Category: Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавите на Павлопулос се навредувачки

 • January 13, 2017
 • Коментари
Однесувањето на претседателот на Грција и давањето иритирачки, навредувачки и потценувачки пораки до македонскиот народ и држава очигледно е смислена стратегија за зголемување на конфликтноста помеѓу двете земји, и наместо решавање на спорот, негово усложнување, со измислување наводна опасност дека името го гледаат како закана по нивните граници, оценуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во денешното соопштение од […]

НЕЛОСКИ: Порано Македонија била поврзана со 17 дестинации, денес Македонија е поврзана со 35 европски и светски дестинации

 • January 13, 2017
 • Коментари
Македонија денес е една од земјите во регионот која има значителен напредок во воспоставувањето на што поголем број дестинации во меѓународниот авионски сообраќај. Ова несомнено значи дека за Македонија за разлика од минатото, денес е земја која директно се поврзува со сите позначајни европски и светски дестинации, што значи поголема мобилност на граѓаните, стимул на […]

СЈО ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи продолжување на мандатот на СЈО или промена на Устав!

 • January 13, 2017
 • Коментари
Во врска со соопштението на партијата ДУИ, мултиетничката коалицијата „За подобра Македонија“ составена од 25 партии и предводена од ВМРО-ДПМНЕ повторува и потврдува дека не се согласува, нема да преговара и нема да дозволи промена на Уставот со цел двојазичност на целата територија и продолжување на мандатот на СЈО, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува […]

ЛУДИОТ МАЧКАР ГИ ОТКРИ ПОЗИЦИИТЕ НА СДСМ: Признавање на геноцид, менување на симболи и Устав за двојазичност на цела територија

 • January 13, 2017
 • Коментари
Питер Ванхауте кој стана познат низ медиумите во Македонија и на социјалните мрежи, како лудиот мачкар, не престанува со неговите антимакедонски ставови и делувања. Ванхауте додека беше медијатор помеѓу партиите важеше за предгласник на позициите и ставовите на СДСМ, тој вчера преку својата колумна под наслов „And what about the Albanian platform?“, ги откри позициите […]

ВМРО-ДПМНЕ: Не прифаќаме промена на Уставот и продолжување на мандатот на СЈО

 • January 13, 2017
 • Коментари
Во врска со соопштението на партијата ДУИ, мултиетничката коалицијата „За подобра Македонија“ составена од 25 партии и предводена од ВМРО-ДПМНЕ повторува и потврдува дека не се согласува, нема да преговара и нема да дозволи промена на Уставот со цел двојазичност на целата територија и продолжување на мандатот на СЈО. Причините досега се образложени повеќе пати […]

ВМРО-ДПМНЕ: Народот одлучи, процесот на десоросоизација отпочнува

 • January 13, 2017
 • Коментари
СДСМ и Сорос константно работат на уништување на граѓанскиот сектор и иницијативи, како и на независното новинарство во Република Македонија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ и Сорос се посветени на мисијата за уништување на демократијата преку директен и брутален напад на секоја мисла различна од […]

ТОТАЛНО ЗАБЕГАНИ: Некрофилијата на СДСМ не познава граници – сега го вмешуваат и Тоше Проески!

 • January 12, 2017
 • Коментари
Дегутантно е да се става името на ангелот Тоше во текст во кој конотацијата е чисто политичка со цел дневно политичка дискредитација на политичкиот опонент, но за СДСМ не постојат правила и етички норми кога станува збор за голата борба за власт Последниот некрофилски испад е оној на општинскиот огранок на СДСМ од Гази Баба, […]

БИЧИКЛИСКИ ДО ХАЛИЛИ: Албанци, Турци, Роми, Власи и други народности и вие сте деца на Македонија!

 • January 12, 2017
 • Коментари
Бичиклиски до Халили: Посочете ми друг пример од политичка партија која со проглас или друг документ се обратила до етничките заедници за заштита на нивните права. Господине Халили, посочете ми друг документ од било која политичка партија во Македонија, која што со проглас или било каков документ се обратила до етничките заедници, за заштита на […]

ГРУЕВСКИ СО ЦЕЛОСНА ПОДДРШКА ОД ЦК НА ВМРО-ДПМНЕ за претстојните разговори за формирање на идната Влада

 • January 12, 2017
 • Коментари
Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги прифати вчерашните заклучоци на Извршниот Комитет и му даде целосна поддршка на претседателот на партијата и мандатар Никола Груевски за претстојните разговори за формирање на идната Влада на Република Македонија. На денешната седница со која раководеше претседателот Никола Груевски, членовите на Централниот комитет дискутираа за актуелната состојба во земјава и […]

ПОТВРДА ОД ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните да бидат спокојни, а СДСМ да ја прифати реалноста – ВМРО-ДПМНЕ ќе формира Влада!

 • January 12, 2017
 • Коментари
СДСМ мора еднаш да започне да ги почитува демократските принципи и да ја прифати волјата на мнозинството.СДСМ тоа не го направи во 2014-та, иако граѓаните со резултатите од последните избори се уверија дека победата на ВМРО-ДПМНЕ и во 2014-та беше чиста како солза, исто како и победата на 11-ти декември, се вели во соопштението на […]