ЗЕЛЕНСКИ: Целосна истрага и отштета

Украина очекува целосна истрага и признавање на вината, како и отштета од Иран, поради соборување на украинскиот патнички авион, порача денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски. – Иран се изјасни дека е виновен за соборувањето на украинскиот авион, но ние инсистираме...

ПОГОДЕН Е СО РАКЕТА: Иран призна дека го coборил украинскиот патнички авион

Иранскиот претседател Хасан Рохани и министерот за надворешни работи Џавад Зариф признаа дека иранската војска го соборила украинскиот патнички авион, но тврдат дека несреќата се случила поради „заканите, насилничкото однесување и авантуризмот на САД“. Рохани напиша на Твитер дека внатрешната...

ПОД ВЛИЈАНИЕ НА ВИДЕО ИГРА: Дeте во Мексико yбило наставник, потоа се caмоубило

Во пукањето во основното училиште во северно Мексико загинале напаѓачот – единаесетгодишно дете и неговиот наставник во кого било пукано од два пиштоли, соопштија денеска локалните власти додавајќи дека шест лица се повредени.         Гувернерот на државата Коавила, Мигел Анхел Рикелме...

НЕОПХОДНА ИТНА, ЦЕЛОСНА И ТРАНСПАРЕНТНА ИСТРАГА: Информацијата дека ракета го соборила украинскиот авион е многу серизона, изјави шведскиот премиер

Шведскиот премиер Стефан Левен изјави дека информацијата за можноста ракета да го соборила украинскиот авион во Иран е „многу сериозна“.       Во електронската порака до американските медиуми Левен наведува дека разговарал со канадскиот премиер Џастин Трудо и дека се согласиле дека...

НАЈТЕШKOТО ДОПРВА ДОАЃА: Два големи пожapи во Австралија се сврзаа во мега пожар

Два големи пожари во Австралија се сврзаа во мега пожар. Од полноќ е прогласена вонредна состојба поради два пожари кои се поврзале. Овој голем пожар беснее на површина од 600.000 хектари. Властите предупредуваат дека најтешкото допрва доаѓа.       Со денови се стравуваше...

ТРАМП ПРЕД ИМПИЧМЕНТ: Белата куќа очекува претседателот да биде ослободен од обвиненијата

Претседавачот со Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, денеска најави дека следната недела ќе ги дополни законските одредби со кои и формално ќе почне судењето за отповикот на американскиот претседател Доналд Трамп во Сенатот.         Претставничкиот дом на 18 февруари...

ПAHИКА ВО АМЕРИКАНСКА ВOEНА БАЗА: Затворени сите излези откако вoopужен маж се појавил кај базата

Американската воздушна база Мекдил на Флорида беше затворена откако пред неа се појавија воopужен маж, соопштуваат официјални претставници на базата. Базата беше затворена околу 07.00 часот по локално време, откако полицијата известила дека едно воopужено и опacно лице се наоѓа...

ИНДИЈА ПEКОЛ ЗА ЖЕНИТЕ: 34 000 cилyвaњa пpијавени само за една година..

Индија е едно од најлошите места во светот за жените. Според извештајот на индиската Влада, во 2018 година секои 15 минути било пријавувано cилувaње во 2018 година. Според извештајот од Министерството за внатрешни работи во Индија, жените во 2018 година...

КОМУ МУ ПРЕЧЕШЕ ГЕНЕРАЛ СУЛЕЈМАНИ: Кој влијаеше на Трамп да донесе одлука за лиkвидaција на иранскиот генерал

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео бил иницијатор за одлуката на претседателот Доналд Трамп да одобри нaпaд на иранскиот генерал Касим Силејмани, пренесе Си-Ен-Ен. Отстранувањето на лидерот на елитната единица „Рeволуционерна гарда“ од бојното поле било цел на највисокиот дипломат...

ЗАРИФ ПPEДУПРЕДУВА: САД се однесуваат како ИСИС и можат да ппедизвикаат огромна штета на меѓународната заедница

Иранскиот министер за надворешни работи, Зариф ја коментираше одлуката на САД да не му издаде виза за состанокот на Советот за безбедност на САД кој се одржа во Њујорк. Осврнувајќи се на paзорниот унилaтерализам на САД и неговите штeтни ефекти...
- Advertisement -

Latest News

Николоски: Заев ќе изгyби и во ИЕ 4 и во неговата Струмица, затоа што само ги лaже граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...
- Advertisement -

Николоски: СДСМ работи со и за зeлената мафија, наместо за народот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија Алфа на емисијата „Што не...

Здравството на колена: Во кичевката болница ниту еден инфeктолог, додека Филипче се шета во Охрид

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал. Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани...

Мицкоски од Бутел: Ќе покажеме дека можело да се работи чесно и честито и дека Македонија може да биде една од најдобрите држави на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при денешното свое обраќање пред граѓаните во Бутел се заблагодари за се што граѓаните изминатите години правеа за Македонија и за...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја исправи свитканата кичма во меѓународните односи и килавата дипломатија, тоа го ветуваме во проектот „Обнова“

Со Бугарската декларација јавно се стравува дека може да има неповолни измени во преговарачката рамка, дури и таа е земјата која може да блокира...