Category: Свет

(Видео)РЕПОРТЕР ЗА МАЛКУ НЕ ЗАГИНА ВО АФРИН: Артилериски проектил падна на стотина метри од телевизиска екипа во Африн

 • February 20, 2018
 • Коментари
Вооружените сили на Турција се обидоа да го спречат конвојот на сириската армија од влегување во сириската енклава на Курдите Африн, со бараж од артилериски оган кој за малку не го погоди репортерот на сириската национална телевизија Репортерот, кој најверојатно работи за Ал-Мајдин пан-арапска сателитска телевизија, за влакно избегна да биде погоден од артилериски проекти […]

СТАВЕТЕ КРАЈ НА ОПЕРАЦИЈАТА ВО АФРИН: ОН ја повика Турција да се повлече од воената операција во сириски Африн

 • February 20, 2018
 • Коментари
Официјалниот претставник на генералниот секретар на ОН Стефан Дижарик повика на крај на воената операција која ја спроведуваат Вооружените сили на Турција во сириски Африн „Неопходно е да се прекине таа воена операција. Што повеќе битки, тоа помалку пристап до луѓето на кои им е потребна помош“, рече тој. „Секој нов ден борби носат нова […]

РУСКИ АДМИРАЛ: Американските бродови ќе бидат постојано на нишан

 • February 20, 2018
 • Коментари
Два американски разурнувачи кои моментално се наоѓаат во Црното море не претставуваат сериозна закана за Русија, која има многу позначајна група во регионот. Освен тоа, постојано ги следиме, изјави бившиот командант на Балтичката флота, адмиралот Владимир Валујев „Сметам дека тие разурнувачи на туѓо боиште нема да претставуваат посебна закана…Тие два брода ќе бидат на нишан, […]

ГРАНАТИРАН РУСКИОТ ЦЕНТАР ВО ДАМАСК: Терористите го гранатирале рускиот хуманитарен центар во Дамаск

 • February 20, 2018
 • Коментари
Рускиот центар за помирување на завојуваните страни во Сирија соопшти дека бил предмет на масовно гранатирање од страна на илегални вооружени формации. Нема повредени меѓу руските војници „Денес илегални вооружени формации од Источна Гута гранатираа стамбена населба и хотели во Дамакс, како и Рускиот центар за помирување на завојуваните страни. Постојат значајни разорувања и жртви […]

(Видео)ФЕРГИ ЈА „СРЕДИ“ АМЕРИКАНСКАТА ХИМНА: Предизвика бројни негативни коментари

 • February 20, 2018
 • Коментари
Во неделата, 18 февруари, во САД се одржа еден од најголемите спортски настани – натпреварот на ѕвездите, кој секоја година ги собира најдобрите кошаркари во НБА и ги прави соиграчи. Пред секој таков настан се вклучува музичка ѕвезда, одговорна за исполнување на химната. Оваа година честа и беше доверена на Ферги, но нејзината изведба беше […]

(Видео)ЗАТВОР ОД ПЕКОЛОТ: Во овој затвор владеат најкрволочните банди во светот!

 • February 20, 2018
 • Коментари
Затворот е изграден за 800 затвореници, но внатре има повеќе од 2.500 илјади криминалци. „Penal de Ciudad Barrio“ е затвор во Сан Салвадор, главниот град на Ел Салвадор. Но ова воопшто не наликува на ниту еден друг затвор на светот. Дизајниран е исклучиво за членовите на бандата MS-13 (Mara Salvatrucha), која е толку опасна и […]

ТУРЦИЈА СО КОМАНДОСИ ВЛЕГУВА ВО АФРИН: Преку 1.200 турски командоси прераспределени во сириски Африн

 • February 20, 2018
 • Коментари
Вкупно 1.200 турски командоси заминаа денеска од егејскиот округ Измир кон Африн во северна Сирија, соопшти турската телевизија НТВ. Командосите, кои биле испратени од многу турски граѓани, се качија во воени авиони на воениот аеродром во реонот Чигли. Командосите ќе учествуваат во операцијата на турската армија „Маслиново гранче”, насочена главно против Силите за заштита на […]

(Видео)ГОЛЕМ ВОЕН СУДИР НА ПОВИДОК: Сириската војска влезе во Африн, Турција спрема офанзива!

 • February 20, 2018
 • Коментари
Претставникот на Народните заштитни единици во Африн Бруск Хасеке изјавил дека сириските владини сили влегле во Африн, кој е под опасада на турската војска. Меѓутоа, сириските сили сеуште не ја потврдиле информацијата „Да тоа е точно. Денес војската на сирија влезе во Африн да го брани градот од вооружените сили на Турција и Слободната сириска […]

СО СИТЕ СИЛИ ПРОТИВ ИЗРАЕЛ: Либанскиот генерал се заколна дека со сите сили ќе удри по Израел ако започне агресија против Либан!

 • February 20, 2018
 • Коментари
„Либанската војска ќе ги употреби сите расположливи средства за да се спротивстави на потенцијална израелска агресија, па колку и да чини“, предупреди командантот на либанските вооружени сили Џозеф Аун „Потврдувам дека категорично ги отфрламе повредите на либанскиот суверенитет од страна на израелскиот нерпијател, како и повредата на светото право на Либан да ги искористува своите […]

УКРАЛЕ ПОГРЕБНО КОМБЕ СОСЕ МРТОВЕЦ НА ФЛОРИДА

 • February 20, 2018
 • Коментари
Полицијата на Флорида објави дека пронашла комбе со мртовец внатре, кое било украдено од компанија која врши кремирање. Канцеларијата на шерифот во Џексонвил изјави дека комбето било пронајдено оставено ден откако било украдено. Телото на човекот кој починал во локалната болница сѐ уште било врзано внатре. Педесет и шестгодишниот возач ѝ рекол на полицијата дека […]