Category: Свет

НОВА СВЕТСКА КРИЗА НА ПОВИДОК: Трамп објави дека се повлекува од нуклеарниот договор со Иран, Техеран се заканува со последици

 • May 8, 2018
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Иран дека со збогатен ураниум прави нуклеарно оружје, и покрај постоечкиот нуклеарен договор. Поради тоа, Америка излегува од нуклеарниот доовор со Иран „Договорот му овозможи на Иран да продолжи со збогатување на ураниум и на крајот да достигне нукелеарен пробив“, рече Трамп, зборувајќи од Белата кќа. Трамп изјави дека […]

ДОЛАРОТ Е НЕСИГУРЕН: Путин соопшти дека монополот на доларот е несигурен и опасен за светот

 • May 8, 2018
 • Коментари
Рускиот претседател Владимир Путин смета дека монополот на доларот е несигурен и опасен за светот. Путин се согласи со изјавите во Државната Дума за потребата од “напуштање на доларот”: “Неопходно е да се зголеми економскиот суверенитет на Русија”. “Се разбира, ние размислуваме што да правиме за да се ослободиме од тој товар. Покрај тоа, нашите […]

ПРИНЦОТ ЧАРЛС ЈА ИМАЛ ГРЦИЈА „ВО КРВТА“: Принцот Чарлс во изјава за грчките медиуми изјавил дека Грција му е „во крвта“

 • May 8, 2018
 • Коментари
Грција ми е во крвта и со години бев фасциниран од културата и историјата, истакна принцот Чарлс во изјава за „Катимерини”, само еден ден пред неговата официјална посета на Грција. Tој ја спомена финансиската криза од изминатите години наведувајќи дека сака да и помогне на Грција, особено на младите. – Знаејќи дека Грција и многу […]

КИМ ЈОНГ УН ПОВТОРНО ВО КИНА: Севернокорејскиот лидер на повторна средба со кинескиот колега

 • May 8, 2018
 • Коментари
Авионот на севернокорејската авиокомпанија Ер Кореа слета на аеродромот во кинескиот град Далиан, објави новинската агенција Кјодо по шпекулациите дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун може да го посети регионот. Кинеското Министерство за надворешни работи не ја коментираше средбата. “Во моментов немаме информации кои можеме да ги споделиме”, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи, Генг […]

ИРАНСКИ ГЕНЕРАЛ СО СЕРИОЗНИ ОБВИНУВАЊА: Имаме докази, Американците пренесуваат терористи во Авганистан

 • May 8, 2018
 • Коментари
Иранскиот генерал Јахја Рахим Сафави тврди дека земјата има непобитни докази дека САД префрла терористи на Даеш од Сирија и Ирак во Авганистан. Говорејќи на годишнината на Револуционерната гарда во Техеран, генерал Сафави изјави дека САД намерно го “запалиле Блискиот Исток”. “Американците признаа дека ја основаа таканаречената ” Исламската држава, а сега нивните борци се […]

ТРАМП ПРЕД ИСТОРИСКА ОДЛУКА: Трамп се очекува денес да донесе одлука за договорот со Иран

 • May 8, 2018
 • Коментари
Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, изјави дека ќе ја објави својата одлука за нуклераниот договор со Иран денес. Тоа е пет дена пред неговиот претходен рок. На Твитер, тој рече дека има намера да му каже на светот што ќе направи во вторникот . Трамп се закани дека ќе се повлече од договорот, […]

МЕЛАНИЈА ИЗЛЕГУВА ОД СЕНКАТА НА ТРАМП:Меланија Трамп со иницијатива за заштита на децата

 • May 8, 2018
 • Коментари
Додека над неа бдеат скандалите на Доналд Трамп и гласините за проблеми во бракот, Меланија Трамп официјално соопшти која е нејзината мисија како прва дама на САД – помагање на децата да се справат со малтретирањето онлајн и епидемијата со опоиди. На лансирањето на кампањата „Be Best“, 48-годишната прва дама се обрати кон присутните во […]

МЕЃУ РЕДОВИ: Политиколозите ги анализираат пораките на Путин

 • May 7, 2018
 • Коментари
Инаугурацијата на Владимир Путин, руските медиуми ја нарекоа “главен политички настан на годината”, но аналитичарите велат дека рускиот претседател во четврти мандат открива една нова фаза во животот на Русија. Руски аналитичари проценуваат дека Путин во својот говор за инаугурацијата денес ја потврди тезата презентирана кон крајот на минатата година пред Сојузното собрание и потврди […]

ТЕХЕРАН СО НОВИ ЗАКАНИ ПО САД: Иран предупредува дека „одговорот ќе биде болен“ во случај на напуштање на нуклеарниот договор од страна на САД

 • May 7, 2018
 • Коментари
Одговорот на Техеран во случај на излегување на САД од нуклеарната програма ќе биде болен за Вашингтон, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Иран, Бахрем Касем „Излезот на САД од нуклеарната програма – не е едноставно, акциите на Иран како одговор на овие чекори ќе бидат незамисливи и болни за Америка“, наведува […]

(Видео)МОЌНИОТ „КОРТЕЖ“: Новиот автомобил на Путин претставен пред светската јавност!

 • May 7, 2018
 • Коментари
Церемонијата за полагање на заклетвата на Владимир Путин како претседател на Русија е искористена пред јавноста да се претстави новиот автомобил специјално направен за високите руски претставници И претходно кружеа гласини дека токму на оваа свеченост ќе биде претставено ова луксузно возило. Автомобилот е развиен во рамки на програмата „Кортеж“, со кој се заменети германските […]