Category: Свет

САД, КАНАДА И МЕКСИКО ГО ПОТПИШАА ИСТОРИСКИОТ ДОГОВОР ЗА ТРГОВИЈА: Конечно надминати недоразбирањата, трговската размениа ќе се интезивира помеѓу земјите

 • November 30, 2018
 • Коментари
Американскиот претседател Доналд Трамп, канадскиот премиер Џастин Трудо и мексиканскиот претседател Енрике Нијето денеска потпишаа нов Договор за трговија. Трудо пред потпишувањето на Договорот му кажа на Трамп дека мора да продолжат да соработуваат на укинување на царината на челик и на алуминиум. На потпишувањето на историскиот договор му претходеа низа контродикторни настани и преговори, […]

ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ НА РУСИ ОД 16 ДО 60 ГОДИНИ ВО УКРАИНА: Воена состојба во Украина, контролни пунктови и зајакнати мерки за контрола

 • November 30, 2018
 • Коментари
Киев им забрани влез во Украина на Русите на возраст од 16 до 60 години. Украинскиот претседател Петро Порошенко на Твитер објави дека мерката е воведена за да се спречат Русите да формираат „приватни армии“ за борби на украинска територија. Одлуката за забрана ја соопшти и шефот на украинската погранична служба Петро Цигикал и додаде дека […]

СИРИЈА СОБОРИ ИЗРАЕЛСКИ ВОЕН АВИОН: ПВО системите на Сириската армија соборија авион и ракети со израелски ознаки

 • November 29, 2018
 • Коментари
Системот на противвоздушна одбрана на Сирија собори израелски воен авион на небото над населбата Кисва Сириската војска собори и четири ракети кои не успеале да ги погодат целите, соопштува изворот во органите за безбедност на Сирија за локалните медиуми. „Нашиот ПВО собори израелски авион и четири ракети пред да стигнат до целите“, рекол изворот. Тој […]

ДОНАЛД ТРАМП ЈА ОТКАЖА СРЕДБАТА СО ПУТИН НА САМИТОТ Г20: Нема средба со Путин додека не се вратат воените бродови и морнирите на Укрина

 • November 29, 2018
 • Коментари
Американскито претседател Доналд Трамп преку својот Твитер објави дека ќе ја  откаже средбата со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Аргентина. Трамп иако претходно најави дека со нетрпение ја очекува средбата со рускиот претседател, Владимир Путин сепак се повлече од намерата, а во својот твит ја обелодени причината. ,, Поради фактот дека бродовите […]

УКРАИНСКИТЕ МОРНАРИ ОД ЕКИПАЖОТ НА ВОЕНИОТ БРОД ПРИЗНАА: Добивме задача, влеговме во руски води и тука чекавме наредби

 • November 27, 2018
 • Коментари
Руската Федерална служба за безбедност – ФСБ, денес објавила снимка од три членови на екипажот од запленетите украински бродови. На снимката сите тројца потврдиле дека ја нарушиле руската граница. Не може да се утврди дали на тоа биле принудени, но јасно е дека еден од нив читал од екран. -Јас сум Драч Андреј, член на […]

ПОЧНА ГРУПИРАЊЕТО ОКОЛУ НОВИОТ КОНФЛИКТ: Советот за безбедност го блокираше предлогот на Русија за инцидентот со Украина

 • November 26, 2018
 • Коментари
Советот за безбедност на ОН го блокираше предлогот на Русија вечерва да го разгледува инцидентот во Керчкиот канал Имено, против ставањето на ова прашање на дневен ред гласале седум членки, четири воздржано, изјави претставникот на Кина, кој воедно и претседава со Советот за безбедност овој месец. Пред гласањето во Советот за безбедност постојаната претставничка на […]

ДЕНОВИТЕ НА ХАМАС СЕ ИЗБРОЈАНИ, ИЗРАЕЛ СО НОВА КАМПАЊА ВО ПОЈАСОТ ГАЗА: Министерот за градежништво на Израел, Јоав Галант со директни зак ани до лидетот на Хамас

 • November 21, 2018
 • Коментари
Израелскиот министер за градежништво и домувањето Јоав Галант се закани со уб иство на лидерот на палестинското исламистичко движење Хамас, кое управува со Појасот Газа, пренесува БТА. Галант предупреди дека се подготвува нова „голема кампања”, во која Израел ќе нанесе сериозен удар на екстремистите од Хамас. Министерот, кој е поранешен генерал на израелската армија и […]

Ким Џонг-јанг избран за нов претседател на Интерпол

 • November 21, 2018
 • Коментари
Јужнокореецот Ким Џонг-јанг денеска е избран за нов претседател на Меѓународната полициска организација (Интерпол), како наследник на Кинезот Менг Хонгвеј, кој во септември беше уа псен од страна на кинеските власти под обви нение за примање поткуп. За изборот на Кина на денешното продолжение на заседанието на Генералното собрание на Интерпол, што се одржува во […]

ТРАМП ЌЕ ЈА ПОВЛЕЧЕ ВОЈСКАТА ОД МЕКСИКАНСКАТА ГРАНИЦА ИСПРАТЕНА ПРЕД САМО ДВЕ НЕДЕЛИ: По завршувањето на изборите во САД, Трамп ја повлекува војската од границата со Мексико

 • November 20, 2018
 • Коментари
Американската војска која пред две недели беше испратена на границата со Мексико за спречување на мигрантите да влезат на територијата на САД, се враќа дома, објави „Политико“. Повикувајќи се на изјава од генерал Џефри Бјукенан, порталот дознава дека шесте илјади војници испратени на границата со Мексико пред две недели ќе почнат да се враќаат во […]

Судот ја блокираше мерката на Трамп за забрана на барање за азил

 • November 20, 2018
 • Коментари
Судијата во Калифорнија ја блокираше мерката на администрацијата на Доналд Трамп со која им се забранува да поднесат барање за азил на мигрантите кои илегално влегле во САД. Одлуката за суспендирање на овие мерки ја донесе судијата од Сан Франциско, Џон Тигар. Трамп ја потпиша во петокот одредбата за заострување на условите за барање за […]