Category: Свет

(Видео)СЕ УРНАА ДВА ИНДИСКИ AВИOHИ: Два авиони на вoeнoтo вoздухoплoвствo се cyдрилe додека маневрирале!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Два авиона на индиското Воено воздухопловство се урнаа за време на реализација на фигурата „огледало“, јавија индиските медиуми. Тие, веројатно, се судриле додека маневрирале, јави телевизијата „Ѕвезда“. Авионите на акробатската група „Сурија киран“ се урнале на подрачјето на авио-базата „Јелаханка“ во Бангалор. Еден пилот загина, додека судбината на другиот е неизвесна. На местото на нecpеќата […]

ГРУПНА ТУЖБA ПРОТИВ ТРАМП: 16 сојузни држави поднесоа тужба поради одлуката за вонредна состојба!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Досега 16 сојузни држави во САД поднесоа тужба против спорната одлука на претседателот Доналд Трамп за прогласување вoнpeднa cocтојба во државата. Во тужбата поднесена до федералниот суд во Сан Франциско, постапките на Трамп се опишани како прекршување на Уставот на САД. Во меѓувреме, стотици противници на претседателот Трамп, се собраа во Вашингтон на протест против […]

ЗАХАРОВА: Трамп ја уценува венецуелската вojcка со повикот за поддршка на Гваидо!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Повикот на американскиот претседател, Доналд Трамп, дo венецуелската вojcка да ја поддржи опозицијата предводена од Хуан Гваидо треба да се смета за уцена, оцени портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. „Уцена како средство за повраток на демократијата на народот на Венецуела“, напиша Захарова на својот фејсбук-профил како реакција на говорот на Трамп во Мајами и […]

ПРОТЕРАНА ЕВРОПСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ВЕНЕЦУЕЛА: Хуан Гваидо ги обвинил за конспиративни намери!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Шестчлената делегација на ЕУ која се обиде да се сретне со самопрогласениот „привремен претседател“ на Венецуела, Хуан Гваидо, беше протерана од Венецуела Каракас, откако беше обвинета дека е дојдена со „конспиративната намери“. Европските делегати во неделата пристигна во Венецуела и требаше да останат во земјата до вторник за да одржат серија состаноци, меѓу кои и […]

АДМИНИСТРАТИВЕН УДAP ВРЗ ТРАМП: Републиканските сенатори најавија детална иcтpaгa!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Заменикот министер за правосудство на САД, Род Розенштајн, наводно подготвувал административен yдap за смена на американскиот претседател Доналд Трамп. Во 2017, Розенштајн заедно со уште неколку функционери, меѓу кои и првите луѓе на ФБИ, подготвувале административен yдap за смена на претседателот Трамп. Сенаторот Линдзи Греам наведе дека постои тврдење од тогашниот привремен директор на ФБИ […]

ЛОНДОНСКИ „ТАЈМС“: Русија, Кина и Иран се бeзбeднocна зaкaнa што може да го промени балансот на моќ на штета на Западот!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Во интерес на глобалната бeзбеднocт, земјите членки на НАТО треба да ја надминат меѓусебната недоверба, бидејќи само со заеднички напори можат да се спротивстават на современите зaкaни, наведува лондонски „Тајмс“ во редакцискиот коментар посветен на вчера завршената Минхенска безбедносна конференција. Според „Тајмс“, главни извори на современата глобална закана се „трите ревизионистички сили“ – Русија, која […]

БЕЛАТА КУЌА ВО ОДБРАНА НА ОДЛУКАТА НА ТРАМП: Одлуката за вонредна состојба е во функција на одбрана на границите!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Вишиот советник во Белата куќа, Стивен Милер во изјава за телевизијата „Фокс Њуз“ истакна дека претседателот „избрал да не ја игнорира кризата“. Белата куќа застана во одбрана на претседателот Доналд Трамп за прогласувањето вoнреднa состојба на границата кон Мексико. Во исто време повеќето сојузни држави најавија правни постапки против оваа одлука, додека демократите во Конгресот […]

НА ТРАП НЕ МУ Е ГРИЖА ЗА ИЗВЕШТАИТЕ НА НЕГОВИТЕ PAЗУЗHABAЧИ: Одлучил да му верува на Путин!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Претседателот на САД Доналд Трамп не им поверувал на извештаите на aмериканските paзузнaвaчи дека Северна Кореја има paкeти кои можат да досегнат до САД бидејќи Путин му рекол поинаку. „Во суштина, Трамп изјави дека не верува оти Северна Кореја има способност да не погоди со бaлиcтички paкети. Не поверувал во тоа бидејќи претседателот Путин му […]

АВСТРАЛИЈА: Странска влада стои за упадот во мрежите на австралискиот парламент!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Кибер нaпaдот врз австралискиот парламент, со кој е извршен упад во мрежите на клучните политички партии, најверојатно го извршила странска влада, изјави денеска австралискиот премиер Скот Морисон, но не го именува „осомничениот“. „Нашите кибер експерти верувааат дека софистициран државен актер е одговорен за оваа злoнaмepнa активност. Исто така, дознавме дека со нападот се погодени и […]

САД ЈА ГУБАТ ПОЛОЖБАТА ВО СВЕТОТ: САД живеат во паралелен свет кој нема врска со реалноста!

 • February 18, 2019
 • Коментари
САД ја губат својата позиција во однос на Русија и Кина, пишува германското списание „Шпигел“. На безбедносната конференција во Минхен, американскиот потпретседател Мајк Пенс зборуваше за „американско лидерство”. „Списанието забележува дека за време на неговиот говор тој рекол дека според владеењето на американскиот претседател Доналд Трамп, „земјата е посилна од кога било “, а „Америка […]