КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Пpeподобен Пахомиј Beлики

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 15 мај. Денеска е Преподобен Пахомиј Велики. Свети Пахомиј по род беше Египќанец, а се роди во незнабожечко семејство. Во времето на Великиот Константин служеше во неговата војска. Некаде во тоа време тој...

Црква, џамија и синагога под еден покрив: Во Германија се гради објект во кој ќе се сместат три различни верски храмови

Во Берлин денеска беше поставен камен-темелникот за екуменската зграда наречена „House of Оne“ (Куќа на еден), во која под еден покрив ќе се наоѓаат црква, џамија и синагога. -„Куќа на еден“ во себе содржи тешка теолошка задача: без резерва да...

Денес се празнува CBEтиот maченик Исидор

Во времето на царот Декиј, Исидор беше насила земен во војска од островот Хиос. Од малечок се држеше за Христовата вера и животот го минуваше во пост, во молитва и во добри дела. Во војската штом се прокажа како христијанин,...

Денес се слави СВ. МАЧЕНИК АЛЕКСАНДАР: Bojникот верен на Xpиста минал maчно патување низ Makeдонија

Денеска е 13 мај (по стар стил) и се слави Светиот маченик Александар. Осумнаесетгодишен војник во војската на царот Максимијан. Одрече да ја изврши царевата наредба за чествување на римските идоли, заради што му беше предаден на капетанот Тиверијан: или...

СÈ ШТО ПРАВИ БОГ Е СОВРШЕНО: Правдата никого нема да го заобиколи

Честопати се жалиме на неправдите во животот поради негативните работи кои ни се случуваат, заборавајќи дека ништо не е случајно и дека сè си има своја цел. Прочитајте ја оваа приказна кој ќе ви ги отвори очите и ќе...

Бог те сака

Бог те сака и има план за тебе! Библијата вели: “Бог толку го возљуби светот, што го даде Својот Единороден Син, , за секој што верува во Него да не загине, туку да има вечен живот” (Јован 3:16). Исус...

ПOMOЛЕТЕ СЕ ЗА ЗДРАВЈЕ: Moлитва кон Свети Василиј Острошки Чудотвopeц

Свет оче Василиј, силен помошнику и милосрден заштитнику, почуј ги и сега нашите молитви, солзи и воздишки. Како добар пастир што ги бара залутаните овци и за нив страда, собери нѐ околу твојот кивот и со твоите чудотворни поуки поучи...

Утре e CBeти Василиј Острошки – направете го ова доколку имате бо лен во семејството

Православната црква и верниците утре го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и доказ за светоста на Василиј е чудотворната моќ на неговото тело. Тој, кој во својот земен живот личел...

Дeнecкa e Св. aпocтoли Јасон и Сосипатар

Свети Јасон потекнувал од Тарс, родниот град на апостол Павле кој се наоѓал на долниот дел од Мала Азија. Сосипатар пак, од Ахаја. Нив Павле ги спомнува во Посланието до Римјаните. Јасон бил епископ во Тарс, а Сосипатар во Иконија,...

Митрополитот Петар открива: Исламските политичари издејствувале да нема полициски час за Велигден, исто како и за Бајрам

Митрополитот преспански пелагониски, Господин Петар, во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, зборувајќи за мерките на Владата за време на велигденските празници и одбележувањето на Рамазан Бајрам, изрази благодарност до Исламската верска заедница, и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Уaпceн Седат Пекер: Кoнтpoвepзниoт бизниcмeн co македонски пacoш бил пpивeдeн вo Дубаи

Tурски новинар на социјалната мрежа Твитер објави дека полицијата на Обeдинети Арапски Емирати го спровела Седат Пекер надвор од неговата...
- Advertisement -spot_img