October 23, 2020, 3:15 am

„Боже мој, во чии раце е судбината моја“: Прекрасна молитва која е добро да ја знаете

Понекогаш е потешко човек да се ослободи од лошите мисли отколку од лошите навики. Затоа помогнете си себеси со оваа убава молитва… „Боже мој, во чии раце е судбината моја, заштити ме според Твојата милост и не дозволувај да пропаднам во...

Денеска е Св. апостол Јаков Алфеев

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 октомври. Денеска е Св. апостол Јаков Алфеев. Овој Јаков му беше брат на апостолот и евангелистот Матеј. Еден е од дванаесетте апостоли, најнепосредните сведоци на Христовите зборови и дела, смртта и...

Верниците во шok: Папата Франциск првпат поддржа легализација на истополови бpakови

Папата Франциск смета дека геј лицата треба да бидат во можност да го легализираат своето партнерство, пишува „Ројтерс“. Ова е една од неговите најдиректни изјави на поддршка на ЛГБТ популацијата. Хомосексуалците имаат право да бидат семејство. Тие се Божји...

Денеска е Преподобна Пелагија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 октомври. Денеска е Преподобна Пелагија. Оваа Пелагија потекнуваше од Антиохија и Господ и дал голема телесна убавина. Таа своја убавина Пелагија ја користеше за блуд, па така собра големо богатство. Еден...

Денеска се слави Преподобна Пелагија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 октомври. Денеска е Преподобна Пелагија. Оваа Пелагија потекнуваше од Антиохија и Господ и дал голема телесна убавина. Таа своја убавина Пелагија ја користеше за блyд, па така собра големо богатство. Еден...

Cвeтиoт aпocтoл Тома: Eдeн oд Двaнaeceттe гoлeми aпocтoли

Еден од Дванаесетте големи апостоли. Со неговиот сомнеж во воскресението на Господ Исус Христос беше придобиена нова потврда за тој чудесен и спасоносен настан. Имено, воскреснатиот Господ повторно им се јави на учениците за да го увери Тома. И...

Денеска е Св. maчeница Харитина

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 октомври. Денеска е Св. маченица Харитина. Во детството остана сираче. Ја посвои некој угледен човек и христијанин Клаудиј и ја воспита како своја ќерка. Харитина растеше зацврстувајќи се во Христовиот дух и...

ВИДЕО : Чkeмбари го „осветлија“ Бигopcки повод 1000 години пocтоење

Навивачката група на ФК пелситер од Битола, популарните „Чкембари“, се приклучи на чествувањето на 1000 години постоење на Бигорскиот манастир. „Чекмабри“ практично го „осветлија“ вековниот манастир, направија величествена глетка.

Во живо од Бигорски Манастир: Божecтвена Архиepејска Литургија -„1000 години Бигоpckи манacтир“

Одбележувањето на милениумски јубилеј „1000 години Бигорски манастир“ ќе започне со Божествена архијерејска Литургија, со којашто ќе чиноначалствува Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со своите собраќа од Светиот Синод на МПЦ-ОА, . По завршетокот...

Илјада години Бигopcки манacтир – историски, културен и дуxoвен биcep на Мakeдонија

Илјада години одбележува денеска еден од најстарите манастири во земјава, Бигорскиот манастир, основан во далечната 1020 година од првиот Охридски Архиепископ Јован Дебранин. Посветен е на Свети Јован Крстител, за кој во христијанските списи се вели дека „меѓу...
- Advertisement -

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...
- Advertisement -

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...