Category: Политика

ВО СОФИЈА СЕ СЛАВИ, ВО МАКЕДОНИЈА СЕ КРИЕ: Владата се уште не го објавува договорот со Бугарија!

 • July 13, 2017
 • Коментари
Се ближи денот кога Македонија и Бугарија ќе треба да го потпишат договорот за добрососедство кој беше најавен при посетата на Зоран Заев и Никола Димитров во Софија, каде остварија средби со своите бугарски колеги и се поклонија пред споменикот на кој Цар Самоил е означен како „бугарски цар“, пишува Република.   Во таа прилика […]

ЗА ГЕН.СЕКОТ НА ВЛАДАТА, ЛЕКУВАЊЕТО НА МАЛИ ДЕЦА Е ГЛУПОСТ: Рашковски смета дека лекувањето на малите деца било непотребно драматизирање!

 • July 13, 2017
 • Коментари
Пред неколку дена со одлука на влада беа разрешени сите членови на управни и надзорни одбори во јавните претпријатија, установи, агенции и други правни лица. Со еден потег и во ист момент беа разрешени повеќе од 800 луѓе, што од ВМРО-ДПМНЕ го толкуваат како почеток на чистките и бруталната партизација на државата со партиски послушници […]

СКАНДАЛ, ПРЕСЕДАН И СРАМ ЗА ПРАВОСУДСТВОТО: СЈО поради коалициски договор на СДС ќе ги ослободува терористите од Сопот!

 • July 13, 2017
 • Коментари
Специјалното јавно обвинителство се прогласи за надлежно за предметот „Сопот“. Откако минатата седмица го доби предметот од Обвинителството за организиран криминал и корупција, СЈО имаше рок од 8 дена да се произнесе.   Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ уште во мај годинава предупредуваше дека главната задача на СЈО е да штанца нарачани обвиненија против политички неистомисленици […]

ЗОШТО МОЛЧАТ БОРЦИТЕ ОД НОБ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Здружението на Борци од НОБ треба да реагираат соодветно, против заедничкото славање на Илинден!

 • July 13, 2017
 • Коментари
„На неполни три недели пред 2 август ( Илинден) и најавеното заедничко славење на темелите на македонската држаност, како и во „очи“ на потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, граѓаните на Република Македонија немаат никакви информации од страна на Владата за тоа што содржи истиот.“- ова денеска пред седиштето на Борците од Народно ослободителната […]

НИШТО ОД ГИНЕКОЛОГОТ ВО ШУТО ОРИЗАРИ: Помпезно најавената „реформа“ во Шуто Оризари заборавена!

 • July 13, 2017
 • Коментари
И покрај најавата на министерот за здравство Арбен Таравари дека абулантата во Шуто Оризари ќе добие гинеколог до крајот на неделата, гинеколог сеуште нема. Денес вратите на ординацијата за гинекологија се затворени. Граѓаните ја потврдуваат инфомацијата дека гинекологот се уште немаат, а им е потребен бидејќи станува збор за населено место со многу жители. Министерот […]

КРСТО МУКОВСКИ ЗА СЛУЧУВАЊАТА НА 27 АПРИЛ: Епитетот на предавник на сопствената држава ќе го носите доживотно!

 • July 13, 2017
 • Коментари
Крсте Мукоски пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ денес од собраниската говорница изјави дека пратениците од СДСМ со Марко Зврлевски како Јавен Обвините или без него, еден ден ќе одговараат за рушењето на уставот на 27 Април.   „Кога го споменувате 27 Април, ќе го кажам следното: Со Марко Зврлевски или без Марко Зврлевски еден ден ќе одговарате […]

КОМАНДАНТ МАЛИШЕВА ПОВИКУВА НА ВОЈНА: Терористот од затвор повика на мобилизација за „етничка Албанија“!

 • July 13, 2017
 • Коментари
Мухамет Красниќи, познат како командант Малишева, уапсен по антитерористичката акција во Кумановско „Диво насеље“ на 9 и 10 мај 2015 година, преку писмото испратено од затвор во весникот “Бота Сот”, ги повика сите Албанци за општа мобилизација за национално единство. Наловено како „Крвта нѐ повикува на сеопфатно мобилизирање за национално обединување“, Красниќи повикува на „задача, […]

ГРОМ: Зошто молчат борците од НОБ за договорот со Бугарија?

 • July 13, 2017
 • Коментари
На неполни три недели пред 2 август ( Илинден) и најавеното заедничко славење на темелите на македонската држаност, како и  во  „очи“ на потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, граѓаните на Република Македонија немаат никакви информации од страна на Владата за тоа што содржи истиот.“- ова денеска пред седиштето на Борците од Народно ослободителната […]

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ГРУЕВСКИ СЕ СРЕТНА СО ЈОХАНЕС РЕЈ: Унапредување на понатамошна соработка

 • July 13, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се сретна со Директорот на Конрад Аденауер Стифтинг за Македонија. Тие разговараа за унапредување на понатамошна соработка, како и за развивање и реализација на проектите кои се од заеднички интерес.

МВР И СПАСОВСКИ СЕУШТЕ МОЛЧАТ: Нема реакција, одговорност ниту акција против уништувачите на горбовите во село Љуботен!

 • July 13, 2017
 • Коментари
Трет ден МВР молчи за вандалското уништување на 30-тина православни гробови во Љуботен, изјави Дејан Митровски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција, чиј говор ви го пренесуваме интегрално во продолжение.   МВР трет ден нема приведено ниту откриено ниедно лице од оние кои на кукавички начин сквернавеа гробови во Љуботен. Овој подол чин предизвикува страв и […]