Category: Свет

РУСКИТЕ РАКЕТИ СОБОРИЈА ЛЕТАЛА ВО СИРИЈА: Рускиот ПВО во базата Хмејмим собори неколку непознати воздушни објекти

 • April 24, 2018
 • Коментари
На приодот на авио-базата Хмејмим во Сирија, руската противвоздушна одбрана уништила неколку непознати воздушни цели од помал размер, соопшти претставник од базата „На 24.април пред зајдисонце контролата на воздушниот простор на руската авио-база Хмејмим, недалеку од аеродромот откри непознати воздушни цели од помал размер. Противвоздушните средства на руската авио-база ги уништила воздушните цели“, рекол претставникот […]

ЕКС-ЧЕШКИ ШПИОН СО АНАЛИЗА ЗА ТРУЕЊЕТО НА СКРИПАЛ: Русија немаше интерес да го убие Скрипал, Велика Британија го крие шпионот и неговата ќерката за да ги спречи да зборуваат

 • April 24, 2018
 • Коментари
Службите за безбедност на Обединетото Кралство, најверојатно, ги кријат Скрипал и неговата ќерка бидејќи не сакаат да откријат какви било детали за нивниот случај, изјави поранешниот чешки шпион, Карел Кочер, за „Раша Тудеј“ “Поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал дефинитивно не беше жртва на каква било операција или напад од руската страна”, вели Кочер, кој […]

КАДИРОВ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА МЕРКЕЛ И ТРАМП: Ако стапнат во Чеченија ќе ги уапсам!

 • April 24, 2018
 • Коментари
Ако Ангела Меркел или Доналд Трамп некогаш ја посетат Руската Република Чеченија, тие ќе бидат уапсени и сите нивни банкарски сметки на територијата на Чеченија ќе бидат замрзнати, вели Рамзан Кадиров претседателот на Руската Република Чеченија.   Кадиров, познат по своите контроверзни изјави, направи очигледна шега за време на длабинското интервју за националниот сервис на […]

ИЗРАЕЛ ВО ОФАНЗИВА: Израелските воздушни и артилериски сили бомбардираат позиции на Голанската висорамнина во Сирија

 • April 23, 2018
 • Коментари
Израелските сили ја ги таргетираат сириските артилериски позиции на Голанската висорамнина Израелските вооружени сили го започнаа нападот со минофрлачи, откако граната падна веднаш до безбедносната ограда во северниот дел на Голанската висорамнина кој го контролира Израел. “Како одговор на тоа, Израелските сили за одбрана (ИДФ) целеле една артилериска позиција од каде потекнувал оганот, во северниот […]

ЕРМЕНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: По масовните протести и најавата за украинско сценарио, претседателот се повлече

 • April 23, 2018
 • Коментари
Масовни протести против владеењето на ерменскиот поранешен претседател и новоназначениот премиер Серж Саркис се во тек втората недела, при што војниците, исто така, излегоа на улиците претходно истиот ден. “Јас ви се обраќам за последен пат како шеф на државата, Никол Пашинян беше во право, јас направив грешка, во оваа ситуација постојат неколку решенија, но […]

ЛАВРОВ СО КРИТИКА ЗА МАКРОН: Лавров го нарече ставот на францускиот претседател Макрон за Сирија “колонијален”

 • April 23, 2018
 • Коментари
Рускиот и кинескиот министер за надворешни работи одржаа заедничка прес-конференција по разговорите во Пекинг, кои беа посветени на ситуацијата на Корејскиот полуостров, по одлуката на Северна Кореја да ги прекине нуклеарните и ракетните тестови, како и ситуацијата во Сирија. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги критикуваше ракетните напади извршени од страна на САД, […]

ЕРДОГАН ГИ ОБВИНИ САД ЗА ВООРУЖУВАЊЕ НА ТЕРОРИСТИ: Турскиот претседател тврди дека 5.000 камиони оружје биле испратени кај Курдите во северна Сирија

 • April 23, 2018
 • Коментари
Турскиот претседател тврди дека околу 5.000 камиони, сите натоварени со оружје, биле испратени во северна Сирија. Говорејќи за турскиот канал за вести НТВ во саботата, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган тврди дека САД и нејзините сојузници одбиваат да продаваат оружје за Анкара, истовремено избирајќи да ги обезбедуваат курдските сили со оружје, бесплатно. “Не можеме да […]

НОВО УКРАИНСКО СЦЕНАРИО: Се заоструваат протестите во Ерменија – војници дезертирале и се приклучиле на протестите

 • April 23, 2018
 • Коментари
Ерменското Министерство за одбрана вети дека ќе преземе остри законски мерки против војниците, кои учествуваат на протести во земјата против поранешен ерменски претседател и новоназначениот премиер Серж Саркисјан. Претходно, фотографиите се појавија на социјалните медиуми, покажувајќи ги луѓето што носеле воени униформи и се приклучиле на протестите во ерменскиот главен град Ереван. Ова се случи […]

(Видео)ГЕРМАНСКИ НОВИНАР ДИРЕКТНО ОД ДУМА: Жителите на Дума во Сирија велат дека хемискиот напад бил дело на терористите

 • April 23, 2018
 • Коментари
Ули Гак од германската телевизиска мрежа ЗДФ ја посети Сирија и пријави дека воздушните жители на големиот бегалски камп што избегале од Дума инсистираат на тоа дека наводниот хемиски напад од 7 април се случил од страна на терористите. По нападот, САД, Велика Британија и Франција започнаа воздушен напад врз Сирија, тврдејќи дека владата го […]

ФИНАНСИРАЊЕ КОНФЛИКТ: Америка потрошила скоро една милијарда долари од 2014 година во Украина

 • April 22, 2018
 • Коментари
САД за Украина од 2014 година до денес одвоиле речиси една милијарда долари, со цел да се зголеми безбедноста на оваа земја, рече американскиот амбасадор во Киев Mари Јовановиќ. Како што таа истакна, вклучувајќи опрема како што се радари, уреди за ноќно гледање и друга опрема што ги спасува животите на Украинците. Според неа, главната […]