Category: Свет

ОТКАЖАНИ 5000 ЛЕТОВИ ВО САД: Снежна буpа и еkcтремно ниски температури ги зафатија сојузните држави

 • January 21, 2019
 • Коментари
Поради снежната буpа и последиците од естpемно ниските температури кои ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на САД, отежHато се одвива авиосообраќајот и движењето по патиштата. Еднo лице 3агина во Канзас, откако се превpтела машината за чистење снег во која се наоѓал. Според податоците на компанијата Флајт Авеар, која ги евидентира авиолиниите, […]

АМЕРИКАНСКИ БРОД ВПЛОВИ ВО ЦРНОТО МОРЕ: Будно го следи руската Црноморска флота

 • January 20, 2019
 • Коментари
Министерството за одбрана на Русија соопшти дека американскиот брод „УСС Доналд Кук“ опремен со наведувачки ракети, впловил во Црно Море, а неговото движење го следи руската Црноморска флота, согласно Конвенцијата од Монтро не може да остане подолго од 21 ден. Со Конвенцијата регулирани се преминувањето и пловидбата низ теснеците Босфор и Дарданели. А мериканскиот разорувач […]

КЛАСНА РАЗЛИКА: 26-те најбогати луѓе во светот имаат пари 3,8 милијарди најсиромашни луѓе во светот!

 • January 20, 2019
 • Коментари
Во 2018 година концентрацијата на богатство се зголемила уште повеќе и 26-те милијардери имаат толку пари колку и половина од сиромашното население во светот. Тоа се нагласува во извештај на невладината организација Оксфам. Според Оксфам, 26 луѓе имаат толку пари колку и 3,8 милијарди најсиромашни во светот. Во 2017 година нивниот број беше 43. Најбогат […]

РУСКАТА ЦРНОМОРСКА ФЛОТА ГО СЛЕДИ АМЕРИКАНСКИОТ РАЗУРНУВАЧ: Воениот брод „Доналд Кук“ вплови во Црното море, го следи руската црномоска флота

 • January 19, 2019
 • Коментари
Силите на Црноморската флота на Русија почнаа да следат го следат американскиот разурнувач „Доналд Кук“ веднаш по впловувањето во Црното море, соопшти Националниот центар за одбрамбена управа на Руската Федерација „Силите на Црноморската флота започнаа со следење на разурнувачот на американската воена морнарица ‘Доналд Кук’ веднаш по неговиот влез во Црното море“, се наведува во […]

(видео) СЛЕДЕТЕ ГИ ПРОТЕСТИТЕ НА ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Полицијата се cyдри со демонстрантите

 • January 19, 2019
 • Коментари
Повеќе од 5.000 полицајци се мобилизирани за претстојните протести на “Жолтите елеци” во Париз, а на улиците се распоредени осум жандармериски оклопни возила, објавија француските медиуми. Полицијата во доцните попладневни часови против демонстрантите искористи солзавец и водени топови .  

РУСИТЕ ИМА НОВ ПРОТИВСАТЕЛИТСКИ РАКЕТЕН СИСТЕМ: Првиот проектил бил лансира на 23 декември 2018 година

 • January 19, 2019
 • Коментари
Американските разузнавачи во декември минатата година потврдиле успешно тестиран нов руски противсателитски ракетен систем, дознава „Си-Ен-Би-Си“. Телевизискиот канал се повикува на извори запознати со разузнавачкиот извештај за лансиран проектил на 23 декември 2018 година од мобилна лансирна платформа. Се дознава дека ракетата за 17 минути прелетала околу три илјади километри и успешно ја погодила целта. […]

ПОВЛЕЧЕНИ СЕРИИ АМОКСИЦИЛИН: Повлечени четири серии на антибиотици во прав за деца

 • January 19, 2019
 • Коментари
Француската агенција за лекови соопшти дека вчера повлекла четири серии на антибиотици во прав за деца и бебиња од лабораторијата Сандоз, јави дописникот на МИА. Станува збор за „две серии на амоксицилин / клавуланска киселина Сандоз 100 mg / 12,5 mg по ml за доенчиња, прашок за орална употребасуспензија во ампула (шишенце 30 mL), и […]

ПАРИЗ ПОД ПОЛИЦИСКА ОПCAДА: Протестите на жолтите елеци ја блокираат цела Франција

 • January 19, 2019
 • Коментари
Движењето Жолти елеци за денеска планира митинзи ширум Франција и покрај националната дебата покрената од претседателот Емануел Макрон. Денешниот марш на Жолти елеци ќе почне од пред парискиот Дом на инвалиди, каде се наоѓа гробот на Наполеон Бонапарта, во чест на стотиците повредени припадници на Движењето. Поради најавениот протест во Париз распоредени се околу 5.000 […]

МАЖ СЕ CAMOЗAПAЛИ НА ПЛОШТА ВО ПРАГА: На истиот плоштад на кој пред 50 години се caмозaпaли студентот Јан Палах

 • January 18, 2019
 • Коментари
Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага. Со триесет отсто изгореници по телото, тој е префрлен во болницата. Локалите медиуми јавуваат дека се работи за маж роденво 1964 година. Настанот се случил попладнево околу 15 часот по локално време, кога мажот се полеал со запаллива течност на плоштадот и се запалил, за што мотивите […]

НОВА ТРКА ВО ВООРУЖУВАЊЕ, ОВОЈ ПАТ ВО ВСЕЛЕНАТА: Руското МНР се заkaни, САД „предизвикува конфликт“

 • January 18, 2019
 • Коментари
Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека новата стратегија за ракетната одбрана на Вашингтон ќе доведе до трка на вооружување во вселената. Во соопштението се наведува дека планот на САД „предизвикува конфликт“ и дека ќе и нанесе удар на веќе ослабнатата меѓународна стабилност. Се апелира Вашингтон повторно да размисли ида влезе во конструктивен […]
Страница 2 од 218«12345 » 102030...Последно »