Category: Свет

ГИ ПРЕЧЕКАА ТРАМП И МЕЛАНИЈА:Американците ослободени од Северна Кореја пристигнаа во САД

 • May 10, 2018
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп на аеродромот кај Вашингтон ги пречека тројцата американски затвореници од Северна Кореја откако лидерот Ким Џонг Ун ги ослободи воочи историскиот состанок со Трамп. Трамп и неговата сопруга Меланија ги пречекаа Американците кои утринава слетаа во 3:00 часот по локално време. Ослободените Американци ги донесе шефот на дипломатијата Мајк Помпео, кој […]

ОБЈАВЕНИ СНИМКИ ОД РАКЕТНИТЕ НАПАДИ: Иран го нападна Израел од Сириска територија, Израел возврати

 • May 10, 2018
 • Коментари
Сириските воздушни сили биле детачирани да одбијат напад од Израелски ракети, соопшти Сириската државна агенција САНА. Бомбардирањето било изведено од Израелски воени авиони од Либанскиот воздушен простор Сириските противвоздушни системи биле активирани во одбивање на ракетен напад изведен од Израелски воени авиони кои ракетите ги лансирале од воздушниот простор на Либан, соопшти сириската државна новинска […]

(Видео)СИРИЈА И ИРАН ГО НАПАДНАА ИЗРАЕЛ: Доцна вечерва Израелската армија објави дека Ирански и Сириски ракети биле упатени кон Голанската висорамнина, тие возвратиле со бомбардирање

 • May 10, 2018
 • Коментари
Сирените за предупредувањ се огласија во Голанската висорамнина, откако доцна вечерва започна воен конфликт на границата помеѓу Израел и Сирија, а како што вели Израелската армија, вмешани се и Ирански сили кои дејствуваат од територија на Сирија Израелците кои живеат во близина на тензичната граница со Сирија биле повикани веднаш да се евакуираат и да […]

СЕ РАСИПА АМЕРИКАНСКИОТ НОСАЧ НА АВИОНИ: Откажаа погонските системи на американски носач на авиони среде океан!

 • May 9, 2018
 • Коментари
Грешка при производството на новиот мултимилионски носач на авиони на морнарицата на САД, го принуди бродот да стави крај на тестирањата и да се врати во пристаништето, објави Блумберг Њуз. На 12,9 милијарди американски долари вредниот USS Џералд Форд му откажал погонскиот систем додека во пробниот тест за справување со големото синило. Проблемот со носачот […]

ПОСЛЕДНИТЕ ОБИДИ НА ТЕРОРИСТИТЕ: Ексклузивна снимка од воздух, од борбите во последните неколку километри кај Дамаск

 • May 9, 2018
 • Коментари
Новинарот на руската државна телевизија „Русија 24“, Евгениј Подубни, објави на својот канал на Јутјуб ексклузивна снимка од борбите за последните километри на Дамаск кои ги држат припадници на терористичката организација ИСИС Јармук, палестинскиот бегалски камп јужно од Дамаск, е последно упориште на терористите на територија на сириската претстолнина. Како што јавува рускиот дописник од […]

(Видео)ЛАВА ПРОГОЛТА АВТОМОБИЛ: Погледнете како лавата на Хаваи проголта „Мустанг“

 • May 9, 2018
 • Коментари
Вулканот Килауе, кој непрекинато еруптира од 1983 година, е еден од најактивните вулкани во светот. Минатата недела, земјотрес со јачина од 6,9 степени, најсилен во Хаваи од 1975 година, го потресе островот. На ова видео, можете да видите како протокот на лава проголта “Ford Mustang”. Од почетокот на ерупцијата минатиот четврток се појавија вкупно 12 […]

НЕТАНЈАХУ ВО ПРВИ РЕДОВИ НА ПАРАДАТА: Израелскиот премиер почесен гостин во Москва – бараше гаранции од Путин за Сирија

 • May 9, 2018
 • Коментари
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во пресрет на неговата посета на Москва изјави дека поради настаните во Сирија се “неопходни гаранции” за продолжување на координацијата на активностите на руските вооружени сили и израелската армија. “Летам во Москва за да се сретнам со претседателот Владимир Путин. Сите наши состаноци се важни, но овој е о особено важен […]

ПОМПЕО ПРИСТИГНА ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Државниот секретар на САД за прв пат во Северна Кореја, го подготвува состанокот помеѓу Трамп и Ким Јонг Ун

 • May 9, 2018
 • Коментари
Генералниот секретар Мајк Помпео пристигна во Северна Кореја со цел да се постигне договор за точниот датум на средбата на претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, пренесува новинската агенција Јонхап, цитирајќи извори во администрацијата на претседателот на Јужна Кореја Како што пренесуваат медиумите, Помпео, најверојатно, ќе се врати од патување […]

КИНЕЗИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Жалиме што САД се повлече од нуклеарниот договор со Иран

 • May 9, 2018
 • Коментари
Кина жали поради одлуката на САД да се повлечат од нуклеарниот договор со Иран, со што се зголемува ризикот од судир на Блискиот Исток, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Официјален Пекинг соопшти дека Кина ќе го почитува договорот и ги повика сите релевантни страни да заземат одговорен став. Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа соопшти […]

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИРАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Трамп нема “ментален капацитет за да се справи со проблемите”

 • May 9, 2018
 • Коментари
Претходно американскиот претседател Доналд Трамп ја објави својата одлука да се повлече од договорот за нуклеарна нуклеарна нуклеарна програма на Иран во 2015 година, предизвикувајќи критика од сите страни кои го потпишаа договор. “Трамп нема ментален капацитет да се справи со проблемите”, рече претседателот на парламентот на Иран, Али Лариџани. Според Иранската новинска агенција припадниците […]