Category: Свет

ТРАМП ЛУТ: Нордстром“ ја прекина соработката со Иванка

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“. – „Нордстром“ многу неправедно се однесуваше кон мојата ќерка. Таа е прекрасна личност. Секогаш ме поттикнува да го направам правилниот потег, напиша американскиот претседател. Тој […]

ШВАРЦЕНЕГЕР ДО ТРАМП: Да договориме состанок, па да ти ја расцепам главата!

Познатиот актер и поранешен гувернер на Америка, Арнолд Шварценегер не се откажува од јавната кавга со американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, кавгата ја започна Трамп минатиот месец, откако коментираше дека риалити шоуто „The Apprentice” има слаба гледаност откако актерот го води. Претседателот некогаш беше ѕвезда на оваа шоу програма, а сега тука е Шварценегер, кого […]

МЕЛАНИЈА ЛУТА: Бара 150 милиони долари оштета од популарниот медиум поради навреда

  • February 7, 2017
  • Коментари
Првата дама на САД, Меланија Трамп, повторно поднесе тужба против Daily Mail поради претходно напишаните тврдења дека работела како ескорт дама. Адвокатите од сопругата на претседателот на САД овој пат тужбата ја поднесоа во Њујорк. Како што пренесува The Guardian, Меланија Трамп пред тоа поднесе тужба против Mail Media Inc во Мериленд, но судијата пресуди […]

Трамп да ги објави информациите на ЦИА за Украина, повика Оливер Стоун

Оскаровецот режисерот Оливер Стоун го повика претседателот на САД, Доналд Трамп, да ги објави тајните документи за украинскиот конфликт.   Стоун во интервјуто за руската телевизија Прв Канал, вели дека граѓаните на САД не се запознаени со реалната ситуација во Украина. -Доколку сум јас Трамп, би ги објавил сите информации за Украина. Би ги објавил и […]

ПРВАТА ДАМА ПОСТОЈАНО ПОД ЛУПА: Меланија во центар на внимание и на забавата за Супербол

  • February 6, 2017
  • Коментари
Најпопуларниот спортски настан во САД е секако Суперболот, кој се одигра синоќа, а тимот на Њу Ингланд патриотс повторно успеа да стане шампион на НФЛ лигата. По изборот на претседателот Трамп, неговата сопруга секојдневно го привлекува вниманието на јавноста, а не беше ништо поинаку ниту на денот на Суперболот кој Американците со задоволство го чекаат. […]

(Видео) НОВИНАР НА ТРАМП МУ РЕЧЕ ДЕКА ПУТИН Е УБИЕЦ, ТРАМП ВОЗВРАТИ: Мислите дека нашата земја е невина?

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека го почитува претседателот на Русија Владимир Путин, но не знае дали ќе можат да соработуваат. Во ново интервју за Фокс њуз, кое допрва треба да биде објавено, Трамп кажал дека го почитува Путин, но дека тоа не значи дека ќе се согласуваат. „Јас велам дека е подобро да […]

ШТО МУ СЕ СЛУЧУВА НА ТРАМП: Зошто не сака да ја држи за рака Меланија?

  • February 5, 2017
  • Коментари
По инаугурацијата на Доналд Трумп, Меланија Трамп, како да испари од земјата. Сопругата на новоизбраниот претседател потполно се повлече од јавноста и со тоа покрена лавина гласини дека нешто не е во ред со нивниот брак. Сепак, од она што можеме сега да го видиме Меланија и Доналд, не сакаат да покажуваат преголема доза на […]

ПОРОШЕНКО ДОБИ НОКАУТ: Трамп ја негираше поддршката за Киев

  • February 5, 2017
  • Коментари
Администрацијата на американскиот претседател ја демантираше информацијата дека Доналд Трамп и дал гаранција на Јулија Тимошенко дека ќе ја поддржи Украина, пренесува Вашингтон Пост. Американскиот претседател и поранешната премиерка на Украина се сретнале на ,,Молитвениот појадок“ во хотел Хилтон во Вашингтон. Украинските, а и светските медиуми брзо ја пренесоа изјавата на наводен сведок кој тврдеше […]

(Видео)РОДНОТО МЕСТО НА ИСИС: Американски затвор е родното место на ИСИС и терористички универзитет!

  • February 5, 2017
  • Коментари
Затворски командири, аналитичари, војници сите се согласни дека родното место на ИСИС е кампот Бука, затвор во Ирак. Затворот служел како одлично место за екстремисти да преобратат обични луѓе во екстремисти и радикали, а обичните луѓе да ги научат радикалите различни техники и можности. Резултат на сето тоа било формирањето на ИСИС. Меѓу оние кои […]

Трамп: Одлуката на судијата од Сиетл е смешна

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска како „смешна“ ја оцени и ја отфрли  одлуката на федералниот судија од Сиетл, Џејмс Робарт, за одбивање на примената на неговата уредба за забрана за влез во САД на државјани од седум муслимански земји. „Мислењето на овој таканаречен судија, кој ја отфрли примената на законот, е смешно и ќе биде […]