Category: Свет

ТЕНЗИИТЕ НА КОРЕЈСКИОТ ПОЛУОСТРОВ СЕ ЗАОСТРУВААТ: Пјонгјанг ќе го смета за акт на војна секој обид за поморска блокада од САД

 • February 25, 2018
 • Коментари
По обидите за подобрување на односите помеѓу Северна и Јужна Кореја, претседателот на САД најави нови санкции против Северна Кореја меѓу кои и блокада на 56 бродови, трговски ентитети и транспортни компании кои се насочени кон максимизирање на притисокот врз Пјонгјанг поради продолжувањето на развојот на нуклеарната програма Северна Кореја ги осуди санкциите на САД […]

ТОКИО ПРВО НА НИШАН: Северна Кореја лесно може да изврши нуклеарен напад на Токио во случај на закана од војна!

 • February 25, 2018
 • Коментари
Токио брои популација од речиси 13.5 милиони луѓе со што е и најнаселената урбана средина во светот, односно 10% од вкупниот борј на население на Јапонија. Поширокиот регион на Токио пак, е дом на 37 милиони луѓе, и е најголемото урбано подрачје на планетата. Исто така е на нишанот на нуклеарките од Северна Кореја – […]

(Видео)БИБИ, ОДИ СИ ДОМА: Илјадници се собраа на протест против Бенџамин Нетанјаху, бараат оставка поради корупција

 • February 25, 2018
 • Коментари
Околу 1.500 луѓе се собраа во центарот на Тел Авив со барање премиерот Бенџамин Нетанјаху да си поднесе оставка поради обвиненијата за корупција и обвинувањата кои Израелската полиција ги изнесе против него неодамна „Биби Нетанјаху оди си дома“ слоганот уште еднаш ја обедини толпата која го одржа неделниот анти-владин протест поради корупција во Тел Авив. […]

УСВОЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СИРИЈА: 30-дневен прекин на огнот, Русија побара САД да престанат со окупационите активности во Сирија

 • February 24, 2018
 • Коментари
Советот за безбедност при Обединетите нации по долги преговори во неделата усвои резолуција со којашто се бара триесетдневно примирје во Сирија, за да се овозможи доставување на хуманитарна помош во кризните подрачја. Одлуката е донесена во време кога седми ден по ред е бомбардирана Источна Гута, последното упориште на сунитските џихадисти и бунтовници во близина […]

МОЖАТ ЛИ ГУШТЕРИ И КАМЕЛЕОНИ ДА БИДАТ ТАЈНИ АГЕНТИ: Иран обвинува дека Западот со гуштери и камелеони ги шпионира нуклеарните капацитети!

 • February 24, 2018
 • Коментари
Бившиот началник на Генералштабот на вооружените сили, а сега виш воен советник на врховниот лидер на Иран Хасан Фирузабади, изјави дека „западните шпиони“ користат рептили кои „реагираат на нуклеарно зрачење“ со цел шпионирање на иранската нуклеарна програма Овој коментар следеше откако еден од уапсената група еколози Кавуз Сајед Имами изврши самоубиство во затвор. „Пред неколку […]

ПРЕДИЗВИКА ГОЛЕМО ВНИМАНИЕ:Иванка Трамп на затворање на Олимпијадата во Јужна Кореја

 • February 24, 2018
 • Коментари
На свеченото затворање на Олимпијадата ќе присуствува и делегација од Северна Кореја, но јужнокорејската влада наведува дека не е веројатно дека Иванка Трамп ќе се состане со севернокорејските службеници. Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка, допатувала денес во Јужна Кореја, каде ќе присуствува на церемонијата на затворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во […]

РУСИЈА СО РЕАКЦИЈА НА ПОТЕЗИТЕ НА ТРАМП: „Фаза два“ кон Северна Кореја е декларација за намера за војна!

 • February 24, 2018
 • Коментари
Изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп за преминување во „фаза два“ во односите со Северна Кореја би можело да се протолкува како намера да се започне војна со нуклеарно оружје, смета шефот а Комитетот на Државната дума за одбрана и безбедност Леонид Слуцки Како што вели, изјавата на Трамп е многу опасна и провокативна – […]

ТРИ БОМБАШКИ НАПАДИ ВО АВГАНИСТАН: Мета на нападот седиштето на НАТО, амбасадата на САД и разузнавачката агенција на Авганистан

Терористичката организација ИСИС ја превзема одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во центарот на Кабул, во дипломатската населба, во која се убиени тројца припадници на безбедносниот персонал, додека седум лица се ранети ИСИС наведува дека нападот го извел бомбаш со опасен експлозив, чија мета била капијата на седиштето на авганистанската разузнавачка служба, пренесува АП. Авганистанските претставници […]

ВО АМЕРИКА РАСТЕ БРОЈОТ НА БЕЗДОМНИЦИ: Расте сиромаштијата како и цените на живеалиштата

Во Америка моментално има околу 3,5 милиони бездомници. Главна причина зошто луѓето се без покрив на главата е сиромаштијата како и порастот на цените на живеалиштата.  Погледнете како живеат бездомниците во најразвиената економија во светот. Една четвртина деца,  биле без дом, покажува извештајот на американското Министерство за градежништво и урбанизам. Во многу американски градови економската […]

ПОТЕГ ЕДНАКОВ НА ВОЕН ЧИН: Америка планира потег без преседан против Северна Кореја

 • February 24, 2018
 • Коментари
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп и нејзините клучни азиски сојузници се подготвуваат да ги прошират активностите за пресретнување на бродови за кои се сомневаат дека ги кршат санкциите против Северна Корја Тој план би можел да вклучува разместување на сили на американската поморска стража која би ги запирала и претресувала пловилата во азиско-пацифичките води, […]