и субвенционирање на станоиздавачите. Арнаудов рече дека аманданите ги поднесуваат со цел да им се помогне на станоиздавачите кои трпат штети од недостигот на туристи поради зачестените […]

СЕЛА КРЕВА ЧАЛАМ, ЗАЕВ БАРА РЕЗЕРВА: Средба Тачи-Заев по најавите на Села дека ќе си заминел од владата!

 • July 17, 2017
 • Коментари
Овој состанок ќе се одржи како последица на постојаните притисоци на лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села за донесување на законот за употреба на албанскиот јазик,во првите 100 дена од Владата на Заев Деновиве се очекува да се одржи средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ДПА Мендух Тачи, дознава ИНА од извори блиски до […]