Category: Свет

ОТСЕЧЕНА ГЛАВА ПРОНАЈДЕНА ВО КУФЕР: Јапонските власти уапсиле Американец кој и ја отсекол главата на 27-годишна Јапонка

 • February 26, 2018
 • Коментари
Јапонската полиција испрашува 26-годишен Американец кој е задржан во притвор, откако отсечена глава била пронајдена во куфер кој бил оставен во Осака Американецот, жител на Њујорк, бил уапсен минатата недела во рамки на истрагата за исчезнувањето на 27-годишна жена од Хјого, која била пријавена за исчезната од 17. февруари. Полицијата ја пронашла главата во саботата […]

ТЕРОРИСТИТЕ СО МОНСТРУОЗНА ПРОВОКАЦИЈА: Терористичките групи во Сирија подготвуваат хемиски напад за да ја обвинат владата во Дамаск

 • February 26, 2018
 • Коментари
Лидерите на милитантните групи подготвуваат провокција со употреба на отровни супстанци во Источна Гута со цел да го обвинат Дамаск за употреба на хемиско оружје, соопштија од Министерството за одбрана на Русија „Доказите покажуваат дека лидерите на илегалните вооружени формации во Источна Гута се подготвуваат за провокација со употреба на отрови со цел да ги […]

ИЗРАЕЛСКАТА ВОЈСКА УБИЛА РИБАР: Палестински рибар убиен затоа што бродот „изгледал сомнително“

 • February 26, 2018
 • Коментари
Палестинец бил убиен од страна на Израелските одбрамбени сили откако неговиот брод ги преминал границите дефинирани како зона за риболов. ИДФ го опиша пловилото како „сомнително“ во соопштението по инцидентот Откако бродот во кој биле тројца Палестинци застранил од риболовната зона во близина на северниот брег на појасот Газа, ИДФ започнале со „протокол за апсење“, […]

ТРАМП САКА ВОЕНА ПАРАДА: Пентагон добил наредба за припреми за воена парада по примерот на Русија и Франција

 • February 26, 2018
 • Коментари
Во телефонски разговор за американската телевизија „Фокс Њуз“ минатата во саботата, претседателот на САД изјави дека воените генерали на САД „би уживале“ во голема воена парада на денот на Ветераните во Вашингтон „Генералите со цело срце би го направиле тоа, ви велам, и јас би сакал“, изјавил Трамп. „Мислам дека е одлично за земјата и […]

ДЕЖУРНИ ВИНОВНИЦИ: Западните медиуми објавија дека Русија наводно ги хакирала Олимписките игри

 • February 25, 2018
 • Коментари
Американските разузнавачки агенции се сомневаат дека Русија извела сајбер-напад на електронските системи кои се користеле на Олимписките игри во Пјонгчанг, објави „Вашингтон пост“ повикувајќи се на извори во американските разузнавачки служби Изворот за весникот наведува дека руските хакери наводно се обиделе да направат сајбер-нападот да изгледа дека е од Северна Кореја. Изворот смета дека руската […]

ТЕРОРИСТИТЕ СЕ РЕГРУПИРААТ: Се обединија терористичките групи во Сирија!

 • February 25, 2018
 • Коментари
Пет незаконски вооружени формации се обединија, вкучително и Џеиш ел ислам, Нусра фронт, Ахрар ел шам, и формираа единствен центар за управување во Источна Гута, соопшти рускиот центар за помирување на непријателските страни во Сирија Се продолжува заострувањето на ситуација во Источна Гута. Во оваа енклава вооружените формации Џеиш ел ислам, Нусра фронт, Ахрар ел […]

СЕКС СКАНДАЛИ ВО НАТО: Северноатлантската алијанса го превзема приматот по секс скандали од Холивуд!

 • February 25, 2018
 • Коментари
НАТО ја превзема неславната штафета од Холивуд. Северноатлантската алијанса ја зафати бран од секс-скандали. Овие денови мисот на Англија од 2009. Кетрин Хоџ раскажа за бројни сексистички напади и понижувања со кои се соочила за време на службата во војска. Зборовите на оваа „Борбена Барби“ како што ја нарекуваат, ја вознемирија јавноста „Борбена БАрби“ е […]

СНАЈПЕРСКАТА ПУШКА КОЈА ИМ ПРЕСУДИ НА ТЕРОРИСТИТЕ: МТс-116м, една од најдобрите снајперски пушки кои го свртеа текот на војната во Сирија!

 • February 25, 2018
 • Коментари
Напредокот на Сириската армија против терористите не само што беше поддржано од Руските воздушни удари, туку и со врвно пешадиско оружје од Руско производство, пренесува Росискаја Газета цитирајќи медиумски извештаи. Најновиот МТс-116М снајпер е забележана како ја користи женската единица на Сириската армија. Единицата во моментот е вклучена во борби во населбите на Дамаск, во […]

ПОЧНУВА ВТОРА ФАЗА: Турција ја заврши првата фаза од операцијата „Маслиново гранче“ во Сирија

 • February 25, 2018
 • Коментари
Турција ја заврши првата фаза од операцијата „Маслиново гранче“ во сирискиот регион Африн, јави „Хабер турк“.  Телевизијата посочи дека, војниците кои од Хатај и Килис навлегле на сириската територија, се здружиле и се распоредели во „полумесечина“ околку сурискиот град Африн. Кон крајот на јануари турскиот премиер Бинали Јилдирим соопшти дека Турција ќе ја спроведува операцијата […]

(Вознемирувачко) УЖАС ВО СИДНЕЈ: Бела ајкула ја зграпчила за нога, животот и го спасила само една работа

 • February 25, 2018
 • Коментари
Ана Шарпеј била нападната од ајкула од семејството на големите бели ајкули која била долга помеѓу 2,7 и 3,2 метри. Ана итно е оперирана и состојбата сега и е стабилна. Биологот Вик Пидморс изјави дека таа има претрпено сериозен загриз на десната нога, но дека ќе закрепне набрзо. – Би бил сериозно изненаден ако се […]