August 11, 2020, 1:24 am

Малите змии на Богородица, повторно забележани во Кефалонија

Змиите на Богородица повторно се појавија во црквата на островот Кефалонија. Змии не поголеми од 50 сантиметри секоја година се појавуваат во црвките и после мистериозно исчезнуваат. Со карактеристично мека кожа и со боите на грбот формираат крст и се мирни...

Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се четворица од ѓаконите на првата, Ерусалимската црква. Се празнуваат заедно, за разлика од свети Стефан и Филип кои имаат посебни...

ГОЛЕМ СИ ГОСПОДИ:Молитва на бoлен за негово иcцеление

Господи, Боже мој, повикав кон Тебе и Ти ме исцели (Пс. 29:30) Господи, Исусе Христе, Спасителу наш! Од љубов кон луѓето Ти слезе на земјата за да ги спасиш оние што загинуваат. Ти, со милостивата Твоја рака, ги исцели болестите и...

Полчишкиот манастир во мариовско Полчиште широко ги отвори портите за верниците денес: Посетете ја недопрената природа во Мариово (Фото)

Денес православните христијани го празнуваат Св. Пантелејмон исцелител кој лечел со Божја помош Највесело во прилепско за овој празник е во мариовско Полчиште, каде и оваа година манастирот Св. Пантелејмон широко ги отвори портите за верниците. Светите литургии се закажани во...

Прекрасно: Дрон видео од храмот Св. Петка во Битола – За многу години Македонци

Црквата Света Петка во Битола е изградена во осумдесеттите години на минатиот век, и според многумина во тоа време била најмодерната црква и предизвика големо внимание кај архитектите, црковните лица и верниците. 8 август, се празнува летна Света Петка. Култот...

ДЕНЕС Е ГОЛEM ПРАЗНИК: Што и да правите на овој ден овој cветец ќе ви донесе уcпеx и благосостојба

Денес-9.август, го славиме Светиот великомаченик Пантелејмон. Православната црква и нејзините верници го празнуваат Светецот кој ги лекувал луѓето. Според легендата, Свети Пантелејмон уште како момче ги изучувал лекарските науки. Бил обвинет поради тоа што бил христијанин, и бидејќи не сакал...

Денеска е Cв. Пантелејмон – иcцелител кој лечел со Божја помош

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 27 јули. Денеска е Св. великомаченик Пантелејмон. Свети Пантелејмон се роди во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка христијанка, Евула. Во младоста ја изучи лекарската вештина. Подоцна поверува во Христа...

Утре двоен христијански празник: Се слави св. Климент Охридски Чудотворец и големиот исцелител св. Пантелејмон

На 9 август (н.с.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а овој ден Светата православна црква го празнува и споменот на големиот исцелител свети Пантелејмон. Именден празнуваат: Пантелеј, Панде, Пано, Панка,...

ЧУДOTBOPHИ МЕСТА СО ЛEKOBИТИ ВОДИ ВО БЛИЗИНА НА СКОПЈЕ

Лековитите во­ди во „Све­тите Куз­ман и Дам­јан“ Во под­нож­је­то на ри­дот со ма­на­стир­ски­от комп­лекс, под ар­хе­о­ло­шки­от ло­ка­ли­тет Го­вр­ле­во, во бли­зи­на на Дол­но Сол­ње, се на­о­ѓа цр­квич­ка­та „Све­тите Куз­ман и Дам­јан“, ко­ја е поз­на­та ме­ѓу вер­ни­ци­те по ле­ко­ви­та­та во­да што из­ви­ра...

Утре е Cв. Пантелејмон – Иcцелителот кој лekувал со Бoжја пoмош

Свети Пантелејмон се роди во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка христијанка, Евула. Во младоста ја изучи лекарската вештина… Свети Пантелејмон се роди во Никомидија од татко незнабожец, Евсторгиј, и мајка христијанка, Евула. Во младоста ја изучи лекарската вештина....
- Advertisement -

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...
- Advertisement -

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...