Category: Политика

ЖАЛНО Е ЗА ОВИЕ ЛУЃЕ И ЦЕЛАТА НИВНА МАКА: Земјоделците го продаваат трудот за 1 денар по килограм, Љупче тера ѓезмиња, Заев нарачува октоподи!

 • July 9, 2017
 • Коментари
– Јас седам во Кванташкиот пазар и сакам да кажам дека пет кила пипер се продава за 50 денари. И сакам да кажам друго, дека бостанот е 1 денар. – вели еден од пазарџиите на кванташкиот пазар, жалејќи се дека по доаѓањето на „животот“ во Македонија нема живот за земјоделците.    За сето ова време, […]

КОГА МУСКУЛОТ ЌЕ ТИ ОТКАЖЕ: Боки го поведе орото, Мила, Оли и Зоки го следат од позади

 • July 9, 2017
 • Коментари
Премиерот и министрите од владата на СДСМ одржаа деновиве низа состаноци на кои се разговарало сериозно за проблемите во државата и состојбите, како да се врати животот во Македонија и кој пат ќе го тера оваа земја во иднината. Овие состаноци ги одржаа со Боки 13, со кој заеднички го прават планот како да ја […]

ГРОМ ПРЕДУПРЕДУВА: Потпишувањето на штетен договор со Бугарија,набрзина,без широк научен и политички консензус, ќе предизвика дополнителни конфронтации во зовриената македонска политичка сцена

 • July 9, 2017
 • Коментари
Поттикнат од неодамнешните превирања на дипломатски план помеѓу Македонија и Бугарија, денеска, потпретседателот на ГРОМ Љупчо Пренџов одржа прес конференција за медиумите, цврсто истакнувајќи го ставот на својата партија. ,,Очигледно дека притисокот од јавноста и политичките партии за договорот за добрососедство со Бугарија не можеа да го издржат ниту Зоран Заев ниту МАНУ. Како одговорија […]

НЕЛОСКИ: УМС на ВМРО-ДПМНЕ е секогаш на браникот на државните интереси

 • July 9, 2017
 • Коментари
Вечерва со почеток од 20 часот, во Античкиот театар, во Охрид, ќе се одржи 26-тата по ред годишна Конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, најави денеска претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски. -Оваа годишна конференција одиме со мотото „Движиме“. Го одбравме ова мото поради две причини. Првата причина е поради фактот што […]

ГОДИШНА КОНФЕРЕНЦИЈА НА УМС НА ВМРО-ДПМНЕ : Денеска во Охрид во 20 часот

 • July 9, 2017
 • Коментари
Во Антички театар – Охрид, денеска во 20 часот ќе се одржи 26-тата Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. Свое обраќање ќе има и Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

ОКТОПОДИТЕ СЕ ПОВКУСНИ СО ИКЕБАНА НА МАСА: МНР ќе набавува цвеќиња по астрономски суми!

 • July 8, 2017
 • Коментари
Министерството за надворешни работи објави оглас за барање на прибирање на понуди за набавка на надворешни и внатрешни саксиски растенија и цвеќиња, цветни аранжмани и одржување на истите, за годишни потреби на Министерството за надворешни работи. Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 305.700 денари или […]

ВМРО-ДПМНЕ: Сорос влезе длабоко во владата на Заев и СДС

 • July 8, 2017
 • Коментари
Спрегата помеѓу СДС/Сорос го погреба невладиниот сектор во Република Македонија. Заев и соросоидите како што беше и ветено започнаа со јадење на живи луѓе. Први на мени им се сите оние излажан и изманипулирани граѓани кои веруваа дека соросовите одработувачи за Заев се вистински и искрени претставници на граѓанскиот сектор и граѓанските интереси, велат од […]

СДС ПРЕПИШУВАЛЕ ОД ВЛАДИНАТА ПРОГРАМА НА ВМРО-ДПМНЕ: Мерките „3-6-9“ се веќе имплементирани мерки од претходната влада!

 • July 7, 2017
 • Коментари
Поранешниот министер за надворешни работи Никола Попоски во гостувањето на телевизија Алфа за евроатлантските интеграции кажа дека имало многу еуфорични најави дека тоа ќе се случи, но чекор по чекор ретерирање од тие најави и враќања на ставовите дека мора да се решат проблемите. -Најмудро од новата Влада би било да не ги потиснува ветувањата […]

СДС ЈА ВОВЕДЕ РАДИОДИФУЗНАТА, НЕМА ДА ЈА УКИНЕ: Панел дискусија за лажните ветувања на СДС!

 • July 7, 2017
 • Коментари
На панел дискусијата Подобри и Различни на која се разговараше за лажните ветувања на СДСМ како ветеното укинување на радиодифузна такса, минимална плата од 16 илјади денари и како јавниот обвинител ќе биде избран по предлог на опозицијата.   Според Пратеничката Затуровска владата на СДСМ воошто не го прифатила принципот на отчетност од предходната влада […]

НИШТО ОД ДЕМАГОГИЈАТА НА СДС: Ниту повисоки плати, ниту укинување на радиодифузната такса, СДСМ едно зборува во опозиција, друго прави на власт

 • July 7, 2017
 • Коментари
Продолжуваат панел дискукиите кои ВМРО-ДПМНЕ ги организира и ја анализира работата и ветувањата кои СДСМ ги даде во предизборниот период. Денеска Влатко Ѓорчев на панел дискусија: „Укинување на Радиодифузна такса, 16 000 денари минимална плата, опозицијата предлага јавен обвинител“ кажа дека гледаме една траекторија на нереализирани ветувања и ветувања кои што се дадени од СДСМ, […]