Category: Свет

АГЕНТ НА ЦИА НА ТВИТЕР: Како може човек да не е русофоб?

 • March 7, 2018
 • Коментари
Идејата дека некои луѓе можеби не се идентификуваат како русофоби е запрепастувачка вели поранешниот агент на ЦИА, Џон Шифер, токму ова прашање го постави на Твитер. Потоа почувствува потреба да се доојбасни.   “Како може да не си русофоб?”, Поранешен разузнавач кој работел како шеф на московското биро на ЦИА запраша на Твитер. Сифер се […]

(Видео)БОРБАТА ПРОТИВ МОДЕРНИТЕ ПИРАТИ: Вистинска невидлива за светот војна се води во морињата против модерните пирати!

 • March 7, 2018
 • Коментари
Сомалиските пирати во последната деценија започна да претставува сериозна закана за меѓународната трговија, од почетокот на втората фаза на Граѓанската војна во Сомалија, кога странски бродови беа киднапирани во отсуство на ефективна државна крајбрежна стража која би ги спречила овие појави, меѓу кои и нелегално рибарење како и одложување на нелегален отпад Рибарските населби на […]

АДМИНИСТРАЦИЈАТА НА ТРАМП СЕ РАСПАЃА: Главниот економски советник на Трамп си поднесува оставка

 • March 6, 2018
 • Коментари
Екс-банкарот на „Голдман Сакс“ Гери Кох ќе ја поднесе својата оставка до Белата Куќа каде што служеше како директор на Националниот Економски совет под претседателот на САД Доналд Трамп Некогаш сметан за еден од највлијателните, најразумни и бизнис-ориентирани гласови во Белата Куќа, Кох ќе си замине од администрацијата на Трамп поради одлуката на претседателот да […]

ТИНЕЈЏЕР ОСТАНАЛ БЕЗ РАКА ОД ПРЕМНОГУ ПОРНОГРАФИЈА: Татко му ја отсекол раката на синот бидејќи премногу гледал филмови и порно на телефонот

 • March 6, 2018
 • Коментари
45-годишен маж е уапсен во Теленгана, Индија, бидејќи му ја исекол раката на неговиот 19-годишен син поради неговата зависност од гледање на филмови и порнографија на неговиот мобилен телефон Според полицијата, Мохамед Кајум Куреши бил уапсен во понеделникот поради обид за убиство по членот 307 од Индискиот кривичен закон. Инцидентот се случил во селото Пахади […]

Модерна инвестиција: Чанта што чини колку куќа во Англија

 • March 6, 2018
 • Коментари
Колку чини една дизајнерска чанта? Сто долари? 500? Можеби 1.000? А што ќе кажете за над 380.000 долари (270.000 фунти) за една чанта и тоа на старо? За таа цена може да купите куќа во Англија, каде просечната цена за куќа е 223.285 фунти, па ќе ви остане и кусур. Оваа цена лани беше платена […]

ЌЕ СЕ ГРАДИ ГАСОВОД ИРАН-ПАКИСТАН-ИНДИЈА: Русија ќе завладее со нафтената индустрија во средниот и блискиот Исток

 • March 6, 2018
 • Коментари
Компании од Русија и Иран ќе формираат заедничко претпријатие за испорака на гас и за изградба на гасовод Иран-Пакистан-Индија, рече во вторникот рускиот министер за енергетика Александар Новак по средбата на руско-иранската меѓувладина комисија „Деталите се разработуваат, но овој проект ќе биде реализиран со заеднички сили“, изјавил Новак. Според неговите зборови, тоа е е проект […]

ИСТОРИСКА ОДЛУКА НА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Историска одлука на Северна Кореа за нуклеарно оружје

 • March 6, 2018
 • Коментари
Северна Кореја соопшти дека нема причина да поседува нуклеарно оружје ако постојат безбедносни гаранции, потврди Сеул, а пренесува агенцијата АП и Јонхап. Пјонгјанг прифати да ги замрзне своите нуклеарно-ракетни активности доколку започне преговори со САД. ,,Северна Кореа изразува желба отворено да разговара со САД за прашањето на денуклеаризација и нормални односи’’ се вели во соопштението […]

АМЕРИКАНСКИТЕ ВЛАСТИ НУДАТ НАГРАДА: 25.000 долари за пронаоѓање на актерката Шабани од Скопје

 • March 6, 2018
 • Коментари
Американските власти нудат награда од 25 илјади долари за корисна информација која ќе помогне во пронаоѓањето на студентката по актерство од Скопје, Адела Шабани. Според полицискиот оддел во Лос Анџелес дваесет и пет годишната Адела исчезнала на 23 февруари, во 11 часот, под сомнителни околности. – Последен пат е видена во близна на блок 1700 […]

ПРИТИСОЦИ ВРЗ СЛОБОДНИТЕ МЕДИУМИ ВО САД: Одмазда на CNN кон конзервативните медиуми во Америка

 • March 6, 2018
 • Коментари
Цензурата на медиумите не е нешто ново во Западниот свет, а никаде не е по истакната од онаа во Америка каде неколку големи корпорации го контролираат медиумскиот простор . Токму една таква корпорација, CNN ги избрка компаниите кои се рекламираа на YouTube каналот на контроверзниот, конзервативен Алекс Џонс. Македонската јавност можеби не е свесна дека […]

ПАНАМА МУ ГО ОДЗЕМА ХОТЕЛОТ НА ТРАМП: Името на Трамп отстрането од зградата на хотелот во Панама

 • March 5, 2018
 • Коментари
Со полициска придружба и судии, сопствениците на објектот во Панама во кој се наѓаше хотелот на американскиот претседател Доналд Трамп, денес ја превземаа контролата над истиот, додека тим безбедносни претставници на организацијата на Трамп ја напушти зоната, а работниците веќ го симнаа името на Трамп од хотелот Со оваа акција на панамската влада, решен е […]