Category: Свет

ПОСЛЕДНИТЕ ОБИДИ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Ексклузивна снимка од воздух, од борбите во последните неколку километри кај Дамаск

 • May 9, 2018
 • Коментари
Новинарот на руската државна телевизија „Русија 24“, Евгениј Подубни, објави на својот канал на Јутјуб ексклузивна снимка од борбите за последните километри на Дамаск кои ги држат припадници на терористичката организација ИСИС Јармук, палестинскиот бегалски камп јужно од Дамаск, е последно упориште на терористите на територија на сириската претстолнина. Како што јавува рускиот дописник од […]

(Видео)ЛАВА ПРОГОЛТА АВТОМОБИЛ: Погледнете како лавата на Хаваи проголта „Мустанг“

 • May 9, 2018
 • Коментари
Вулканот Килауе, кој непрекинато еруптира од 1983 година, е еден од најактивните вулкани во светот. Минатата недела, земјотрес со јачина од 6,9 степени, најсилен во Хаваи од 1975 година, го потресе островот. На ова видео, можете да видите како протокот на лава проголта “Ford Mustang”. Од почетокот на ерупцијата минатиот четврток се појавија вкупно 12 […]

НЕТАНЈАХУ ВО ПРВИ РЕДОВИ НА ПАРАДАТА: Израелскиот премиер почесен гостин во Москва – бараше гаранции од Путин за Сирија

 • May 9, 2018
 • Коментари
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во пресрет на неговата посета на Москва изјави дека поради настаните во Сирија се “неопходни гаранции” за продолжување на координацијата на активностите на руските вооружени сили и израелската армија. “Летам во Москва за да се сретнам со претседателот Владимир Путин. Сите наши состаноци се важни, но овој е о особено важен […]

ПОМПЕО ПРИСТИГНА ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Државниот секретар на САД за прв пат во Северна Кореја, го подготвува состанокот помеѓу Трамп и Ким Јонг Ун

 • May 9, 2018
 • Коментари
Генералниот секретар Мајк Помпео пристигна во Северна Кореја со цел да се постигне договор за точниот датум на средбата на претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, пренесува новинската агенција Јонхап, цитирајќи извори во администрацијата на претседателот на Јужна Кореја Како што пренесуваат медиумите, Помпео, најверојатно, ќе се врати од патување […]

КИНЕЗИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Жалиме што САД се повлече од нуклеарниот договор со Иран

 • May 9, 2018
 • Коментари
Кина жали поради одлуката на САД да се повлечат од нуклеарниот договор со Иран, со што се зголемува ризикот од судир на Блискиот Исток, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Официјален Пекинг соопшти дека Кина ќе го почитува договорот и ги повика сите релевантни страни да заземат одговорен став. Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти […]

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Трамп нема “ментален капацитет за да се справи со проблемите”

 • May 9, 2018
 • Коментари
Претходно американскиот претседател Доналд Трамп ја објави својата одлука да се повлече од договорот за нуклеарна нуклеарна нуклеарна програма на Иран во 2015 година, предизвикувајќи критика од сите страни кои го потпишаа договор. “Трамп нема ментален капацитет да се справи со проблемите”, рече претседателот на парламентот на Иран, Али Лариџани. Според Иранската новинска агенција припадниците […]

ИЗГОРЕ АМЕРИКАНСКОТО ЗНАМЕ: Ирански пратеници запалија хартиено американско знаме во Парламентот

 • May 9, 2018
 • Коментари
Ирански пратеници денеска запалија хартиено американско знаме во Парламентот и извикуваа „Смрт на Америка“, откако претседателот на САД, Доналд Трамп синоќа одлучи да се повлече од нуклеарниот договор за Иран. Денешниот импровизиран протест во Парламентот, на кој беше изгорен и лист хартија кој го симболизира нуклеарниот договор, е показател за големото незадоволство на јавноста во […]

(Фото)НОВ РАКЕТЕН НАПАД НА СИРИЈА: Сириските ПВО собориле две ракети, го обвинија Израел за нападот

 • May 8, 2018
 • Коментари
Сириската противвоздушна одбрана одбила ракетен напад од Израел јужно од Дамаск, соопштуваат локалните медиуми, додавајќи дека нападот е изршен на подрачјето на Кисва Израелската војска одбива да го коментира соопштението за нападот на Сирија и својата вмешаност во истиот. „ПВО на Сирија собори две израелски ракети, двете се уништени на подрачјето на Кисва, во провинцијата […]

САД НИКОГАШ НЕ ГИ ПОЧИТУВААТ ПРЕВЗЕМЕНИТЕ ОБВРСКИ: Иранскиот лидер со изјава по излегувањето на САД од нуклеарниот договор

 • May 8, 2018
 • Коментари
Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека излегувањето на САД од нуклеарниот договор е важно историско искуство за Иран Рохани додава дека САД никогаш не ги почитуваат обврските кои ги превземаат врз себе. „Иран се придржуваше до сите обврски од нуклеарниот договор, го реализираше“, рекол Рохани. Тој вети дека иранската економија по денешната одлука на САД […]

НОВА СВЕТСКА КРИЗА НА ПОВИДОК: Трамп објави дека се повлекува од нуклеарниот договор со Иран, Техеран се заканува со последици

 • May 8, 2018
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Иран дека со збогатен ураниум прави нуклеарно оружје, и покрај постоечкиот нуклеарен договор. Поради тоа, Америка излегува од нуклеарниот доовор со Иран „Договорот му овозможи на Иран да продолжи со збогатување на ураниум и на крајот да достигне нукелеарен пробив“, рече Трамп, зборувајќи од Белата кќа. Трамп изјави дека […]