Category: Свет

БРИТАНСКИТЕ МЕДИУМИ ПРЕНЕСУВААТ СВЕДОШТВО: Жена од Сирија го нарече Трамп „ментално болен“, Асад како заштитник на земјата!

 • April 14, 2018
 • Коментари
Амира Џабер, 46-годишна жителка на Хомс, градот во кој се нападнати наводните лаборатории за хемиско оружје, во разговор за британски „Гардијан“ вели дека е подготвена да умре за својата земја.   –Спиевме кога не разбури страшна експлозија. Беше престрашно, особено за децата. Трамп е ментално болен и нема да не исплаши со своите ракети. Имав […]

ОТФРЛЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА РУСИЈА ВО ОН: Советот за безбедност ја отфрли резолуцијата на Русија за Сирија во Обединетите нации

 • April 14, 2018
 • Коментари
Советот за безбедност на ОН ја отфрли денеска резолуцијата на Русија, со која се осудува „агресијата“ на САД и нивните сојузници против Сирија. Текстот го поддржаа само Русија, Кина и Боливија. Осум земји гласаа против, а четири беа воздржани. За да биде прифатена резолуцијата беа потребни девет гласа „за“, без некоја од петте постојани членки […]

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА ЗА ОДБРАНАТА НАД СИРИЈА: 71 од 103 „паметни“ ракети соборени, три погодиле во целите другите завршиле во пустинскиот песок!

 • April 14, 2018
 • Коментари
Според првите информации, кон воздухопловните бази на сириската армија се лансирани повеќе од 70 крстосувачки ракети базирани на различни борбени платформи. Засега нивниот ефект е потполно незначаен. Огромен број од нив се пресретнати, а добар дел се пренасочени кон сирискиот песок. Според Министерството за одбрана на Руската Федерација, значителен број од овие ракети се пресретнати, […]

КИНА ПРЕВЗЕМА ЧЕКОР: Како партнер на Русија, Кина ќе предизвикува проблеми на САД во Пацификот

 • April 14, 2018
 • Коментари
По ракетниот напад лансиран од САД и сојузниците против Сирија, по се изгледа дека официјален Пекинг прави чекор покажувајќи сила во Пацификот, известуваат светските медиуми Една од најголемите цели на Кинеските поморски вежби кои се закажани да се одржат во Тајванскиот теснец, е покажување на поддршка на Русија во последниот конфликт кој САД го предизвика […]

ПРИСТИГНАА РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ТРУЕЊЕТО НА СКРИПАЉ: Обединетите нации утврдија дека Скрипаљ е отруен од супстанца која се произведува во САД и Велика Британија

 • April 14, 2018
 • Коментари
Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, соопшти, дека според информациите на швајцарскиот истражувачки центар, во Солзбери е употребена супстанца Б-3, која била во составот на вооружувањето на САД и Велика Британија, додека во Русија никогаш не се произведувала „Добивме информација од швајцарскиот Цента за радиолошка и хемиско-радилошка анализа од градот Шпиц, а информациите […]

НЕВЕРОЈАТЕН ОДГОВОР НА ПЕНТАГОН: Имаме информации за употреба на хемиско оружје, но нема да ги објавиме

 • April 14, 2018
 • Коментари
САД не се подготвени да и го претстават доказот на светската заедница дека Сирија користела хемиско оружје во Дума поради доверливоста на овие податоци, рече портпаролката на Пентагон, Дана Вајт, во саботата. “Ние, сепак, немаме сомнеж. Едноставно има многу врски со разузнавачката служба. Ќе ми биде драго да ги покажам доказите ако можам. Но, ние […]

ПОЛЕТА АМЕРИКАНСКИОТ АВИОН „ЗА КРАЈ НА СВЕТОТ“: Специјалниот претседателски авион за „крај на светот“ вчера беше активен

 • April 14, 2018
 • Коментари
Американскиот претседателски специјален авион за во случај на нуклеарен “Крај на Светот” полета како резултат на зголемениот страв од војна Е-4B Nightwatch им овозможува на САД да го одржат ланецот на команда во случај на војна Боинг Е-4B Nightwatch, попознат како “авион за крајот на светот ” полета во воздухот минути откако Доналд Трамп вети […]

ЕКС-ВИЦЕПРЕМИЕРОТ НА ТУРЦИЈА: ЦИА и Ријад стојат зад лагите за хемискиот напад на Дума, вели турскиот поранешен вицепремиер

 • April 14, 2018
 • Коментари
Коментирајќи ги последните случувања во Сирија, поранешниот турски вицепремиер конкретно ги спомена САД и Саудиска Арабија, кои тој тврди дека се вклучени во регионалната игра и обвинувањата против Дамаск за наводната употреба на хемиско оружје. “Сега, кога ситуацијата во Сирија конечно почна да се стабилизра, се соочуваме со целосно нелогична ситуација во која сириските власти […]

ОВАА Е СОВРШЕНО: Нов шокантен твит на Трамп

 • April 14, 2018
 • Коментари
Совршено изведен напад на Сирија мината ноќ-оценува американскиот претседател Доналд Трамп и порачува дека ,,мисијата е завршена“. „Совршено изведен напад минатата ноќ. Благодарам на Франција и Британија на нивната мудрост и сила на нивната добра војска. Неможевме да направиме подобри резултати. Мисијата е исполнета!„ наведува Трамп на својот твитер профил. САД, Велика Британија и Франција […]

СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ПО БАРАЊЕ НА РУСИЈА ИТНО ЗАКАЖАНА: Ќе се оддржи во 17 часот

 • April 14, 2018
 • Коментари
Состанокот на Советот за безбедност во ОН за Сирија, кој го бараше Русија, ќе започне во 17 часот по средноевропско време или во 18 часот по московско време, јавува Ројтерс повикувајќи се на дипломатски извори. Соединетите држави, заедно со Франција и Велика Британија започнаа операција против Сирија. На воените објекти и цивилната инфраструктура во Сирија […]