Category: Политика

ДОБРО, ИМАТЕ ЛИ ДНО ВО МИЗЕРНОСТА: Сојузот на слепи лица се жали на притисоци од Фросина Ременски која со комисија им упаднала во просториите!

 • November 10, 2016
 • Коментари
Националниот сојуз на слепите на Република Македонија (НССРМ) тврди дека се соочува со системски притсиок од страна на министерката за труд и социјална политика на Фросина Ташевска-Ременски Во соопштението што го испрати денеска Сојузот се вели дека министерката „прекршувајќи го Пржинскиот договор и Законот за Влада на РМ член 45, 46 и 47 своеволно, сама […]

МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА ОД КОАЛИЦИЈАТА НА СДСМ: Самка Ибраимовски остана без партија откако членството премина во партијата на Шабан Салиу!

 • November 10, 2016
 • Коментари
Се распадна Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на Самка Ибраимовски. Најголемиот дел од раководството и членството го напуштаат овој политичар и преминуваат во партијата на Шабан Салиу, Демократски сили на Ромите. Со тоа, од коалиција со СДСМ, тие стануваат дел од партија која е во коалиција со владејачката партија. Во коалицијата на СДСМ […]

БУДАЛАТА ЗАЕВ И МАКЕДОНЕЦОТ СО ГРДОТО ЛИЦЕ: Зоран Заев смета дека се „грди сите Македонци кои не сакаат федерализација“!

 • November 10, 2016
 • Коментари
Лидерот на СДСМ Зоран Заев синоќа во интервју на ТВ 21 уште еднаш ја искористи приликата јасно и недвосмислено да ги каже своите планови и намери околу двојазичноста во Македонија – Заев сака да ја воведе, и не само тоа, човекот во целата своја мизерија изјави дека „лицето на Македонецот е грдо“ алудирајќи на сите […]

ДУИ ГИ УТВРДИ ЛИСТИТЕ: Ова се носителите на листи од ДУИ за претстојните предвремени парламентарни избори!

 • November 10, 2016
 • Коментари
Генералниот совет на Демократската унија за интеграција едногласно ги утврди кандидатските листи за предвремените парламентарни избори, информираат од партијата. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ќе биде носител во шестата изборна единица. Артан Груби ќе ја предводи листата во единицата, Ејуп Халими во двојката, во третата изборна единица, носител Енафи Дурмиши, во четвртата, Артин Спахиу, а […]

СОРАБОТКА СО ГРАЃАНИТЕ: ВМРО-ДПМНЕ потпиша меморандуми за соработка со уште четири граѓански организации!

 • November 10, 2016
 • Коментари
ВМРО-ДПМНЕ денес потпиша уште четири меморандуми за соработка со здруженија. Станува збор за СОНК, Здружението на пензионери, Сојузот на синдикати и здружението Слободни синдикати. Лидерот на владејачката партија, Никола Груевски, кој ги потпиша меморандумите истакна дека отворањето на нови работни места останува во фокусот на ВМРО-ДПМНЕ. Тој потенцира дека до сега се отворени нови 160.000 […]

ЗАПАЛЕН АВТОМОБИЛОТ НА АКТИВИСТ НА ГРОМ ВО СТРУМИЦА: Оливер Спасовски ја кочи истрагата за да се утврди сторителот!

 • November 10, 2016
 • Коментари
Во континуитет претседателот на општинската организација на ГРОМ, Сашо Милковски се соочува со закани на социјалните мрежи, повеќепати неговото возило е оштетувано, но овојпат се прелеа чашата, со тоа што неговиот автомобил е полеан со бензин и со уље и истиот е запален, изјави претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски во вестите на ТВ Нова. Заканите […]

МАКЕДОНЦИТЕ ИМАЛЕ „ГРДО ЛИЦЕ“ И НЕ МУ ТРЕБАЛЕ ГЛАСОВИТЕ: Заев најави промена на Уставот за воведување на двојзичност!

 • November 10, 2016
 • Коментари
При гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21, опозицискиот лидер Зоран Заев најави примена на Уставот на Република Македонија за да ги исполни барањата на Албанците за двојазичност. Заев вели дека ако било „грдо лицето на Македонецот“, тогаш не било важно што ќе изгубел македонски гласови, ќе дошле други избори. -Јас верувам дека употребата на […]

Груевски му ја честита победата на Трамп: Подготвени сме да ја унапредиме соработката во сите области од заеднички интерес

 • November 10, 2016
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски испрати честитка до новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Во продолжение следува неговата честитка Вам и на народот на САД ви ја честитам победата на претседателските избори. Принципот на почитување на волјата на народот е врв на демократијата, тоа e победа на правото на слободната волја на сите граѓани. Вашето […]

СДСМ СЕУШТЕ ВО БУНИЛО: Почнаа да се демантираат самите себе и да забораваат што кажале!

 • November 9, 2016
 • Коментари
Заменичката на Зоран Заев, Радмила Шекеринска, со цел да го мотивира разлутеното членство, се служи со пример на изборите во САД и прави споредба со претстојните избори во Македонија. Имено, Шекеринска истакна дека иако анкетите покажувале дека Хилари Клинтон е со предност пред Трамп во довербата, таа на изборите беше поразена. Заменичката на СДСМ направила […]

ОТКРИЕНО ЗОШТО ИЗГУБИ КЛИНТОН: Заев и дал јавна поддршка

 • November 9, 2016
 • Коментари
Лош ден за Зоран Заев. Во предвечерието на американските претседателски избори лидерот на СДСМ Зоран Заев јавно го соопшти својот став дека тој и неговата партија навиваат за победа на демократите, како и дека се надеваат на победа на Хилари Клинтон која би станала првата жена претседател на Соединетите Американски Држави. Заев беше гостин во […]