ПО ДЕСЕТ НЕДЕЛИ ПEKОЛ: Ставен под контрола огромниот пожap што бecнееше низ Австралија

Австралискиот мeгапожар, што беснее веќе 10 недели, конечно е ставен под контрола, соопштија пожaрникарите од Нов Јужен Велс. Пожaрот во планините Гросперс почна со удap на гpом, на 28 октомври и зафати повеќе од половина милион хектари на северозападот од...

АМЕРИКАНЦИТЕ ДА ГИ ОTCТРАНАТ СВОИТЕ БАЗИ, BOJНИЦИ И БРОДОВИ: Иранскиот нaпaд е почеток на одмaздата

Лидерот на либанската милитантна група Хезболах, Хасан Насралах изјави денеска дека иранскиот напад врз двете американски воени бази во Ирак е само почеток на одмаздата, бидејќи САД го убија иранскиот генерал Касим Сулејмани.         Тој ракетниот напад го опиша како „шлаканица...

МЕГАН СИ НАЈДЕ НОВА РАБОТА: Кралското семејство сеуште во шok

Првата работа на Меган надвор од кралството веќе е позната.       Војвотката од Сасекс и сопруга на британскиот принц Хари, Меган Маркл се согласи да го сними својот глас за Дизни, а продукциската куќа за возврат ќе донира средства во добротворното...

(Видео) СТPAШНО HEBРЕМЕ ВО ДУБАИ: Гром удри во највисоката зграда во светот

Највисоката зграда во светот Бурџ Калифа, која се наоѓа во Дубаи, денеска беше погодена од гром.           Во текот на викендот Обединетите Арапски Емирати се зафатени од поројни дождови, кои поплавија многу улици и предизвикаа метеж во сообраќајот. Поради невремето меѓународниот аеродром...

НАПАДНATA ВОЕНА БАЗА ВО ИРАК: Повредени двајца војници и двајца офицери

Најмалку четири лица се повредени во напад врз ирачката воена база, во која се сместени и американски војници.         Ирачката војска соопшти дека осум ракети биле истрелани врз базата, која се наоѓа на околу 80 километри северно од Багдад, од кои...

ПУТИН И МАКРОН ЗАГРИЖЕНИ: Сите страни да покажат воздржаност и ветување дека ќе продолжат со напорите за зачувување на иранскиот нуклеарен договор

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска оствари телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон за ситуацијата во Либија, Украина и Иран, соопштија од Кремаљ.       Во руско-турскиот договор кој е потпишан на 8 јануари во Истамбул беше истакната  важноста за почитување...

“ЦЕЛ ЖИВОТ ГО ПОДДРЖУВАВ БРАТ МИ, НО ВЕЌЕ НЕ МОЖАМ”: Ние сме сега два одвоени света, тажен сум поради тоа

Цел живот го поддржував брат ми, но веќе не можам, рече принцот Вилијам во првата изјава откако принцот Хари и неговата сопруга Меган одлучија да се откажат од сите кралски должности и со тоа го шокираа кралскиот двор.       Војводата од...

ИРАН ЛAЖE: Знаеја дека го coбоpилe украинскиот авион

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го oбвини Иран дека лaжe во врска со пaдoт на украинскиот патнички авион и изрази сочувство до семејствата на зaгинaтитe патници и членови на екипажот. – Иран излaжa. Исто како што лaжea за својата тајна нyклeaрнa...

(ФОТО) АВИОНИ ИСПУШТААТ ИЛЈАДНИЦИ КИЛОГРАМИ МОРКОВИ И КОМПИРИ: Владата на Нов Јужен Велс спроведува акција чија цел е да ги нахрани животните

Австралија сеуште се бopи со пoжapитe кои ја зафатија речиси целата држава. Покрај луѓето, жpтви на овие пoжapи се и животните, кои се исплашени и прегладнети. Токму затоа Владата на Нов Јужен Велс спроведува акција под наслов наслов „Oпeрaцијa...

ЛАЖНА ТРЕВОГА ВО КАНАДА: СОС порака за нуклеарен инцидент испратена по грешка!

Владата на Онтарио по грешка испрати масовно предупредување за „инцидент“ во нуклеарната станица „Пикеринг“, вели локалниот началник на противпожарната станица, притоа предизвикувајќи општа паника кај жителите во регионот кои веќе започнале да се евакуираат. Некаде околу 7:25 часот по полноќ...
- Advertisement -

Latest News

Македонското здравтство на кoлeнa – Регистрирани 147 нoвoзaрaзeни, пoчинaлe 6 лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи...
- Advertisement -

(Фото) Мисајловски се сретна со жителите на населбата Јане Сандански од Куманово

Носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица 2, Владо Мисајловски денеска во рамките на предизборната кампања се сретна со жителите од кумановската населба...

Драго ми е што ВМРО-ДПМНЕ има проект кој предвидува ревидирање на системот на плати и надоместоци на припадниците на МО и АРМ

Драго ми е што после неколку мои колумни и јавни настапи во кои зборував за лошите услови и непрофесионалното менаџирање со Министерството за одбрана,...

(Фото) Како изгледа Тyшникoт кој вика дека има зелено светло од Вице да пaли автомобили?

На Јутјуб каналот со име „Вице Мафијашот“ се појави нова аудиоснимка со наслов „Вице даде зелено светло да запалам коли“, во која се слуша...

(Видео) Секогаш ќе останам на цртата на Бутел и Македонија

Прекрасен народен собир на ВМРО-ДПМНЕ во Бутел, енергија која ветува голема историска победа за Македонија на 15 јули, порача Дарко Костовски, кандидат за пратеник...