Category: Свет

ЈЕМЕН И ЛИБИЈА БАРААТ РУСКА ЗАШТИТА: По сириската мисија, Либија и Јемен бараат од Русија да ги заштити и нив

 • August 11, 2018
 • Коментари
Лидерите на влијателни вооружени движења во Либија и Јемен апелираа за руската интервенција за решавање на кризите кои ги опустошија нивните земји после регионалните “револуции” иницирани од САД пред неколку години, пишува NewsWeek.   Портпаролот на самопрогласената либиска национална армија, предводена од генералот Халифа Хафтар и претставува една од двете ривалски фракции кои се обидуваат да […]

(Видео)СНИМКА ОД АВИОНСКАТА БРКОТНИЦА ВО СИЕТЛ: Воениот авион Ф-15 го следеше грабнатиот патнички авион во САД

 • August 11, 2018
 • Коментари
Жителите на Сиетел направија снимка на која се гледа како ловец Ф-15 го прати патничкиот авион „бомбардиер деш 8“ К400, украден од локалниот аеродром, од авиомеханичар кој имал самоубиствени мотиви Според наодите на телевизијаа „Еј-Би-Си“ леталото го украл механичарот вработен на аеродромот, кој имал намера да прави трикви во воздух, што резултираше со пад на […]

СОБОРЕН НЕПОЗНАТ ЛЕТЕЧКИ ОБЈЕКТ ВО СИРИЈА: Западниот дел на Дамаск под нова офанзива

 • August 11, 2018
 • Коментари
Противвоздушната одбрана на сириската војска реагираше на непријателска мета која во раните утрински часови го наруши воздушниот простор на земјата, западно од претстолнината Дамаск, јавува агенцијата САНА Таа област се наоѓа во близина на границата со Либан, а слична ситуација се случила и во четвротокот, кога сириската противвоздушна одбрана реагирала над западниот дел на Дамаск. […]

ЛЕСНО КАКО ДЕТСКА ИГРА: Хакнување во системот на избори во САД е лесно како детска игра, а 11.годишната Бјанка тоа го докажува

 • August 11, 2018
 • Коментари
Да ги хакнеш изборите во САД се докажува дека е лесно како детска игра, пренесуваат американските медиуми. 11. годишната Бјанка Луис има многу различни интереси. На пример, таа ги сака куклите Барби, видео игрите, пеењето…и разбирањето на компјутерските системи кои стојат во позадината на најсилната држава во светот. „Сакам да прашам и дали можам да […]

НЕВИДЕНО МОЌЕН ЗЕМЈОТРЕС: Островот кој го зафати катастрофален земјотрес, издигнат за 25 центиметри – сруши 68.000 куќи!

 • August 11, 2018
 • Коментари
Силниот земјотрес кој го погоди Ломбок во Индонезија, во кој околу 400 луѓе настрадаа, го издигнал сотровот за 25 центиметри, соопштуваат научниците Според најновите податоци на националната агенција за ублажување на катастрофи, во земјотресот загинале 387 лица. Спасувачките тимови и понатаму ги пребаруваат рушевините трагајќи за заробени лица. Научниците на НАСА и Калифорнискиот институт за […]

ЗЛОТО СЕ БУДИ: Америка ја приморува Турција да бара нови сојузници, откако Трамп предизвика историски пад на турската економија!

 • August 11, 2018
 • Коментари
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди на тоа дека едностраните мерки на Вашингтон би можеле да ја примораат Турција да бара нови пријатели и сојузници Ердоган тоа го рекол во интервју за американскиот весник „Њујорк Тајмс“, во кој наведува дека билатералните односи помеѓу Турција и Америка во последно време се прилично заострени. „Во време кога […]

(Видео) БИЛ СКРШЕН ОД БОЛКА:Го отворил ковчегот, а внатре го чекало големо изненадувње

 • August 7, 2018
 • Коментари
Мелвин Мендоза од Хондурас бил скршен кога девојката му рекла дека изгубиле едно дето на породувањето. Таа неодамна се породила донесувајќи на свет близнаци, меѓутоа едното дете починало. По погребот на детото следувало поголемо изненадување. Мендоза го отворил малечкиот мртовечкиот ковчег и открил дека во него се наоѓа кукла. Дознал дека тагувал за дете кое […]

СТРАШНА НЕСРЕЌА НА ПЛАЖА ВО АМЕРИКА:Чадорот летнал и се забил на жена во гради!

 • August 7, 2018
 • Коментари
Страшна несреќа се случила на плажа и предизвикала хорор поради кој интервенирале и пожарникари. Чадор кој не бил добро наместен летнал од ветерот и поведил жена во пределот на градите. Пожарникарите на плажата во Америка ја сечеле шипката за жената да оди во болница.  

ГОЛЕМА ЕКСПЛОЗИЈА ВО БОЛОЊА: Голема експлозија во близина на аеродромот во Болоња, двајца загинати, 60 повредени (видео, фото)

 • August 6, 2018
 • Коментари
Две лица загинаа, а 60 беа повредени кога се случи голема експлозија во близина на аеродромот во Болоња, објавуваат италијанските медиуми. Италијанската полиција вели дека имало голема експлозија на автопатот во близина на аеродромот во Болоња. Корисниците на социјалните мрежи објавија фотографии и видео снимки од голема експлозија што се случи во близина на аеродромот […]

МАРС НАПАЃА: Метеор падна врз американска база

 • August 6, 2018
 • Коментари
Во ноќта на 25 јули метеор паднал на територијата на воздухопловната база во Гренланд. Големиот вселенски објект поминал низ разните слоеви на атмосферата и предизвикал бранови чија моќ да се спореди со тактичко нуклеарно оружје, пишува весникот “Милитари Тамјс”. Ситуацијата е дополнително зачинет со фактот дека на воздухопловната база “Тал” е еден од клучните елементи […]