Category: Свет

ПОЧНУВА ВТОРА ФАЗА: Турција ја заврши првата фаза од операцијата „Маслиново гранче“ во Сирија

 • February 25, 2018
 • Коментари
Турција ја заврши првата фаза од операцијата „Маслиново гранче“ во сирискиот регион Африн, јави „Хабер турк“.  Телевизијата посочи дека, војниците кои од Хатај и Килис навлегле на сириската територија, се здружиле и се распоредели во „полумесечина“ околку сурискиот град Африн. Кон крајот на јануари турскиот премиер Бинали Јилдирим соопшти дека Турција ќе ја спроведува операцијата […]

(Вознемирувачко) УЖАС ВО СИДНЕЈ: Бела ајкула ја зграпчила за нога, животот и го спасила само една работа

 • February 25, 2018
 • Коментари
Ана Шарпеј била нападната од ајкула од семејството на големите бели ајкули која била долга помеѓу 2,7 и 3,2 метри. Ана итно е оперирана и состојбата сега и е стабилна. Биологот Вик Пидморс изјави дека таа има претрпено сериозен загриз на десната нога, но дека ќе закрепне набрзо. – Би бил сериозно изненаден ако се […]

СЕВЕРНА КОРЕЈА СПРЕМНА ЗА ПРЕГОВОРИ: Пјонгјанг спремен за преговори со Соединетите Американски Држави

 • February 25, 2018
 • Коментари
Делегацијата на Северна Кореја на состанокот со јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин изјави дека е спремна за преговори помеѓу Северна Кореја и Соединетите Американски Држави, соопшти јужнокорејската администрација „Севернокорејската делегација изрази спремност за дијалог помеѓу Северна Кореја и САД, а исто така изрази мислење дека е неопходно истовремено да се развиваат и меѓукорејските односи и […]

ТЕШКО ДО МИР ВО СИРИЈА: Русија соопшти дека нема да дозволи подривање на мирот во Сирија, откако опозицијата поддржана од САД намерно го прекрши примирјето

 • February 25, 2018
 • Коментари
Русија ќе ги запре обидите за подривање на мировниот процес во Сирија, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија Москва смета дека е важно што Советот за безбедност на ОН, со вчерашното усвојување на резолуцијата за 30-денвно примирје во Сирија, успеа да го спречи неодобрувањето на нереалното примирје на кое инсистираа западните земји, соопшти Министерството […]

ТЕНЗИИТЕ НА КОРЕЈСКИОТ ПОЛУОСТРОВ СЕ ЗАОСТРУВААТ: Пјонгјанг ќе го смета за акт на војна секој обид за поморска блокада од САД

 • February 25, 2018
 • Коментари
По обидите за подобрување на односите помеѓу Северна и Јужна Кореја, претседателот на САД најави нови санкции против Северна Кореја меѓу кои и блокада на 56 бродови, трговски ентитети и транспортни компании кои се насочени кон максимизирање на притисокот врз Пјонгјанг поради продолжувањето на развојот на нуклеарната програма Северна Кореја ги осуди санкциите на САД […]

ТОКИО ПРВО НА НИШАН: Северна Кореја лесно може да изврши нуклеарен напад на Токио во случај на закана од војна!

 • February 25, 2018
 • Коментари
Токио брои популација од речиси 13.5 милиони луѓе со што е и најнаселената урбана средина во светот, односно 10% од вкупниот борј на население на Јапонија. Поширокиот регион на Токио пак, е дом на 37 милиони луѓе, и е најголемото урбано подрачје на планетата. Исто така е на нишанот на нуклеарките од Северна Кореја – […]

(Видео)БИБИ, ОДИ СИ ДОМА: Илјадници се собраа на протест против Бенџамин Нетанјаху, бараат оставка поради корупција

 • February 25, 2018
 • Коментари
Околу 1.500 луѓе се собраа во центарот на Тел Авив со барање премиерот Бенџамин Нетанјаху да си поднесе оставка поради обвиненијата за корупција и обвинувањата кои Израелската полиција ги изнесе против него неодамна „Биби Нетанјаху оди си дома“ слоганот уште еднаш ја обедини толпата која го одржа неделниот анти-владин протест поради корупција во Тел Авив. […]

УСВОЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СИРИЈА: 30-дневен прекин на огнот, Русија побара САД да престанат со окупационите активности во Сирија

 • February 24, 2018
 • Коментари
Советот за безбедност при Обединетите нации по долги преговори во неделата усвои резолуција со којашто се бара триесетдневно примирје во Сирија, за да се овозможи доставување на хуманитарна помош во кризните подрачја. Одлуката е донесена во време кога седми ден по ред е бомбардирана Источна Гута, последното упориште на сунитските џихадисти и бунтовници во близина […]

МОЖАТ ЛИ ГУШТЕРИ И КАМЕЛЕОНИ ДА БИДАТ ТАЈНИ АГЕНТИ: Иран обвинува дека Западот со гуштери и камелеони ги шпионира нуклеарните капацитети!

 • February 24, 2018
 • Коментари
Бившиот началник на Генералштабот на вооружените сили, а сега виш воен советник на врховниот лидер на Иран Хасан Фирузабади, изјави дека „западните шпиони“ користат рептили кои „реагираат на нуклеарно зрачење“ со цел шпионирање на иранската нуклеарна програма Овој коментар следеше откако еден од уапсената група еколози Кавуз Сајед Имами изврши самоубиство во затвор. „Пред неколку […]

ПРЕДИЗВИКА ГОЛЕМО ВНИМАНИЕ:Иванка Трамп на затворање на Олимпијадата во Јужна Кореја

 • February 24, 2018
 • Коментари
На свеченото затворање на Олимпијадата ќе присуствува и делегација од Северна Кореја, но јужнокорејската влада наведува дека не е веројатно дека Иванка Трамп ќе се состане со севернокорејските службеници. Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка, допатувала денес во Јужна Кореја, каде ќе присуствува на церемонијата на затворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг во […]