Category: Политика

РЕАЛНИ ПРОЕКТИ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ И СТЕЧАЈЦИТЕ: Груевски од Ресен најави реална помош за земјоделците и стечајците!

 • November 22, 2016
 • Коментари
Проектот Рестартирање на стопанските капацитети – Жртви на транзицијата е посебно значаен проект, кој има за цел финансиски да се помогне за рестартирање на фабрика. Предвидено е државата финансиски да помогне со 2000 евра грант за секој вработен, а доколку е стечаец висината на грантот е 4000 рева, со заложба да ги задржи на работа […]

МЕГАПРОЕКТ ВО РУРАЛНИТЕ СРЕДИНИ: 10 години ослободување од давачки за инвестиција во рурални развојни зони

 • November 22, 2016
 • Коментари
Со проектот Рурални развојни зони, предвиден во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, се планира заживување на руралниот развој. Ова е нов проект, кој ќе се спроведе веднаш по изборите, рече денеска од Ресен, лидерот на партијата, Никола Груевски. -Со проектот сите села и градови кои имаат под 10.000 жители ќе добијат исти или подобри услови за […]

ВРАБОТЕНИТЕ КАЈ ЗАЕВ ТРПАТ ЗА ЛЕБ, ТОЈ ЌЕ ДАВАЛ ПЛАТА ОД 500 ЕВРА: Додека Заев го лаже народот дека ќе давал 500 евра плата, вработените во неговите фирми живеат на работ на егзистенција

 • November 22, 2016
 • Коментари
Зошто Заев го лаже народот дека ако тој бил премиер ќе давал по 500 евра плата, кога вработените во неговите фирми живеат на работ на егзистенција, изјави на вечерашниот митинг во Ресен лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Го слушам аболицираниот криминалец Зоран Заев деновиве зборува дека ние сме биле 10 години на власт,а тој е […]

ЕКОНОМСКИ БУМ ВО МАКЕДОНИЈА: До 2020 година нови 70.000 работни места и просечна плата од 14.000 денари

 • November 22, 2016
 • Коментари
Новата програма на ВМРО-ДПМНЕ на повеќе од 500 страници, со детални пресметки и рокови, предвидува отворање на нови 70.000 работни места за 4 години, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од Ресен. До 2020 година, додава, планирано е невработеноста да се намали на околу 17-18%. -Во новата програма предвидено е постепено зголемување на минималната плата, која ние […]

ПРОТИВ ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА НА 11-ТИ ОКТОМВРИ: На 11 декември граѓаните ќе гласаат ЗА суверена Македонија и ПРОТИВ федерализација!

 • November 22, 2016
 • Коментари
Одговорот на идејата на Заев за двојазичност на цела територија на Македонија се гледа во очите на граѓаните низ Македонија, а одговорот е „не“, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од митингот во Ресен. -Не е погрешно така да се мисли, тоа не значи дека не е потребен соживот и разбирање, толеранција и соработка и заедништво […]

ЗАЕВ И ШЕЌЕРИНСКА ЌЕ ОДГОВАРААТ: За тоа што и го направија на Македонија, Заев и Шекеринска ќе го добијат одговорт на 11-ти декември!

 • November 22, 2016
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“ градат за секого и помагаат на секого, изјави на митингот во Ресен носителот на на листата на „Коалицијата за подобра Македонија“ во ИЕ5, Антонио Милошоски. – ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“ градат за секого и помагаат на секого. Ние до сега бевме владеачка опција, ќе бидеме и после […]

ИЛИЈА ДИМОВСКИ НА СРЕДБА СО БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА: Димовски на средба со стопанственици од Кочани

 • November 22, 2016
 • Коментари
Носителот на изборната листа во ИЕ 3 од Коалицијата за подобра Македонија Илија Димовски на денешната средба со стопанствениците од Кочани ја изложи Програмата на ВМРО-ДПМНЕ во делот на стопанството, отворањето нови индустриски капацитети со странски инвестиции и новите вработувања. – Во општина Кочани веќе работат две големи странски инвестиции – „Амфенол“ и „Антура“. Компанијата […]

КРАЈ ЗА СЕАЧИТЕ НА МАГЛА: Одлучно и недвосмислено на 11 декември ќе им ставиме крај на сеачите на магла

 • November 22, 2016
 • Коментари
-Ова е победничкиот Ресен, ова е победничка Преспа, ова е тимот кој на 11 декември ќе ја извојува десеттата јубилејна последователна победа за ВМРО ДПМНЕ и коалицијата За Подобра Македонија. Ова е тимот кој на 11 декември ќе им каже едно големо не, на структурите кои изминатите две годинина најбрутален и најдеструктивен начин работеа на […]

МУЦУНСКИ: Програмата „Реално“е насочена кон решавање на секојдневните проблеми на граѓаните

 • November 22, 2016
 • Коментари
-Во населените места ширум Кавадарци разговараме за политичката програма која што ја нуди ВМРО-ДПМНЕ на престојните парламентарни избори. Програмата „реално“ е сеопфатна политичка програма која е фокусирана на секоја област која е од апсолутно значење и интерес на граѓаните, изјави Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ. -Програмата е со име „реално“ бидејќи сите тие проекти се со […]

КУМАНОВО ЌЕ СЕ РЕВИТАЛИЗИРА: Реконструкција на осум училишта во Куманово и изградба и реконструкција на седум нови градинки

 • November 22, 2016
 • Коментари
-ВМРО ДПМНЕ е партија која што за секои избори во последниве десетина години, излегува со реална издржана програма и на крајот на изборниот циклус таа програма издава отчет со кој што кажува што од тоа е реализирано, изјави Драган Петковски, кандидат за пратеник од Куманово. Тој посочи дека од досегашно искуство реализирани се секогаш преку […]