October 28, 2021, 6:49 am

(Видео) Торнадо yништи плажа во Русија

Торнадо формирано во Новоросијск излезе на брегот во селото Широка Балка и уништи предмети на плажата. Видеото е објавено на сметката „Типичен Краснодар“ на Инстаграм. Снимките од очевидци покажуваат виор што минува покрај киоск на плажа, го уништува покривот, како...

Кампер распарчен од мечка во Русија

Камперот Евгениј Старков (42) бил нападнат и изеден од мечка во национален парк во Русија. Тројца негови пријатели гледале како се развива хоророт пред нивните очи, пренесува Daily Mail. Тие во паника седум часа без обувки оделе за да ги алармираат...

Русија ќе набави рakeти во вредност од 25 милиони долари

Руското Министерство за одбрана распиша тендер за набавка на ненаведувани авионски ракети С-13ДФ, според порталот за јавни набавки. Вредноста на договорот е 1,9 милијарди руби, што е повеќе од 25 милиони долари. Набавката ќе се реализира во форма на затворена аукција....

(Видео) Гopи Сибир: Огнената cтихија зафати скоро 800.000 хектари

огромни пожари го зафатија Сибир. Огнената стихија зафати скоро 800.000 хектари обработливо земјиште, покривајќи го североисточниот регион Јакутија со густ чад, објави Ројтерс. Руски воени хеликоптери превезуваат пожарникари на терен во обид да ги потиснат шумските пожари во Сибир. Кремљ ваквите...

Се опуштивме ли прерано?: Расте бројот на cмpтни случаи и зapaзени во светот

Високата стапка на смртност од последиците на Ковид-19 потврдија Велика Британија и Русија. Здравствените експерти предупредуваат дека луѓето не треба да се опуштат, иако коронавирусот се чини дека е потиснат, а нивните стравови се поткрепени со зголемувањето на бројот на...

(Видео) Ја отворил вратата од авионот бидејќи му било жeшко: Патник пpeдизвика четиричасовно одложување на летот Москва – Анталија

Синоќа се случи инцидент во авионот на компанијата „Русија“ на аеродромот во Москва Шереметјево. Летот Москва - Анталија доцнел, а еден од патниците не можел да ја издржи топлината, па го отворил излезот за итни случаи, поради што летот...

Путин потпиша заkoн пpoтив фaлcифиkyвање на историјата

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го потпиша законот против фалсификување на историјата. Законот, меѓу другото, го криминализира изедначувањето на советските и нацистичките акти за време на Втората светска војна, пренесува Хина. Историчарите го критикуваат законот, сметајќи дека тој може да се...

Владимир Путин зборуваше за неговиот наследник, идниот лидер на Русија

Владимир Путин им порача на Русите дека ќе дојде време кога ќе го именува својот можен наследник во Кремљ, но посочи дека гласачите ќе одлучат за тоа. Шеесет и осумгодишниот Путин е на власт, како претседател или премиер, од почетокот...

Путин: НАТО нaвaли на нашите граници

Рускиот претседател Владимир Путин по 18-ти пат одржа голема конференција на која одговараше на прашања од граѓаните. Жителите на Русија беа најмногу заинтересирани за внатрешни проблеми: вакцинација, финансиски проблеми, инфраструктура. Сепак, тој исто така обрна внимание и на странските...

Русија со уште една вакцина пpoтив ковид-19

Рускиот државен научен центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ објави дека доставил документи за регистрација на вакцината „EpiVakKorona N“, стои на веб-страницата на регистарот на лекови на Министерството за здравство на Русија. „Датум на регистрација на дојдовен број: 28.06.2021 ......
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img