Category: Свет

(Видео)ПРВИОТ НАПАД УСПЕШНО ОДБИЕН: Сириската армија тврди дека ги уништила речиси сите ракети во воздух, останатите ја промашиле целта!

 • April 14, 2018
 • Коментари
Во првиот бран на напад ниту еден проектил не стигнал до целта, известува Сириската арапска армија на социјалните мрежи, во очекување на вториот напад за кој велат дека се одвиваат на периферијата на Дамаск „Херои на Сириската противвоздушна одбрана: го одбивте првиот бран напади; следува нов, и не се сомневаме дека сте спремни. Проектилите на […]

ВО ЖИВО ОД ДАМАСК: САД, Франција и Велика Британија започнаа со бомбардирање во Сирија – сеуште нема реакција од Русија

 • April 14, 2018
 • Коментари
Според извештаите, екплозии се слушаат од регионот на Дамаск во Сирија, откако претседателот на САД Доналд Трамп во обраќање до нацијата изјави дека наредил „прецизни напади во Сирија“ Жители на Дамаск на социјалните мрежи соопштуваат дека се слушаат „силни експлозии“. Снимки од нападите се појавија на интернет. #Breaking: Syrian air-defenses are now active as big […]

(Видео)ВОЈНАТА ПОЧНА: Трамп одобри напади во Сирија, силни експлозии се слушаат во Дамаск, Сирискиот ПВО активен

 • April 14, 2018
 • Коментари
„Претседателот Трамп одобри воена интервенција во Сирија“, објави репортерот на Пентагон Лукас Томлисон, цитирајќи ја администрацијата „Предмалку, наредив војската на САД да започне со лансирање на прецизни напади на мети поврзани со хемиските капацитети на Сирискиот диктатор Башар ал-Асад“, рече Трамп во телевизиското обраќање до нацијата од Белата Куќа. САД, Велика Британија и Франција ќе […]

ТЕРОРИСТИЧКА ЛАБАРАТОРИЈА ЗА ОТРОВИ: Сириската војска пронајде терористичка лабараторија за производство на отровни супстанци

 • April 13, 2018
 • Коментари
Сириската армија пронашла терористичка лабараторија за производство на отровни супстанци во населбата Афранатис во Источна Гута, пренесува сириската национална агенција Сана, повикувајќи се на воен извор   „За време на операцијата на чистењето во областа Афтарис во Источна Гута пронајдена е лабараторија останата од терористичките организации во населбата Афтарис, подготвена за производство на сите видови […]

СКАНДАЛ НА БРИТАНСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЈА: Водителката го исклучи од програма британскиот генерал кој зборуваше дека хемискиот напад во Дума е измислица!

 • April 13, 2018
 • Коментари
Скандал на британската национална телевизија „Скај Њуз“ откако презентерката на вестите на телевизијата, во паника го исклучи од програма бившиот генерал на британската војска кој во својата анализа изјави дека хемискот напад во Дума е измислица, и дека за Дамаск би било бесмислено во овој момент да изврши таков напад Генералот го цитираше амбасадорот на […]

ДОНАТОРОТ НА ТРАМП ФАТЕН ВО СЕКС СКАНДАЛ: Платил 1.6 милиони долари на Плејбој „зајчица“ за да ја замолчи откако затруднела

 • April 13, 2018
 • Коментари
Големиот донатор на Републиканската партија во САД и сојузник на американскиот претседател Доналд Трамп, Елиот Бројди денес соопшти дека бил во врска со „зајчица“ на Плејбој и дека финансиски ја помогнал откако затруднела АП наведува дека личниот адвокат на Трамп Мајкл Коен учествувал во договорот на основа на кој „зајчицата“ е платена 1.6 милиони долари […]

СЕ ПОДГОТВУВААТ И СИРИЈЦИТЕ: Сириската противвоздушна одбрана и воените авиони одржале „живи вежби“ како подготовка за одбрана од напад на САД

 • April 13, 2018
 • Коментари
Наводен хемиски напад на градот Дума предизвика закана од воена интервенција против Сириската армија и други гранки на Сириските вооружени сили од страна на претседателот на САД Доналд Трамп, кој предупреди дека претседателот Башар ал Асад „ќе плати висока цена“ Сирискиот воен набљудувач и аналитичар Ваел ал-Хасани изјави дека Сириското воздухопловство спровело „живи воздухопловни вежби“ […]

КИНА ГО ИНТЕНЗИВИРА РАЗВОЈОТ НА НУКЛЕАРЕН ПРОЕКТИЛ: Кинеската армија развива нов хиперсоничен проектил по примерот на Руските

 • April 13, 2018
 • Коментари
Народната ослободителна армија на Кина соопшти дека новите системи, кои ќе бидат пандан на „Кинзал“, нов, високо маневрирачки, хиперсоничен Руски проектил, се ставени во фаза на проверки пред првите тестирања Кинеската армија извршиле пет тестирања на новиот хиперсоничен проектил со нуклеарен капациетет, како и модифициран стратешки бомбардер со голем досег кој ќе се развива заедно […]

(Видео)ГОЛЕМИ СУДИРИ НА ГРАНИЦАТА СО ИЗРАЕЛ: Палестинците се судрија со безбедносните сили на Израел!

 • April 13, 2018
 • Коментари
Најмалку 520 Палестинци се повредени денеска на границата на Појасот Газа и Израел кога израелски војици употребиле солзавец и пукале во палестински бегалци кои протестирале против израелска блокада барајќи враќање на сегашна територија на Израел, соопшти Министерството за здравство во Газа. Тие соопштија дека 122 демонстранти биле ранети од израелската армија од оружје, додека 406 […]

ИЗРАЕЛ СОБОРИ ИРАНСКИ ДРОН: Тензиите на Блискиот исток постојано растат – судир помеѓу Иран и Израел!

 • April 13, 2018
 • Коментари
Израелските безбедносни сили на Твитер објавија дека собориле ирански дрон кој со себе носел експлозиви и имал траекторија на движење која укажувала дека има намера да изврши напад. Дронот бил пресретнат и уништен „По анализата на траекторијата како и оперативна и разузнавачка истрага на Иранското беспилотно летало кое се инфилтрирало во Израелскиот воздушен простор на […]