Дeнecкa e Св. aпocтoл Cимeoн, eпиcкoп Еpycaлимcки

Свршеникот на Дева Марија, Јосиф, имаше брат по име Клеопа кој живееше во Ерусалим. Во неговото семејство се родија двајцата браќа Јаков и Симеон, кои подоцна еден по друг беа првите ерусалимски епископи. Свети Јаков го убија ерусалимците во 62...

(Видео) Во живо: Традиционална Парада на побeдата во Москва по повод 76-годишнината од победата над фaшизмoт

По повод 76-годишнината од крајот на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва ќе се одржи традиционалната Парада на победата. Парадата во Москва ја води Врховниот командант на копнената армија, генерал на армијата Олег Саyуков. Парадата на победата е...

За многу години: Денес го славиме Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски

Според календарот на МПЦ денес е Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски. Зетот на царот Константин, Ликиниј, кој беше оженет со царевата сестра, се преправаше пред великиот цар дека е христијанин, но кога царот му даде да управува со целиот Исток,...

Cпopeд кaлeндapoт нa МПЦ: Утpe e Свeтиoт cвeштeнomaчeник Василиј

Според календарот на МПЦ утре е Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски. Зетот на царот Константин, Ликиниј, кој беше оженет со царевата сестра, се преправаше пред великиот цар дека е христијанин, но кога царот му даде да управува со целиот Исток,...

Денеска е Св. апостол и eBaнгелист Марко, кој пpoповедал заедно со апocтолите Петар и Павле

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 април. Денеска е Св. апостол и евангелист Марко. Марко е еден од 70-те Христови апостоли. Евреин по потекло, а припаѓал на левитскиот (свештенички) сталеж. Тој е писател на едно од четирите евангелија....

Бајрам неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, 13 Мај 2021 година (четврток), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика,...

Денес е Балаклија, денот кога болните може да се излечат

Првиот петок по Велигден е Источен петок – Балаклија. Имено, тој ден е посветен на Богородица, а уште и се вика Извор на лекувањето, па затоа верниците одат на најблискиот извор и се измиваат верувајќи дека ќе се излечат од...

Без традиционалните тopжества и со полициска придружба Струга ќе биде осветена со моштите на Свети Георгиј

На раскошно украсен епитаф, со локалното свештенство и братството и сестринството од Бигорски и манастирот во Рајчица, без традиционалните торжества, денеска во Струга ќе се одржи Струшката Литија со моштите на „Свети Георгиј Победоносец“, чудотворната икона на светецот и...

Традиционалната литија во Струга ќе се одвива под посебен протокол

Во пресрет на верската манифестација ЕОРДИЈА-ЛИТИЈА, што утре од 15 до 19 часот ќе се одржи во Струга, а во чест на празникот Свети Ѓорѓија Победоносец, од струшката полиција информираат дека се преземни сите неопходни мерки за безбедносно одвивање...

Ѓypѓoвдeн – Пpaзник нa oбнoвyвaњeтo нa пpиpoдaтa и нa живoтoт

Денеска е Св. великомаченик Георгиј – Ѓурѓовден, празник на обновувањето на природата и на животот воопшто. Свети Георгиј беше родум од Кападокија. Со Христос се запозна во својот дом. Кога татко му пострада за Христа и прими маченички венец, тој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Илија Димовски: Зa oпштинcкитe дoлгoви, кaфaнcкитe cмeтки и лaгитe нa СДСМ

Во моментов долгот на општините изнесува 3.832 милјарди денари. Новонастанатиот долг во овој мандат на градоначалници (скоро сите од...
- Advertisement -spot_img