Category: Свет

Австралиски пратеник го запроси својот партнер во Парламентот

 • December 15, 2017
 • Коментари
Австралискиот пратеник Тим Вилсон го запроси својот партнер Рајан Болгер за време на собраниската дискусија за легализација на истосполови бракови во земјата. Болгер, кој седеше во делот од салата предвиден за гости и заинтересирани граѓани за следење на седниците, одговори – „да!”, што предизвика општо задоволство и аплауз меѓу присутните. Неофицијално, тоа е првото запросување […]

(Фото+Видео)ХАОС ВО ВИТЛЕЕМ: Израел со солзавци и оклопни возила удри по демонстрантите!

 • December 10, 2017
 • Коментари
Израелската полиција употреби солзавец за време на судирите со Палестинците во Витлеем, јави дописникот на Спутник, кој е повреден во акцијата на полицијата Израелските војници во оклопни возила ги разбиле демонстрантите во палестински Витлеем на границата со Израел. Тинејџерите палеа ѓубре и го блокираа делот на улицата Хеврон со барикади. Од време на време фрлале […]

(Видео)ЗДРОБЕНИ ЏИХАДИСТИЧКИТЕ ФОРМАЦИИ: Сириската армија со молскавична офанзива во Идлиб!

 • December 9, 2017
 • Коментари
Сириската арапска армија (САА) ја премина границата на покраината Идлиб по жестоката офанзива која е започната рано изутрината Според извештаите на сириските воени репортери кои ја пратат единицата на својата војска на северот на покраината Хама, со силна поддршка на руското воздухопловство, САА во силен продор брзо стигнала до местото Балил како и блискиот истоимен […]

(Фото)ДЕН НА ГНЕВОТ ВО ПАЛЕСТИНА: Двајца мртви, десетици повредени во израелските воздушни удари!

 • December 9, 2017
 • Коментари
Двајца Палестинци се убиени, а десетици повредени во судирот со израелската војска во воздушните напади кои израелските бомбардери одговорија на палестинското ракетирање во петок, „ден на гневот“ поради едностраното американско признавање на Ерусалим за главен град на хебрејската држава Обединетите нации се загрижени поради опасноста од ескалција на насилството по едонстраната одлука на американскиот претседател […]

(Видео)РУСКАТА ВОЈСКА УМИРА ОД СМЕЕЊЕ: Моќната армија на НАТО заглави во кал на асфалтиран пат во Полска!

 • December 9, 2017
 • Коментари
Покрај бројните сообраќајни инциденти кои досега ги предизвикаа војниците на НАТО во Полска и балтичките земји, сега се појави и снимка од проблемите на војниците на НАТО да го задржат правецот по асфалтиран пат Еден помал конвој на НАТО се заглави во кал на влезот во полскиот град Лубин. Голем камион на НАТО се излизга […]

ВОСТАНИЕТО СЕ ШИРИ: Светот стравува од нова „интифада“ по одлуката на Трамп!

 • December 9, 2017
 • Коментари
Пред 30 години на 9. декември 1987. изби интифада, палестинско народно востание кое на палестинските подрачја беше активно во следните шест години. Востанието траеше се до потпишувањето на договорот од Осло и меѓусебното признавање на Израел и Палестинската ослободувачка организација Интифадата започна во бегалскиот камп Џабалија во појасот Газа, ден откако камион со израелска војска […]

НИКАДЕ ПОВЕЌЕ „ДОБРЕДОЈДЕНИ“: Египетската Коптска црква одби да го прими на состанок американскиот потпретседател Мајк Пенс

 • December 9, 2017
 • Коментари
Египетската Коптска црква го одби барањето за состанок кој го упати потпретседателот на САД Мајк Пенс, во знак на протест против одлуката на официјален Вашингтон да го признае Ерусалим за претстолнина на Израел, извести египетската државна агенција „Мена“ Црквата се „изземала од гостопримството за Мајкл Пенс“ кога на крајот на месецот ќе биде во посета […]

ИЗБРИШАНИ ОД ЛИЦЕТО НА ЗЕМЈАТА: Ирак прогласи тотална победа над терористичката организација ИСИС

 • December 9, 2017
 • Коментари
Премиерот на Ирак Хајдер ел Абади изјави дека ирачката војска остварила полна победа над терористичката организација ИСИС, како и дека во потполност е воспоставена контрола над границата со Сирија „Нашите вооружени сили воспоставија полна контрола над ирачко-сириската граница, со самото тоа соопштуваме дека војната против ИСИС е завршена“, рекол Абади. Абади оценува дека Ирак, благодарение […]

РЕКЕТАРСКАТА ПРИРОДА НА АМЕРИКА: Трамп бара рекет од членките на НАТО, инаку нема да ги брани од опасности!

 • December 9, 2017
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп се закани на земјите кои не го плаќаат своето присуство во Северноатлантската алијанса дека САД нема да ги штити од потенцијални закани, како Русија. Како што вели, тој директно барал од земјите-членки за време на својата последна посета на штабот на НАТО да го платат членството, во спротивно нема што да […]

САД ПРЕДИЗВИКА НОВА ВОЈНА: Со признавањето на Ерусалим за претстолнина на Израел, САД предизвика нова војна и повеќе смрт!

 • December 9, 2017
 • Коментари
Палестинското раководство соопшти дека одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп да го признае Ерусалим за претстолнина на Израел го смета како објава за војна, изјави членот на извршната комисија на Организацијата за ослободување на Палестина Васел Абу Јосиф. Тој истакнува дека палестинските власти нема повеќе да примаат никакви американски делегации, помеѓу останатото ниту потпретседателот […]