Category: Свет

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД ЛЕГЕНДАРНИОТ ВОЗ: Јужнокорејските фотографи ја снимија внатрешноста на возот на Ким Јонг Ун

 • March 29, 2018
 • Коментари
Објавени се првите фотографии од внатрешноста на зелениот воз отпорен на куршуми во кој севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун допатувал во Пекинг, во првата официјална посета на некоја странска земја Возот кој во понеделникот пристигнал од Пјонгјанг во Пекинг е истиот оној кој го користел неговиот татко Ким Џон Ил во мај 2000. кога исто […]

Билка му прави проблем на цело село: Помагајте, не можеме да се спасиме!

 • March 29, 2018
 • Коментари
Лијана Глори, жителка на селото Лесби во австралиската држава Викторија, стравува дека веќе ја изгубила битката против тревата која буквално ѝ ја голта куќата. Станува збор за егзотичната билка наречена “Хилманова паника”, која полека но сигурно го презема ова мало место. Тревата до таа мерка го обиколила домаќинството, што Глорија вели дека изгледа како да […]

СКОТЛАНД ЈАРД СО НОВИ ИНФОРМАЦИИ: Откриена можната локација каде Скрипаљ бил отруен

 • March 28, 2018
 • Коментари
Истражувачите на Скотланд Јард дојдоа до заклучок дека поранешниот полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој работел за британската разузнавачка, и неговата ќерка Јулија за прв пат се изложени на токсични материи во нивната куќа. “Како резултат на криминалистичкото и научно истражување на случајот, истражувачите веруваат дека Скрипал и неговата ќерка за прв пат биле изложени […]

ИЗОПАЧЕНИОТ УМ НА ЧЕРЧИЛ: Ова бил планот за почеток на Трета Светска војна на Черчил!

 • March 28, 2018
 • Коментари
Во последните денови од Втората светска војна Винстон Черчил смислил необичен план според кој Велика Британија и САД требале заеднички да го нападнат СССР. Но, кога му било кажано каков е односот на силите, воинственоста на британскиот премиер спласнала. На осми мај 1945 година, кога луѓето во целиот свет го славеле крајот на Втората светска […]

БРИТАНСКИТЕ СЛУЖБИ ГО ОТРУЛЕ СКРИПАЉ: Москва има докази дека всушност Лондон е вмешан во труењето на Скрипаљ?

 • March 28, 2018
 • Коментари
Велика Британија не сака да се идентификуваат виновниците во случајот со труењето на поранешниот руски разузнавач Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, што навестува дека во инцидентот може да биле вклучени британските специјални служби, велат од Министерството за надворешни работи на Русија. ” При анализата на сите околности, имаме впечаток дека Лондон нема намера да […]

160 евра дневница: Се бараат берачи на јаболка

 • March 28, 2018
 • Коментари
Според информациите во неколку странски портали, се шпекулира дека на Нов Зеланд оваа година ќе му недостигаат неколку илјади сезонски работници кои шест дена неделно во две смени ќе собираат и пакуваат јаболка и киви. Нов Зеланд е голем производител на овошје, особено на јаболка. Меѓутоа, оваа далечна земја секоја година се соочува со недостаток […]

ИЗРАЕЛ НЕМА ДА ПРОТЕРУВА ДИПЛОМАТИ: Не е во наш интерес да протеруваме дипломати, нашите интереси не се исти со оние на Велика Британија

 • March 27, 2018
 • Коментари
Израелскиот министер за градежништво Јоав Галант изјави денеска дека Израел мора да работи она што е во негов интерес, а не во интересите на другите, и дека веројатно нема, како западните земји, да протерува руски дипломати  Галант, поранешен воен командант задолжен за јужен Израел, изјави дека Русите не го сметаат Израел за непријател поради повеќе […]

КАДЕ ИМА НАФТА, ТАМУ ДОАЃА „ДЕМОКРАТИЈА“: САД воспоставија голема воена база во сириската провинција богата со нафта

 • March 27, 2018
 • Коментари
Со очигледен обид да се воспостави контрола над нафтените депозити во Сирија, САД започнаа со изградба на голема воена инсталација во провинцијата Деир Ез-Зор, според висок претставник на Сириските Демократски Сили (СДС). Мехди Кобани, секретар за медиуми на СДС во Деир Ез-Зор, изјави за Спутник дека новата американска воена база се гради во близина на […]

ИНЦИДЕНТ НА СИРИСКОТО НЕБО: Американски ловци отвориле оган врз Руски јуришни авиони

 • March 26, 2018
 • Коментари
Авиони на американското воздухопловство отвориле сигнален оган во воздушниот простор на Сирија на руските јуршни авиони СУ-25, пренесува „Индепендент“ Според неименуван американски претставник, американските ловци Ф-22 истрелале неколку предупредувачки куршуми откако Руските авиони СУ-25 ја прекршиле договорената зона на летање направена со цел да се избегнат ненамерни инциденти. Прес-центарот на Централната команда на САД (ЦЕНТКОМ) […]

ГЕНОЦИД ВРЗ БЕЛЦИТЕ ВО ЈУЖНА АФРИКА: Белите фармери во Јужна Африка се изложени на ризик од геноцид вели австралиски сенатор

 • March 26, 2018
 • Коментари
Луѓето кои ги напаѓаат фармерите од Јужна Африка се “нелуѓе”, според австралискиот сенатор од Квинсленд Фрејзер Анинг, кој неодамна ги опиша овие настани како “почеток на геноцид”. Поранешниот член на Една Нација, десничарска популистичка партија во Австралија, Анинг во неделата разговараше со поддржувачите на јужноафриканските белци пред парламентот во Квинсленд, Бризбејн. “Ова е почеток на […]