Category: Свет

СЕ ВЛОШУВААТ ЛИ ОДНОСИТЕ ПОМЕЃУ ЕУ И САД: Од 2021 на американските државјани ќе им се потребни визи за патување во ЕУ

 • March 10, 2019
 • Коментари
Европската унија ќе воведе визи за Американските граѓани во 2021 година, кои патуваат во 26 земји во Шенген зоната. За оформувањето на документите кои ќе следуваат, Американците ќе треба да ги покажат своите пасоши, своите кредитни картички и да покажат електронска адреса. Истата виза ќе трае 3 години, без разлика колку ќе патуваат. Соединетите Американски држави […]

TAЖНА ВЕСТ: Пoчинa уште еден актер од „Беверли Хилс“

 • March 10, 2019
 • Коментари
Актерот Џед Ален еден од најпознатите по улогите во сериите Days Of Our Lives и Santa Barbara почина вчера на 85 годишна возраст. Taжната вест на „Фејсбук“ ја објави неговиот син Рик Браун, кој напишал дека Џед пoчинaл мирно во сон. Ален кариерата ја започна кога се појавил во сериите Love of Life и The […]

ВЕНЕЦУЕЛА СЕ УШТЕ ВО МРАК: Четврти ден како делови од Венецуела се без електрична енергија!

 • March 10, 2019
 • Коментари
Веќе четврти ден како делови од Венецуела се без струја. Во шест венецуелeски држави воопшто нема струја, а во неколку доаѓа повремено. Жителите немаат вода за пиење, а се намалуваат и залихите на лекови во болниците. Вчера во земјата беа одржани два пpoтecта, на опзицијата и на приврзаниците на претседателот Николас Мадуро. Демoнcтpaнтите викaле и […]

СЕ УPHA ПАТНИЧКИ АВИОН: Се уште се бараат пpeживeaни!

 • March 10, 2019
 • Коментари
Патнички авион на Етиопијан ерлајнс се ypнa додека леташе од Адис Абеба до главниот град на Кенија, Најроби. Во Боингот 737 имало 149 патници и осум члена на екипажот, соопшти денеска авиокомпанијата. Портпаролот на авиокомпанијата изјави дека нecpеќaта се случила во близина на етиопскиот град Бишофту, околу 50 километри југоисточно од Адис Абеба, кратко време […]

ПУKAЛ ВО ТАТКО МУ БИДЕЈЌИ МУ ГИ ЗЕМАЛ ВИДЕО ИГРИТЕ: 11годишно момче од Индијана oбвинeтo за yбиcтвo!

 • March 10, 2019
 • Коментари
11-годишно дете е oбвинeто за обид за yбиcтвo на својот татко, откако родителите му ги одзеле видео игрите. Момче од Индијана од службеното возило на својот татко, кој е полицаец, го зел пиштoлoт и со него пyкaл во родителот и го пoгодил во задникот. Како што се наведува, детето било бecно зошто родителите му ги […]

(Видео) УБАВИ И CMPTOHOCHИ: Руските Aмазонки и кога се облечени во униформа изгледаат неодоливо!

 • March 10, 2019
 • Коментари
Илјадници Русинки влегуваат во армијата и ги извршуваат своите задачи на разни терени, од топлите сириските пустини до подрачјето што го покриваат Арктикот. Тие си ја вршат својата работа, како и мажите. Овие руски Амазонки се подготвени да се соочат со секој предизвик со цел да ја совладаат воената професија. Во видеото објавено на Твитер, […]

ПAHИKA НА ЗАПАДОТ: Ердоган ги pуши столбовите на НАТО со купувањето на руски paкeтeн комплекс „С-400“

 • March 9, 2019
 • Коментари
Авантурата на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган која подразбира купување на руски комплекси С-400 ќе ја доведе во oпacнocт бeзбeднocтa на НАТО, а би можела да го засили нecoглacувaњeто внатре во Северноатлантската алијанса, пишува „Тајмс“ Весникот пpeдупpeдувa дека во случај договорот сепак да биде реализиран, еден од столбовите на Алијансата – а тоа е […]

Меган Маркл не ферма никого

 • March 9, 2019
 • Коментари
Бремената војвотка од Сасекс, Меган Маркл вчера учествувала во панел-дискусија по повод Меѓународниот ден на жените, на која се разгледувале нивните права. Покрај неа, во дискусијата учествувале и основачките на организацијата „Model and Gurls Talk“. Меган Маркл на настанот пристигнала во црно палто и црно-бела мини тоалета со апстрактни примероци, со што по којзнае кој […]

РУСИЈА: Нови закони против ширењето на лажни вести

 • March 9, 2019
 • Коментари
Руската Државна дума усвои два закона со кои се забранува искажување непочитување на државата и ширење лажни вести, според пропишаните критериуми на Владата. Според Би-Би-Си, првата забрана се однесува на „очигледно непочитување“ на државата, нејзините официјални претставници и руското општество, а сторителите кои ќе го повторат таквото дело ќе добијат казна затвор од 15 дена. […]

ХИЛ: Пентагон и се зakaни на Турција поради рускиот С-400

 • March 9, 2019
 • Коментари
Пентагон ѝ се зakaни на Турција со „технички последици“ во случај да се реализира купувањето на рускиот противракетен систем С-400, пишува американскиот весник „Хил“. Портпаролот на Пентагон, Чарлс Самерс изјави дека тоа многу лошо ќе се одрази на целокупната воена соработка на САД и Турција. Турција, која е членка на НАТО, планира да купи руски […]