December 8, 2021, 10:36 pm

„Вол стрит журнал“: Трамп и дал дозвола на ЦИА изведува напади врз екстремистите

Американскиот претседател Доналд Трамп и дал на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) ново овластување да изведува напади со дронови врз осомничените екстремисти, објави весникот „Вол стрит журнал“, повикувајќи се американските претставници. Овој чекор на Трамп претставува пресврт во однос на политиката...

СРЕДБАТА МЕРКЕЛ И ТРАМП ОДЛОЖЕНА

Средбата меѓу германскиот канцелар Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп е одложена за в петок, 17 март поради снежната бура, што се приближува на источното крајбрежје на САД. – Претседателот имаше телефонски разговор со канцеларот на Германија. Се согласија...

ЕУ И САД ПОДОБРО ДА ЈА ОЧЕКУВААТ РУСИЈА НА БАЛКАНОТ: „Фајненшл Тајмс“ ги предупредува ЕУ и САД да ја очекуваат Русија на Балканот!

Русија активно ги користи своите културни врски со православните народи на Балканот, а влијанието на Европската унија во регионот, од друга страна, се намалува поради топењето на можностите за проширување на ЕУ, истакнува „Фајненшел Тајмс“. Затоа изданието им советува...

(Видео)ТРАМП ГИ ВООДУШЕВИ ДЕЦАТА ВО БЕЛАТА КУЌА: Врескаа кога го видоа

Првата обиколка на Белата куќа на посетители беше организирана во вторникот, а американскиот претседател им направи вистинско изненадување на групата деца кои ги разгледуваа просториите на Белата куќа. Тој одеднаш излезе од зад еден параван, се смееше и се сликаше...

Шокантно видео: Нема да верувате како овој маж ја спаси оваа баба од сигурна смрт

Ова шокантно видео ни доаѓа од Њу Џерси. На него се гледа како 89 годишна жена не застанала на црвено на железнички премин,  по што рампите се затвораиле за сообраќај. За среќа, во тој момент се нашол еден маж кој...

ВИКИЛИКС ЗАПОЧНУВА СО НАЈГОЛЕМАТА ОПЕРАЦИЈА: Ќе се објавуваат документи од внатрешната заштитена мрежа на ЦИА!

Од денес (7.март) на сајтот на „Викиликс“ започнува објавување на серија на податоци украдени од Централната разузнавачка агенција (ЦИА). Администрацијата на порталот соопшти дека таа серија на протечени материјали од ЦИА ќе се нарекува „Волт 7“, содржи информации за...

ТРАМП НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ЗАБРАНАТА ЗА ВЛЕЗ НА МУСЛИМАНИ ВО САД: Утре ќе потпише извршна наредба со која ќе забрани влез на муслимани...

Американскиот Претседател Доналд Трамп планира утре да потпише извршна наредба која ќе забрани влегување во САД на државјани од некои земји со мнозинско муслиманско население. Според Си – Ен – Ен кој цитира службени лица во администрацијата, наредбата е планирано...

СИРИСКИ ВОЕН АВИОН ПАДНА ВО ТУРЦИЈА: МиГ-21 на Сириското воздухопловство паднал на територија на Турција!

Турскиот премиер Бинали Јилдирим ја потврди информацијата дека сириски авион на Военото воздуопловство на Сирија се урнал во провинцијата Хатај, пренесува телевизијата „Скај њуз Арабија“ Според податоците на медиумите, членовите на радикалната група Ахрар ал шам соопштиле дека наводно тие...

ТРАМП ЗА СЕШНС: Џеф Сешнс е чесен човек. Тој не кажа ништо неточно.Можеше да биде поконкретен во одговорот за Русија

Министерот за правда, Џеф Сешнс, можеше да биде поконкретен во одговорот за своите контакти со руските претставници, но Демократската партија го надува скандалот од политички цели, изјави американскиот претседател Доналд Трамп, цитиран од британските медиуми. „Џеф Сешнс е чесен човек....

ЕМОТИВЕН ГОВОР НА ТРАМП: Трамп со солзи во очите-емоции и овации во салата

Америка мора своите граѓани да ги стави на прво место бидејќи само така можеме Америка повторно да ја направиме голема, порача американскиот претседател Доналд Трамп во текот на своето прво обраќање пред Конгресот. Тој и се обрати на вдовицата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

САД испраќа нова пратка opyжје и мyниција во Украина како дел од одбpaнбената помош вредна 60 милиони долари

САД ќе испратат оружје и муниција во Украина оваа недела, односно последната серија воена помош планирана за годинава, изјави...
- Advertisement -spot_img