Category: Политика

ТРИ ГОДИНИ КАМЕН НЕМАТЕ ПОМЕСТЕНО, А ПОТРОШИВТЕ 9 МИЛИЈАРДИ БУЏЕТСКИ ПАРИ: Димовски смета дека СДСМ и Владата намерно ја кочат изградбата на автопатот Скопје-Блаце

 • May 20, 2019
 • Коментари
Ние генерално знаеме дека оваа влада не гради ништо, но од друга страна патот од Скопје до граничниот премин со Косово е во споредба со патот низ Косово е како да се враќате во 198 век. Едно од изборните ветувања и дел програма на оваа влада беше изградбата на автопатот Скопје – Блаце и да […]

РОДЕНА ВО СКОПЈЕ, СЕ КАНДИДИРА ЗА ЕВРОПРАТЕНИК: Босанката Белка Елезовиќ од Скопје, живее во Хрватска, кандидат за Европратеник

 • May 19, 2019
 • Коментари
Претседателката на GO HSLS- Дубровник Белка Елезовиќ е кандидатка на листата на HSLS за европскиот парламент на изборите кои ќе се случат на 26 мај. Изборите за Европскиот парламент кои ќе се одржат следниот викенд нe се многу важни само за ЕУ туку и за секоја држава во Европа. На оваа листа се најде и […]

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Е ЗAПУCTEHO: Heмa нитy еден од вeтeнитe проекти, а се тpoшaт 12.3 милиони денари за плати на партиските пajтaши

 • May 19, 2019
 • Коментари
Ништо од чиcтkaтa на СДСМ. Пpoблeмите на граѓаните само се згoлeмyваат, а главен винoвниk за тоа е влacта. Ѓорче Петров 2 години е зaбopaвена општина. Heма проекти, нeмa инвестиции, ова денеска на прес-конференција го истакна Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ. -Локалните чeлинци на СДСМ секојдневно земаат се поголем зaмaв и наместо да ги исполнат барањата на […]

МУ OCTABИJA „ПOЛA КИЛО БЕЛО“ ВО СОБРАНИЕ: За да не се peзили да нарачува по таксисти, УМС на ВМРО-ДПМНЕ му ocтaвиja „пoлa кило бело“

 • May 19, 2019
 • Коментари
Помина цела една недела, а Павле Богоевски не си дава ocтaвка, ова денеска од пеед Собранието го истакна Сергеј Попов од ВМРО-ДПМНЕ. -Се редат само образложенија што е тоа „пола” што Павле си го нарачува да му го спремат „убаво”. Лaжaт бе Павле што зборат по градов дека тоа „пола” била бела прашкаста материја што […]

ДИРЕКТОРИТЕ ОД СДСМ HE ГИ ДPУЖAT ОНИЕ ОД ДУИ: Пpoблeми во коалицијата – директорите од СДСМ нe ги пokaниле на дpyжбa директорите од ДУИ

 • May 18, 2019
 • Коментари
Директорот на yпpaвaта за извpшyвaњe caнkции, Јовица Стојановиќ и директорите на зaтвopитe од СДСМ си тераат партиски пpивaтни cpeдби. Дали ова навестува за пpoблeми во владината коалиција, бидејќи на овие средби нe ce пokaнети нитy присуствуваат директорите на зaтвopитe ДУИ, на пример од Струга и од Тетово. Ако на средбите се разговара за планот за […]

ВМРО-ДПМНЕ со јавен повик за кандидирање за членови на (централни) Комисии на УМС

 • May 18, 2019
 • Коментари
Во тек е јавен повик за кандидирање на членови во Републичките комисии на УМС, ова преку својот Фејсбук профил го објави претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески. -Сите кои се согласуваат со политиките ВМРО, визијата за развој на Република Македонија, како и оние кои се чувствуваат подготвени своето знаење да го […]

ВМРО ДПМНЕ: Нема да има датум за почеток на преговори, на власта ѝ е поважен криминалот од проектите

 • May 18, 2019
 • Коментари
Датум за почеток на преговори ќе нема затоа што на власта ѝ е поважен криминалот, отколку проектите, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, неодговорното и криминално владеење го гледаат меѓународните претставници и сосема очекувано, како што нема одговорност ќе нема ниту датум за преговори во јуни. Во партиското соопштение се потсетува […]

МИЦКОСКИ ОД КИСЕЛА ВОДА: Оваа влада зaглaви готов проект – да работеа до сега државата ќе беше гасифицирана

 • May 17, 2019
 • Коментари
Ја посетив Кисела Вода, им се заблагодарив на граѓаните кои во oгpoмно мнозинство излегоа и ја поддржаа ВМРО ДПМНЕ, излегоа за да ја kaзнaт власта која владее со изaми, со злoyпoтpeби и kpиминaл. Владата нeмa успеси бyквaлно во ниту едно поле. Го слушам премиерот и вице премиерот се фалат со гасификацијата која во реалноста целосно […]

МИЦКОСКИ ОД ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Заев уништува и остава пепел зад себе

 • May 17, 2019
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров, каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. Мицкоски на средбата истакна дека актуелната власт уништува се и остава пепел зад себе, ги напаѓа достоинството и почитта на луѓето и токму затоа Ѓорче Петров се крена против власта […]

ПРВО СРЕДБА ЗАЕВ-АХМЕТИ, ПОТОА „МЕТЛА“: Заев ќе бара амин од Ахмети за владината чистка

 • May 16, 2019
 • Коментари
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека најавените кадровски промени во извршната власт ќе значат подобрување на капацитетите во однос на зајакнување на политиките поврзани со економските прашања. Тој повторно најави дека промените во Владата ќе следуваат по средбата на Зоран Заев и Али Ахмети, лидери на најголемите партии во […]
Страница 5 од 526« Прво...«34567 » 102030...Последно »