Category: Свет

ЕГЗОДУС ВО ДИПЛОМАТСКАТА СЛУЖБА: Целиот тим на високи функционери на Стејт Департментот си дадоа оставки!

Целокупниот тим на Стејт департментот на САД си даде оставка попосетата на новиот Државен секретар Рекс Тилерсон, кој ја превзема функцијата од Џон Кери Според Вашингтон Пост, високите претставници на Стејт департментот донеле одлука да дадат оставки како дел од масовниот егзодус на дипломатски службеници кои не сакаат да учествуваат во работата на администрацијата на […]

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО АМЕРИКА: Полицијата се судри со демонстрантите

 • January 26, 2017
 • Коментари
Во американскиот град Портланд полицијата се судри со масата која протестираше и го блокира главниот транзитен правец во градот. Се започна со блокада на улиците од страна на демонстрантите. Читать Devin Eskew @Devin_Eskew Protesters are now blocking the street at Southwest Yamhill and 6th. @fox12oregon  Во текот на блокадите избувна судир помеѓу полицијата и демонстрантите. […]

СУДИРИ БЕСНЕАТ НА УЛИЦИТЕ НА САД: Полицијата и демонстранти се судрија во Портланд – има уапсени!

 • January 26, 2017
 • Коментари
Полицијата се судрила со маса демонстранти во Портланд, САД која протестирала и ја блокирала главната транзитна улица во градот Како што велат од портландската полиција, уапсени се 14 лица за време на протестот на 25-ти јануари. Целата ситуација започнала со блокада на улицата од страна на демонстрантите. Protesters are now blocking the street at Southwest […]

ЗИМАТА ГИ ПОРАЗИ АМЕРИКАНСКИТЕ ТЕНКОВИ: Цел свет им се смее – најмодерните тенкови на САД заглавија во Европа!

 • January 26, 2017
 • Коментари
Американската војска се соочи со „неочекувани потешкотии“ при префрлувањето на оклопната воена техника од Германија во Полска, пишува „Wall Street Journal“ Како што пишуваат медиумите, еден број возила биле оштетени на пат од германското пристаниште Бремерхавен до Полска. Удирале во мостовите кои биле пониски отколку што војниците очекувале. Пет оклпни возила останле во Германија. Засега […]

КАКО ИРАЧКАТА ВОЈСКА СЕ ОДМАЗДУВА: Вознемирувачка снимка на која се гледа како гневните ирачки војници им се одмаздуваат на џихадистите!

 • January 26, 2017
 • Коментари
Ирачката војска која го ослободи источниот дел на Мосул, едно од најсилните упоришта на ИСИС во земјата, зароби голем број на џихадисти, а на интернет се појави снимка од нивната одмазта На снимката се гледа како ирачките војници со стапови ги тепаат џихадистите, но и ги шутираат. Исто така, може да се видат тројца војници […]

ОЛБРАЈТ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ТРАМП: Ќе бидам муслиманка за твој инает

Поранешната државна секретарка на САД Медлин Олбрајт изјавидека е подготвена да се регистрира како муслиманка само за да му наштети на Трамп. ”Јас бев воспитана во католичката вера, преминав во  Епископалната црква, потоа дознав дека моето семејство е од  хебрејската вероисповес.Сега сум подготвена да се регистрирам како муслиманка“-напиша Медлин Олбрајт. Ова е нејзин одговор на […]

АМЕРИКА ДОЈДЕ ПРЕД АСАД: Комплетна промена на политиката кон Сирија

Претставникот на Конгресот на САД Тулси Габард ги наведе деталите за своето заминување во Сирија и средбата со  Башар Ел Асад. Без оглед кој што мисли за него, факт е дека Асад е претседател на Сирија. За да се склучи било каков договор, потребно е да се води дијалог со него-рече Габардов и додава дека […]

ШТО (НЕ) ЧИТА ТРАМП?

 • January 26, 2017
 • Коментари
Човекот, за разлика од неговиот претходник, не е по книгите. Но сепак многу чита. За своја душа. Некој избројал дека во текот на мандатот на Обама, сега веќе бившиот претседател имал препорачано 79 книги од различни жанрови и за различни возрасти. Дали навистина ги прочитал сите и не е најважно – толкав мерак за промоција […]

НЕМА ‘АКО’ И ‘АМА’“: Трамп нареди да се гради ѕид кон Мексико

 • January 26, 2017
 • Коментари
Претседателот Доналд Трамп потпиша извршни наредби за засилување на заштитата од имиграција и за обезбедување на американската граница, почнувајќи со изградбата на граничен ѕид со Мексико, кој го вети во текот на кампањата. Првата извршна наредба е за изградба на „голема физичка бариера на јужната граница“, им изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер, […]

НЕВЕРОЈАТНО: Овие три збора смее да ги користи само Доналд Тамп!

 • January 25, 2017
 • Коментари
Доналд Трампе убеден дека ќе ги исполни своите ветувања, па и тоа дека ,,Америка повторно ќе биде голема“. Тој, воедно е уверен дека и на наредните претседателски избори по втор пат ќе се кандидира за таа функција, па на новинарката на Вашингтон Пост и рече дека споменатиот слоган ќе го користи и во 2020 година. […]